Ceturtdiena, 20. februāris Smuidra, Vitauts, Smuidris

Brūcēm, tulznām un varžacīm

Brūcēm, tulznām un varžacīm
Foto: Andris Gertsons
22.05.2019 07:06

"Kurzemes Vārds"

Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas SIA “NordePlast” ir vienīgā medicīnisko plāksteru ražotāja Baltijas valstīs. Tās sortiments ir ļoti plašs, taču produkcijas ceļš līdz patērētājiem ir diezgan sarežģīts.

“NordePlast” uzņēmuma “Lauma Fabrics” telpās ražo līdz 80 dažāda veida plāksteru ar zīmolu “EcoPlast”, sākot no aizsargājošiem plāksteriem mazām brūcēm un kājām (tulznām un varžacīm), līdz pat sildošiem mugurai. Arī tā saucamos teipus fizioterapijai, norāda uzņēmuma projektu koordinatore Linda Švarca.

Ražotnes vadītājs Aleksejs Orlovs pastāsta, ka viena maiņa var saražo aptuveni 300 tūkstošu plāksteru, bet gadā – ap simts miljonus.

“NordePlast” plāksteri galvenokārt paredzēti realizācijai aptiekās un citās tirdzniecības vietās, taču perspektīvā iecerēts darbību paplašināt, piedāvājot arī speciālu produkciju slimnīcām, nākotnes ieceres ieskicē uzņēmuma vadītājs Romāns Gramiko. Viņš norāda, ka šajā jomā konkurence ir diezgan liela, taču Liepājā ražotais produkts esot konkurētspējīgs gan cenu, gan kvalitātes ziņā. Plāksteru realizē gan vietējā tirgū, gan arī eksportē, galvenokārt, uz Ukrainu, Krieviju, Poliju, savukārt nesen “NordePlast” plāksteri ienākuši arī Gruzijas tirgū.

“Pagaidām mūsu ražošanas jauda pilnībā netiek izmantota. Ražojam tik, cik varam pārdot,” norāda R. Gramiko.

Šobrīd ražotnē valda nosacīts klusums, jo kamēr notiek noliktavas modernizēšana, kolektīvs bauda atvaļinājumu.

2018. uzņēmumam bijis pirmais pilnais ražošanas gads, kad apgrozījums sasniedza 312 tūkstošus eiro (2017. gadā – 94 174 eiro). Uzņēmuma vadītājs spriež, ka šis rezultāts nav slikts, tomēr ražošanas kapacitāte ļauj strādāt daudz ražīgāk. “Tā kā šī skaitās medicīniskās produkcija, lai to pārdotu dažādās valstīs, plāksteriem nepieciešams veikt klīniskos testus. Eiropas Savienībā nosacījumi ir vienkāršāki, jo medicīniskie izstrādājumi iedalās riska klasēs. Lielākā daļa plāksteru iekļaujas pirmās riska klasē, proti, tie ir vienkāršie izstrādājumi, kas nevar radīt kaitējumu veselībai. Taču, piemēram, Krievijā, Ukrainā un Kazahstānā darbojas cita sistēma un esam spiesti produkciju sertificēt katrā no šīm valstīm. Tas prasa daudz laika un naudas,” skaidro R. Gramiko.

Neraugoties uz to, nākotnē uzņēmums plāno paplašināt savu tirgu bijušajās padomju savienības valstīs. “Jo šo tirgu mēs zinām un labi pazīstam arī potenciālos klientus. Turklāt šajos tirgos vēl nav tik liela konkurence, piemēram, kā Itālijā vai Vācijā,” atzīmē uzņēmuma vadītājs.

Šajā specifiskajā nozarē viegls uzdevums neesot atrast arī piemērotus darbiniekus, proti, Liepājā ir daudzi speciālisti tekstila nozarē, taču tehnoloģijas, ko izmanto plāksteru ražotnē, ir atšķirīgas. “Darbiniekus bijām spiesti apmācīt no nulles,” atklāj R. Gramiko.

“NordePlast” ir arī viens no Latvijas investīciju un attīstības aģentūras Liepājas biznesa inkubatora uzņēmumiem, un tas izmantojot arī inkubatora atbalstu jeb grantus. Savukārt šogad uzņēmums piesaistījis finansējumu Liepājas domes mazo un vidējo komercsabiedrību projektu konkursā jaunas ražošanas iekārtas iegādei. Tas ļaušot kāpināt gan ražošana sjaudu, gan arī palielināt darbinieku skaitu. 

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli