Trešdiena, 3. jūnijs Ineta, Inta, Intra
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jaunieši pareizus ēšanas principus zina, bet neievēro

Jaunieši pareizus ēšanas principus zina, bet neievēro
Foto: Publicitātes
24.08.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

Par bērnu un jauniešu ēšanas sliktajiem paradumiem pēdējos gados tiek runāts daudz, tomēr statistika joprojām Latvijai nav glaimojoša – liekā svara problēmas ir ne tikai lielākajai daļai pieaugušo, bet arī bērniem un jauniešiem. Problēmas sakne ir meklējama nepareizā uzturā, turklāt izpratnes par pareizu uzturu trūkst arī sporta spēļu audzēkņiem.

Problēmas ir ģimenē

Treneri mēdz teikt, ka nepareizs uzturs ir viens no iemesliem gados jauno sportistu traumatismam, tomēr šo problēmu nepalīdz risināt pat pareizi izveidota ēdienkarte, jo jaunieši to vienkārši neievēro. Stāsti par čipsiem, burgeriem un kolām ceļā uz izbraukuma spēlēm vai mājup no tām ir aktuāli arī Liepājas jaunajiem sportistiem. Kāpēc džankfūds jeb ātrās ēdināšanas restorānos pieejamā pārtika ir kaitīga cilvēkiem kopumā un it sevišķi sportistiem?

Fiziskās sagatavotības treneris Reinis Rozītis saka:

“Situācija ar uzturu kopumā ir ļoti slikta. To ietekmē attieksme ģimenē. Aptuveni pusei pusaudžu, kuri braukā uz izbraukuma spēlēm, ir šķirtas ģimenes. Ko var prasīt no ģimenes, ja puse no tās nepiedalās audzināšanā?

Uztura jautājumā, tāpat kā sportā, ir jāievēro stingrs režīms. Stingrs! Taču, ja mēs neesam ļoti motivēti, mums to ir grūti izdarīt. Katram cilvēkam iesaku padomāt par šo jautājumu. Mēs visi zinām, kā vajag darīt, zinām labos principus, bet tāpat tos neievērojam. Tas pats attiecas uz bērniem. Viņi zina, bet neievēro.

Jautājums ir par to, cik stingri ģimene ievēro šos principus. Un nevis par to, cik stingri runā, bet cik stingri dara. Jaunietim ir vienalga, ko pieaugušais saka, viņš pieaugušo ņem par piemēru. Jaunietis redz, ka pieaugušais runā un dara vienu un to pašu, nevis dažādas lietas. Tas ir pats svarīgākais.

Mūsu sabiedrība ir ļoti slima daudzās jomās, tāpēc liela daļa izmanto lētākos un ātrākos [ēšanas] variantus. Kāpēc daudzi neievēro pareiza uztura principus? Tāpēc, ka grib sevi iepriecināt. Viens no sevis iepriecināšanas veidiem ir caur vēderu. Daudzi bērni nemaz nepazīst normālu pārtiku. Viņi nezina, ka var garšot lēcas. Daži varbūt drīzāk uzspļaus lēcām, nevis pagaršos.

Liela daļa šīs problēmas slēpjas psiholoģijā, nevis fizioloģijā. Pēc tam redzam sekas – jaunieši neēd, bet tā ir tikai aisberga redzamā daļa. Kad jautājums nonāk līdz trenerim, viņš ir bezspēcīgs, ja ģimenē ir sliktas attiecības, kuru dēļ bērns cenšas problēmas apēst, ieliekot sevī kaut ko garšīgu.

Diemžēl mūsdienās tas garšīgais lielākoties nav veselīgs. Daudzi produkti ir pārsātināti ar cukuru, citi ar palmu eļļu, taču ne viens, ne otrs organismam nav vajadzīgs. Lielākā daļa cilvēku to zina, bet turpina lietot šādus produktus.

Daudzi zina arī to, ka nevajag smēķēt, bet tāpat smēķē. Daudzi zina, ka nevajag lietot alkoholu, bet tāpat dzer. Atbilde visos gadījumos ir vienāda – cilvēks sevi grib palutināt un, kā māk, tā arī lutina. Ja novienkāršojam, tad jaunietis brauc uz spēli un zina, ka būs grūti, bet tāpat ēd čipsus. Atkarībā no tā – nospēlē labi vai slikti, viņš sevi apbalvo vai arī remdē rūgtumu.”

Kādas ir ilgtermiņa sekas nepareizam uzturam?

“Sportisti, piemēram, basketbolisti visu laiku nepavada šajā sporta veidā. Viņi nedzīvo kaut kur ieslēgti vai atrauti no pārējās sabiedrības. Ja tāda ir sabiedrība, tad tādi ir arī publiski redzamie cilvēki. Un tad mēs rādām ar pirkstiem: lūk, kādi ir basketbolisti! Jā, viņi ir tieši tādi paši kā visi sportisti un kā visi sabiedrības locekļi.

Taču mēs redzam arī izcilus sportistus. Piemēram, lasām, kāds dzīvesveids ir Rebekai Kohai. Pavisam citādāks. Ko ēd Rodžers Federers, un kā dzīvo Ūle Einars Bjērndalens? Tur parādās tādas lietas, ka cilvēki saka – tas taču nav normāli, jo normāls cilvēks to nevar izturēt. Jautājums ir, kādu rezultātu cilvēks grib sasniegt. Ja gribi rezultātu, tad ir jāievēro režīms. Ja neievēro režīmu, tad neceri uz rezultātu. Labi, kaut kāds rezultāts būs, bet cilvēks nesasniegs to maksimumu, ko varētu sasniegt.

Lietojot nepareizu uzturu, sportistam nav enerģijas, bet enerģija nenozīmē tikai uzlādēšanos ar cukuru. Enerģija nozīmē minerālvielas un visu pārējo, lai organisms spētu funkcionēt lielas slodzes apstākļos un organismam būtu, kur ņemt visu tam nepieciešamo.

Slodzes apstākļos vajadzības ir ļoti lielas. Ja par to neaizdomājas un saka, ka cilvēks ēd, dzer vitamīnus, tas ir ļoti vienkāršots skatījums. Viss sākas no parastas ēdienreizes. Kas tev ir uz šķīvja? Ko tu ieliec mutē starp ēdienreizēm? Kad tās ēdienreizes ir? Sakārto to, cikos tu ēd, ko tu ēd un kā tu ēd. Cik tu ēd pirms treniņa, ko tu ēd pēc treniņa, cik daudz tu dzer dzērienus, kas dehidrē, nevis apūdeņo.

Tie var šķist sīkumi. Kāds var teikt: “Kāds kafijai, enerģijas dzērienam vai kolai ir sakars ar maniem treniņiem?” Vistiešākais.

“Kāds sakars maniem treniņiem ir ar to, ka es saēdos čipsus?” Vistiešākais, jo cilvēks uzņem sāli, kas padara to ļauno darbu, ko veic nātrija hlorīds, kad tā ir par daudz, jo netiek uzņemti citi minerāli. Un tā ķēdīte aiziet,” pauž treneris R. Rozītis.

Uztura speciāliste Līga Jaunzema:

– Runājot par jauniešu uztura problēmām kopumā, tas virsotnes brīdis ir no 4. līdz 6. klasei. Tas ir brīdis, kad jaunieši skolā ēd nevis brīvpusdienas, bet pāriet uz brīvo sadali. Līdz 4. klasei ir apmaksātās pusdienas, bet pēc tam jaunieši pērk, ko viņi grib. Viņi ēd nevis kafejnīcās, bet visur citur. Viņiem parādās kabatas nauda. Tas ir lūzuma brīdis. Vecākiem vairāk vajadzētu domāt par to, ko bērns pērk un ēd, kad viņam ir sava nauda.

Es piekrītu viedoklim, ka pilnīgi bezjēdzīgi ir aizliegumi skolās pārdot noteikta veida neveselīgos produktus.

Kādi varētu būt šīs problēmas risinājumi? Pašvaldības un skolas var ieviest ērtāku apmaksas sistēmu par pusdienām. Tas mazinātu rindas, kuru dēļ bērni bieži vien nepusdieno skolās. Doma ir tāda, vai nu ir priekšapmaksa un taloni, vai arī var maksāt ar karti. Modeļi ir dažādi. Es zinu, ka Liepājas pašvaldība ir pētījusi dažādas citu pašvaldību idejas. Varbūt vecāki var avansā samaksāt par pusdienām, jo zina, ka bērni ēdīs pusdienas skolā, nevis kaut kur citur iztērēs naudu. Tā ir pamatdoma. Kā to izpildīt? Tās jau ir variācijas.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz