Svētdiena, 23. februāris Haralds, Almants

Liepājas pašvaldība jau saka “nē” katalizatoru pārstrādes paplašināšanai

Liepājas pašvaldība jau saka “nē” katalizatoru pārstrādes paplašināšanai
Foto: Egons Zīverts
31.10.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Vides pārraudzības valsts biroja (VPVB) 10.oktobrī izdotais atzinums par ietekmes uz vidi ziņojuma novērtējumu SIA “eVAN Group” plānotajai atkritumu un bīstamo atkritumu, izlietoto katalizatoru, apstrādei vai pārstrādei un ferosakausējumu ražošanai Liepājā atkal satraucis daļu sabiedrības. “SIA “eVAN Group” nekas nav atļauts, jo VPVB nedod atļaujas,” norāda Ietekmes uz vidi novērtējuma daļas vadītāja Iveta Jēgere.

Gribam darīt tepat

Uzņēmumam tagad esot visi dokumenti, lai varētu vērsties Liepājas pašvaldībā, kuras ekskluzīvā kompetence ir atļaut vai neatļaut atvērt ražotni.

“Birojs vērtē, vai ziņojums ir izstrādāts atbilstoši izvirzītajām prasībām, vai atbilstoši novērtētajam ir iespējams ievērot ierobežojumus dažādiem emisiju limitiem, vai tehnoloģijas ir izraudzītas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Par to esam izdevuši atzinumu – pie kādiem nosacījumiem iecerētā darbība nebūtu pieļaujama un pie kādiem varētu būt.

Pašvaldībai jāņem vērā gan ietekmes uz vidi novērtējums, gan sabiedrības viedoklis, gan savs redzējums par teritorijas attīstību,” saka VPVB pārstāve.

“VPVB ir iedevis noteiktus nosacījumus, lai procesu turpinātu,” saka SIA “eVAN Group” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Berķis-Bergs. “Vēl ir tāls ceļš ejams un jāizpilda daudz dažādu soļu, lai vērstos Liepājas domē.”

Uzņēmuma vadītājs atgādina, ka “eVAN Group” jau pašlaik Liepājā ražo ferovanādiju, taču iegādātās izejvielas – izlietotie naftas rūpniecības katalizatori – jāsūta apstrādei uz citām valstīm un jāved atpakaļ.

“Mēs šo procesu gribam darīt tepat – Liepājā vai Grobiņā. Pēc klasifikatora, tie ir bīstamie atkritumi. Taču – kas vienam atkritumi, mums atkal ir izejviela. Tā nav, ka mēs gribam ievest atkritumus un šeit norakt zemē, ražošanas procesā no tiem nekas pāri nepaliek,” stāsta uzņēmuma vadītājs.

Paudīs negatīvu viedokli

Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis atzīmē, ka SIA “eVAN Group”, kas pašlaik Liepājā strādā ar B kategorijas piesārņojošās darbības atļauju, vēlas saņemt A  kategoriju un palielināt pārstrādes apjomus.

VPVB atzinums kalpošot par pamatu izvērtēšanai, lai pieņemtu lēmumu, kad uzņēmums būs vērsies pašvaldībā.

“VPVB nav pateicis ne skaidru jā, ne skaidru nē, ir norādīti riski, nav pietiekama skaidrojuma par trokšņu līmeņiem. Uzņēmums saka, ka iegūstot vēl vienu izejvielu, kuru var izmantot asfaltbetona rūpniecībā. VPVB neesot guvuši pārliecību, ka to tiešām var izmantot par izejvielu, viņi nepiekrīt šim redzējumam. Var redzēt, ka ir daudz iebilžu, bet nav arī skaidra noraidījuma. Viss uzlikts vērtēšanai Liepājas pašvaldībai.”

J. Vilnītim parunājot ar kolēģiem, vietniekiem un izpilddirekciju, pašvaldības kopējais viedoklis esot tāds, ka tā neredzot iespēju atbalstīt uzņēmēja iesniegumu, ja tādu saņemšot.

“Vienpadsmit deputāti no Liepājas partijas un LRA paudīs negatīvu viedokli. Vienīgais jautājums vēl palicis neizdiskutēts, vai vaicāt vēlreiz sabiedrības viedokli, vai arī tās iepriekšējā reakcija ir pietiekams pamats,” saka J. Vilnītis.

M. Berķis-Bergs ir valdes priekšsēdētājs arī SIA “Catals”, kas plāno pārstrādāt izlietotos katalizatorus un ražot ferovanādiju Grobiņas novadā, atkritumu poligona “Ķīvītes” teritorijā. Sākotnējās sabiedriskās apspriešanas sanāksme notika 5.jūlijā.

“No mūsu puses SIA “Catals” pagaidām 10.oktobrī ir izdoti nosacījumi ietekmes uz vidi vērtēšanai, kas nozīmē, ka novērtējuma procedūra ir pašā sākuma stadijā,” atzīmē I. Jēgere.

“Jāsagatavo projekts, kā rūpnīca varētu izskatīties, bet arī šeit ir tāls ceļš priekšā, lai saprastu, ar kādiem nosacījumiem mēs to varam izpildīt un cik tas mums maksās,” norāda M. Berķis-Bergs.

Sūdzības finiša taisnē

VPVB līdz 11.novembrim izskatīs administratīvo lietu par Liepājas Reģionālās vides pārvaldes izsniegtās B kategorijas piesārņojošās atļaujas uzņēmumam SIA “Karosta LP” apstrīdēšanu.

Divas augustā saņemtās privātpersonu sūdzības esot vērtēšanā un “pašlaik jau iziet finiša taisnē”, stāsta VPVB Piesārņojuma novērtēšanas daļas vadītāja Indra Kramzaka.

Liepājas Reģionālā vides pārvalde 12.augustā izsniedza B kategorijas piesārņojošās darbības atļauju SIA “Karosta LP”, kas Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas teritorijā Turaidas ielā 26/28 plāno pārkraut akmeņogles, koksnes šķeldu un alternatīvo kurināmo.

Atļauja tūlīt pat apstrīdēta: vienu sūdzību iesniegušas četras personas, otru – divas.

“Iesniedzēju ieskatā nav pietiekami izvērtēts gaisa piesārņojums un trokšņi iecerētajam uzņēmumam tuvējā apbūvē. Viena sūdzība ir neapmierinātība ar kravu pārkraušanas kompleksa ieceres sabiedrisko apspriešanu. Lai sūdzības izskatītu pēc būtības, jāsagaida no Reģionālās vides pārvaldes administratīvās lietas materiāli. Tos esam saņēmuši 20.septembrī. Tā kā atļaujas apstrīdējušas trešās personas, administratīvajā procesā ir jāprasa SIA “Karosta LP” viedoklis par abiem apstrīdēšanas iesniegumiem. 1.oktobrī uzņēmums ir sniedzis savu viedokli. Ejam cauri emisiju limitiem, lai saprastu, vai ir vērtēts iespējamais piesārņojums ārpus uzņēmuma,” skaidro I. Kramzaka.

SIA “Karosta LP” mātesuzņēmuma SIA “Ekers Stividors” valdes loceklis Gatis Svētiņš nekomentēšot šo jautājumu. Viņš saka: “Kad viss būs beidzies, tad arī runāsim.”

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli