Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Poļu viesstrādnieki jau raujas Liepājas būvobjektos

Poļu viesstrādnieki jau raujas Liepājas būvobjektos
06.09.2006 21:39

0

Atslēgvārdi

Kāda liepājniece ziņoja, ka nelielā privātmājā jau labu laiku dzīvojot liels skaits poļu, kuri, pēc visa spriežot, strādā kādā būvobjektā Liepājā. Viņa bija dzirdējusi, ka poļu celtniekiem maksājot ap 1000 eiro mēnesī, tāpēc uztraucās – vai tad mums vairs pašiem savu strādnieku nav un vai tas ir likumīgi? Centāmies to noskaidrot. 

Apmeklējot poļu strādnieku apdzīvoto māju, viņus satikt un aprunāties diemžēl neizdevās. Velti izzvanījāmies pie mājas vārtiņiem gan darbdienu rītos, gan vakaros, gan arī brīvdienās, vaļā neviens nevēra, kaut arī dažkārt caur žalūzijām bija manāms, ka mājā kāds skatās televīziju. Arī sētā vai ik dienas bija manāms, ka izžauts liels daudzums vīriešu apģērba gabalu. Tomēr mājas kaimiņi apliecināja, ka poļi te dzīvojot gan. Laikrakstam izdevās noskaidrot nama īpašnieku, kurš arī apstiprināja, ka mājā visu vasaru dzīvo poļu strādnieki, bet ko viņi dara, vēlēja noskaidrot pie būvobjekta saimniekiem.

Meklējot pēc būvobjektos skanošajām valodām un piebraukto mašīnu numuriem, noskaidrojām, ka poļu celtnieki šobrīd strādā būvobjektā Siena tirgū, Kuršu ielā 32, kur privātpersona Ivo Bergmanis būvē viesnīcu. Celtniecības darbu ģenerāluzņēmējs ir firma “UPTK”, bet poļu firma strādā kā apakšuzņēmēja.

Kā atzina I.Bergmanis pats, viņš, jau sākot būvniecību, gribējis, lai objektā strādātu poļu firma. “Tas tāpēc, ka Liepājā katastrofāli trūkst labu celtnieku, ir lielas problēmas ar darbaspēka trūkumu,” viņš paskaidroja. “Visi ir projām peļņā ārzemēs, bet valdībai par to ne silts, ne auksts.” Viņš uzskata, ka valdībai gan būtu jādomā, kā pieturēt cilvēkus Latvijā, gan arī, ja jau problēma ir tik samilzusi, jāatvieglo viesstrādnieku ierašanās Latvijā. “Gudras ir tās valstis, kuras ir lojālas viesstrādnieku jautājumā,” uzskata I.Bergmanis. “Jo konkurence – tā ir attīstība.”

Pilsonības un imigrācijas lietu pārvaldē noskaidrojām, ka oficiāli viesstrādnieki Liepājā vēl nav reģistrēti un, lai viņus nodarbinātu, ir jāorganizē sarežģīta un laikietilpīga procedūra. Vispirms Nodarbinātības valsts aģentūra izskata uzņēmuma pieteikumu un izvērtē lietderību, vai attiecīgās jomas speciālistus nav iespējams atrast uz vietas. Ja lēmums ir viesstrādniekiem pozitīvs, NVA noformē darba izsaukumu, tas savukārt jāizvērtē Latvijas vēstniecībām ārzemēs un jālemj par ieceļošanas vīzas izsniegšanu. Kad tā saņemta, potenciālajam strādniekam jānoformē uzturēšanās atļauja, un tikai pēc tam viņš var saņemt darba atļauju. Tomēr, kā izrādās, attiecībā uz ES dalībvalstu pilsoņiem noteikumi nav tik bargi.

Arī Ivo Bergmanis apgalvoja, ka poļu strādnieku uzturēšanās Liepājā un darbs esot pavisam legāls. Poļu firma strādājot kā apakšuzņēmēja un maksājot visus nodokļus, viņš teica. Tas, ka strādniekiem maksā ap 1000 eiro mēnesī, I.Bergmanim nešķiet nekas īpašs. “Vai tad labi celtnieki un mūrnieki Liepājā saņem mazāk, citiem pat maksā no 700 līdz 1000, turklāt latus nevis eiro,” norādīja būvdarbu pasūtītājs. Un piebilda, ka algu poļiem jau nemaksā viņš, bet gan tā ir poļu firmas iekšējā lieta. Vietējiem ar viesstrādnieku uzņēmējiem ir tikai līgums par darbu izpildi un samaksu kopumā. Mūsu rīcībā ir informācija, ka uzņēmums “UPTK” izmantojis poļu firmas kā apakšuzņēmējas pakalpojumus arī citos Liepājas objektos.

Arī ilgstoša uzturēšanās Liepājā, kā izrādās, cilvēkiem no ES nav liela problēma. Kā “Kurzemes Vārdam” pastāstīja Valsts robežsardzes Liepājas pārvaldes Imigrācijas dienesta priekšnieks Olevs Zutis, 90 dienas pēdējo sešu mēnešu laikā kopš pirmās iebraukšanas mūsu valstī, ikviens ES valstu pilsonis Latvijā kā tūrists var uzturēties, nedeklarējot dzīvesvietu un neizņemot uzturēšanās atļauju. Ja persona vēlas uzturēties ilgāku laiku, tad tai jāreģistrējas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē un jāsaņem uzturēšanās atļauja (tā ir bezmaksas).

ES pilsoņiem darba atļaujas nav nepieciešamas, vienīgais obligātais dokuments ir darba līgums, kas norāda par legālām darba attiecībām. Kontrole, vai strādnieki nodarbināti legāli, ir jānodrošina Valsts darba inspekcijai. O.Zutis norāda, ka Imigrācijas dienests arī pieskata ieceļotājus, taču galveno uzmanību pievērš trešo valstu pilsoņiem, kuriem, lai iebrauktu un uzturētos Latvijā, ir nepieciešamas vīzas. Iepriekš bijusi informācija, ka Liepājā nelegāli tiek nodarbināti trešo valstu pilsoņi, taču tā nav apstiprinājusies.

Sarmīte Pelcmane, Ita Cērmane
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz