Fridmans pirmoreiz iegūst galveno balvu

08.08.2017 07:07

Šaha festivāla “Liepājas rokāde” sastāva ziņā spēcīgākajā daļā – “Superturnīrā” – šogad triumfēja Latvijā dzimušais Vācijas šahists Daniels Fridmans. Kopumā 130 šahisti no astoņām valstīm četru dienu festivālā sacentās arī “Open” turnīrā, krustoja šķēpus pie rūtotajiem galdiņiem ātrspēles turnīrā, kā arī noskaidroja spēcīgākās komandas.

Pirms sacensībām turnīra direktors Āris Ozoliņš pastāstīja, ka, lai gan tikko ir iesācies 24. turnīrs, tomēr jau tiek domāts arī par jubilejas – 25. – “Liepājas rokādi”. Ozoliņš pauda gandarījumu, ka šīs turnīrs ir iekarojis nozīmīgu vietu Eiropas turnīru kalendārā, tāpēc šeit vienmēr ierodas daudz spēcīgu šahistu. Kopumā turnīrs sagaidīts ar patīkamām izjūtām, skatītājiem cīņas ir vērojamas uz lielā ekrāna. Nākamgad turnīru ir plānots jau aizvadīt Liepājas Olimpiskajā centrā, jo organizatoriem ir doma šo pasākumu sarīkot vēl plašāku.

Piektdien noslēdzās pirmais no četriem festivāla “Liepājas rokāde” turnīriem – “Open”, kā dalībnieki cīnījās ne tikai par uzvarētāja titulu, bet arī par četrām ceļazīmēm uz “Superturnīru”. Turnīrs tika izspēlēts pēc Šveices sistēmas ar laika kontroli 15 minūtes plus 5 sekundes uz partiju katram dalībniekam. Par čempionu ar 10,5 punktiem no 13 pirmo reizi kļuva Baltkrievijas lielmeistars Vladislavs Kovaļovs (2571). Otrais ar 10 punktiem bija starptautiskais meistars Ņikita Meškovs (2502) no Rīgas, bet 3. un 4. vietu, kā arī ceļazīmi uz “Superturnīru” ieguva Krievijas lielmeistari Daniils Linčevskis (2609) no Sanktpēterburgas un Maksims Lugovskojs (2501) no Krasnodaras.

Sestdien noslēdzās ātrspēles turnīrs un sākās komandu cīņas, kā arī “Superturnīrs”. Ātrspēlē piedalījās 97 dalībnieki, bet laika kontrole bija 3 minūtes un 2 sekundes uz partiju katram dalībniekam. Blics arī noritēja pēc Šveices sistēmas, 13 kārtās. Par uzvarētāju kļuva Vācijas pārstāvis, lielmeistars Daniels Fridmans (2619), kurš guva 11 punktus, uzvarot četrās partijās un četras pabeidzot neizšķirti. Tuvākos sekotājus, Latvijas šahistus, lielmeistaru Igoru Kovaļenko (2684) un starptautisko meistaru Ņikitu Meškovu (2601), viņš apsteidza par punktu. Labākā no sievietēm bija lietuviete, lielmeistare Viktorija Čmilīte (2439), kura ierindojās 9. vietā, bet labākais liepājnieks bija Rinats Muhamadejevs (2321), kurš ar 8,5 punktiem ieņēma 12. vietu.

Sacensību pēdējā dienā tika noteikti komandu turnīra un “Superturnīra” laureāti. Tie norisinājās pēc tādiem pašiem noteikumiem kā “Open” turnīrs. “Superturnīra” uzvarētājs noskaidrojās pēdējās kārtas pēdējā partijā, kad uz skatuves pie galdiņa bija palikuši vairs tikai divi – Daniels Fridmans un Igors Kovaļenko.

Pirms pēdējās kārtas līderis bija Kovaļenko, kuram ar baltajām figūrām pietika arī ar neizšķirtu, lai kļūtu par “Superturnīra” uzvarētāju. Taču punkta dalīšana uz pusēm Fridmanu neapmierināja, jo pat zaudējuma gadījumā viņš zemāk par 3. vietu noslīdēt nevarēja. Rezultātā asā galotnē labāks bija Latvijā dzimušais Vācijas lielmeistars, kurš ar 5 punktiem no 7 pirmo reizi kļuva par “Superturnīra” uzvarētāju. Neskatoties uz to, ka Fridmans “Liepājas rokādē” ir biežs viesis, allaž līdz galvenajai trofejai viņam nedaudz bija pietrūcis. Šoreiz viņš šo nosacīto neveiksmju joslu pārtrauca, saņemdams ne tikai kausu, bet arī galveno balvu 1000 eiro, kā arī šaha un mākslas atbalstītāja Pētera Sondora dāvātu gleznu.

Kovaļenko, kurš “Superturnīrā” uzvarēja 2015. gadā, šoreiz ar 5 punktiem palika 2. vietā, par puspunktu apsteidzot baltkrievu Vladislavu Kovaļovu. Ceturtais palika “Superturnīra” vienīgais starptautiskais meistars Ņikita Meškovs.

Komandu turnīrā desmit vienību konkurencē ceturto gadu pēc kārtas uzvarēja “Terrabalt” ar FIDE pasaules eksčempionu, lielmeistaru Aleksandru Halifmanu (Krievija, 2549), lielmeistaru Maksimu Čigajevu (Krievija, 2631), lielmeistaru Meli Kaņepu (Igaunija, 2515), Dmitriju Tokranovu (2246), Arturu Bernotu (2388) un turnīra organizatoru Āri Ozoliņu (2075) sastāvā.