Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Starp izvēli samazināt darba vietas un eksportu uz agresorvalsti

Veļa, audumi, higiēnas preces un medicīnas izstrādājumi – šāda veida produkciju Liepājas uzņēmumi joprojām eksportē uz Krieviju un Baltkrieviju. To atklāj Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) publicētais eksportētāju saraksts.

Starp izvēli samazināt darba vietas un eksportu uz agresorvalsti
Šī gada pirmajā pusē Latvijas eksportējošo uzņēmumu saraksts uz Krieviju samazinājies vairāk nekā trīs reizes. (Foto: unsplash.com)
Šī gada pirmajā pusē Latvijas eksportējošo uzņēmumu saraksts uz Krieviju samazinājies vairāk nekā trīs reizes. (Foto: unsplash.com)
06.09.2023 06:10

Ilze Ozoliņa

"Kurzemes Vārds"

Daļa ražotāju atturas skaidrot, kāpēc turpina sadarboties ar agresorvalsti, tikmēr tie, kuri pauž viedokli, norāda – atrast, ar ko aizstāt Krievijas tirgu, ir ļoti sarežģīti.

Publiskos reizi mēnesī

Sākotnēji CSP publicētajā sarakstā bija iekļauti uzņēmumi, kas eksportējuši uz Krieviju un Baltkrieviju kopš 2022. gada sākuma un 2023. gada pirmajā pusgadā.

Vairākas tajā minētās kompānijas par to pauda sašutumu, norādot, ka sadarbību ar Krieviju un Baltkrieviju pārtraukušas nekavējoties pēc 2022. gada 24. februāra Krievijas sāktā kara Ukrainā.

Drīz pēc tam CSP publicēja aktuālo sarakstu ar tiem uzņēmumiem, kas uz Krieviju un Baltkrieviju eksportējuši šī gada jūnijā.

Pavisam šajā sarakstā norādīti 169 Latvijas uzņēmumi, kas eksportējuši uz Krieviju, un 94, kas sūtījuši savu produkciju uz Baltkrieviju.

Liepājas uzņēmumu skaits šajā listē ir samērā mazs, proti, uz Krieviju jūnijā eksportējuši septiņi uzņēmumi – SIA “Baltic Med Group”, kuras darbības jomā norādīta farmaceitisko izstrādājumu vairumtirdzniecība, kravu pārvadājumu uzņēmums SIA “Ekspresija”, higiēnas preču ražotāja SIA “iCotton”, veļas materiālu ražotāja SIA “Lauma Fabric”, tās meitaskompānija “Lauma Medical”, kas ražo medicīnas izstrādājumus (elastīgās saites, jostas, locītavu pārsējus u.c.), kā arī veļas ražotājas AS “Lauma Lingerie” un SIA “V.O.V.A.”.

Savukārt uz Baltkrieviju jūnijā eksportējusi “Lauma Fabrics” un “Lauma Lingerie”, kā arī AS ”Olainfarm” grupas Nīcas pagastā strādājošais uzņēmums SIA “Tonus Elast”, kas ražo kompresijas izstrādājumus, jostas un stājas korektorus, apsējus u.c.

Daļa no šiem uzņēmumiem iepriekš saņēmuši Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras eksporta un inovācijas balvu.

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone uzdevusi CSP šādu uzņēmēju sarakstu publicēt reizi mēnesī.

Feisbukā ministre informē, ka Ekonomikas ministrija jau kopš 2014. gada norādījusi uzņēmējiem, ka sadarbība ar Krieviju nav ilgtspējīga biznesa pamats, tas ir risks pašiem uzņēmējiem un viņu darbiniekiem.

Viņa izsaka pateicību visiem uzņēmumiem, kuri, sākoties pilna mēroga Krievijas iebrukumam Ukrainā, pārtrauca savu preču un pakalpojumu eksportu uz Krieviju.

”Atkārtoti aicinu uzņēmumus, kas joprojām nesaskata ētikas un morāles problēmas biznesa darījumos ar šo agresorvalsti, izvērtēt līdz šim īstenoto praksi un nesadarboties ar Krieviju,” pauž ministre.

Turpināt vai bankrotēt

”Manuprāt, šādiem sarakstiem ”līdzi” jānāk papildu atbalsta mehānismiem no valsts puses. Šobrīd efektīvas sistēmas, kas realitātē palīdzētu, tā arī nav. Jā, Ekonomikas ministrija publiski saka, ka uzņēmumiem tiek palīdzēts apgūt jaunus eksporta tirgus. Diemžēl realitātē šī palīdzība ir maz efektīva un ne vienmēr valsts ierēdņu vārdi atbilst darbiem.

Būtiski piebilst, ka jaunu eksporta tirgu atrašana ir gadiem ilgs darbs ar milzīgām investīcijām.

Tāpēc uzņēmumi starp izvēli bankrotēt vai turpināt eksportu uz konkrētām valstīm izvēlas par labu pēdējam. Līdz ar to šāda saraksta publicēšana nebūs risinājums cīņai ar laiku,” paužAS ”Lauma Lingerie” valdes locekle Lita Laugale.

Uzņēmuma vadītāja arī norāda, ka”Lauma Lingerie” šogad vērsusies finanšu institūcijā ”Altum”, lai saņemtu atbalstu eksporta pārorientēšanai uz citiem tirgiem.

”Neraugoties uz mūsu centieniem mazināt eksporta apjomus uz Krieviju un Baltkrieviju, esam saņēmuši ”Altum” atteikumu,” viņa atklāj, piebilstot, ka šogad uzņēmums plāno vērsties pēc atbalsta arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā.

Jautāta, cik lielu daļu “Lauma Lingerie” eksporta kartē ieņem Baltkrievija un Krievija, L. Laugale uzsver, ka uzņēmums ir akciju sabiedrība un lēmuma pieņēmējs eksporta jautājumos ir tā vienīgais akcionārs ”Silvano Fashion Group”. Taču informē, ka šobrīd ”Lauma Lingerie” eksportē uz Krieviju un Baltkrieviju mazāk nekā pērn.

Šobrīd darbības apturēšana šajos tirgos nozīmētu uzņēmumu slēgšanu.

“”iCotton”, tāpat kā citi LV uzņēmumi, ir ļoti ”priecīgi” un ”pateicīgi” Centrālās statistikas pārvaldei par publicēto sarakstu un dažādu Excel tabulu publikāciju, kurās netiek norādīti nedz apjomi, nedz laiks, nedz jebkas cits. Vispār šāda veida publikācijas šajā laikā traucē kompānijai ar 20 miljonu eiro apgrozījumu un 160 darbiniekiem ikdienas darbībai,” pauž uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Sergejs Binkovskis.

Viņš norāda, ka “iCotton” kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā nomainījis produkcijas pārdošanas tirgu proporcijas, pilnībā apturot piegādes uz Baltkrieviju un pabeidzot sadarbību ar dažiem atlikušajiem Krievijas klientiem, kas apmaksu par piegādāto produkciju veikuši avansā ilgam laikam uz priekšu.

Ja iepriekš uzņēmumam eksporta īpatsvars uz Krieviju bijis vairāk nekā 60%, tad pēc kaimiņvalsts sāktā kara tas nokrities līdz aptuveni 5%, turklāt

no oktobra “iCotton” uz Krieviju produkciju vairs nepiegādāšot vispār.

S. Binkovskis arī atzīmē, ka uzņēmums saņēmis dažādu Ukrainas institūciju, tai skaitā šīs valsts vēstniecības, pateicības par tiešu palīdzību dažādos virzienos.

“Apgrozījums tieši Ukrainā ir augošs. Jāatceras, ka mēs runājam par higiēnas preču ražošanas uzņēmumu, kas kā preču veids nav nekādi sankcionēts,” klāsta S. Binkovskis.

Eiropā iespraukties nevar

Šāda saraksta publicēšanu kā nekorektu rīcību vērtē arī SIA “Ekspresija” valdes locekle Jeļena Poddubnaja. “Kāpēc mēs nevaram sūtīt preci, ko izmanto civilām vajadzībām, ne militāriem mērķiem? Kad Krievijā par miljoniem tiek iepirkta gāze un degviela, tad tas ir normāli?

Mēs nepērkam preces Krievijā, neatstājam tur savu naudu. Tieši otrādi – mēs no viņiem naudu paņemam un šeit attīstām uzņēmējdarbību – Latvijā maksājam nodokļus, dodam darbu cilvēkiem, viņi saņem algu, ” pauž uzņēmuma vadītāja.

SIA “Ekspresija” organizē kravu pārvadājumus gan uz Eiropas valstīm, gan Armēniju un Kazahstānu. Uz Krieviju tā galvenokārt no Itālijas vedot komunālās jeb ielu un teritoriju uzkopšanas tehnikas daļas.

“Strādājam visur, kur tas iespējams. Tas, ko mūsu valdība vēlas, proti, lai darbojamies tikai Eiropā, šobrīd nav iespējams.

Patīk valdībai vai ne, taču visiem kravu pārvadātājiem Eiropā nav darba – nav ko vest!

Darba trūkst gan vācu, gan franču, gan itāļu pārvadātājiem. Kā lai es – Latvijas pārvadātājs, kuru nevar salīdzināt ar tādiem gigantiem, – iespraucos Eiropā? Mani tur neviens nelaidīs! Kaut kādas nišas iekarošana Eiropas tirgū var prasīt padsmit gadus. Atrast godprātīgu klientu, kas maksās naudu, ir ļoti sarežģīti. Tas nenotiek, vienkārši uzsitot knipi. Ir viegli sēdēt siltā vietā, spriedelēt un saņemt algu no nodokļu maksātājiem,” teic uzņēmuma pārstāve.

“Pārtraucot piegādes uz Krieviju, septembrī esam spiesti apturēt savas Kuldīgas filiāles darbību un atlaist no darba cilvēkus. Mēs esam atbildīgi par savu personālu, kas pie mums strādā, par kuriem maksājam nodokļus.

Morāli tas nav patīkams brīdis,”

saka uzņēmuma “V.O.V.A” finanšu direktore Viktorija Zozuļa, atbildot uz jautājumu, kā eksportētāju uz Krieviju saraksta publicēšana ietekmējusi šo veļas šūšanas uzņēmumu.

“V.O.V.A” pēdējā gada laikā eksportu uz Krieviju samazinājusi būtiski. Ja sākotnēji šim uzņēmumam teju visa produkcija tika pārdota kaimiņvalstī, tad pērn eksports uz Krieviju sarucis līdz aptuveni 30%.

“Pārtraukt eksportu uzreiz nav iespējams. Visus šos gadus esam ļoti daudz strādājuši, lai iekarotu un izvērstu savu darbību Eiropas tirgos. Regulāri piedalījāmies izstādēs gan Francijā, gan Vācijā, pat uz Ameriku braucām, taču tas nav tik vienkārši,” skaidro V. Zozuļa.

Šobrīd Latvijā uzņēmums dod darbu aptuveni 150 cilvēkiem. Pēkšņi izlemjot pilnībā atteikties no eksporta uz Krieviju, uzņēmumam nozīmētu būtisku darbības sašaurināšanu un darbinieku skaita samazināšanu, pauž uzņēmuma pārstāve.

Aizgāja līgani

Sākotnējā CSP publicētajā sarakstā bija iekļuvusi arī AS “Liepājas papīrs”, kas produkciju uz Krieviju pārstāja eksportēt neilgi pirms agresorvalsts iebrukuma Ukrainā.

“Mūsu pēdējā eksporta krava uz šo valsti aizgāja februāra sākumā, un 24. februārī sākās karš. Protams, neesmu gaišreģis un to, ka sāksies karš, nevarēju paredzēt.

Aiziešana no Krievijas vienkārši sakrita ar mūsu plāniem šo tirgu pamest,”

skaidro uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis.

“Liepājas papīrs” uz Krieviju sāka eksportēt 1997. gadā, taču sadarbība ar šo valsti bijusi ļoti nestabila – ja kāds gads bijis veiksmīgs un gūta peļņa, tad pēc tam sekojuši divi trīs gadi, kad uzņēmumam nācies samierināties ar zaudējumiem.

“Tas parasti bija saistīts ar Krievijas īpatnībām. Viens ir nemitīgās rubļa svārstības, ko bija grūti prognozēt. Naudu pēc produkcijas piegādes parasti pārskaita divu trīs mēnešu laikā, un, kad to saņēmām, nereti tai jau bija cita vērtība, nevis, piemēram, vairs 1000 eiro, bet gan 700 eiro.

Otrs apstāklis bija Krievijas nacionālās īpatnības, ja to tā var nosaukt. Ja salīdzina ar Ukrainu, tad Krievijā strādāt gan bija vieglāk. Ukrainā pamēģinājām un sapratām, ka tur viss balstās uz “pateicībām”, tāpēc šajā tirgū vairs negājām. Krievijā šajā ziņā bija vieglāk, taču arī tur ir savas īpatnības, kas jāņem vērā.”

Vēl samērā nesen Krievija bija lielākais “Liepājas papīra” eksporta tirgus, šajā valstī Liepājas uzņēmumam bija arī sava pārstāvniecība.

J. Vilnītis atzīst, ka aizstāt Krievijas tirgu ar citiem nav viegli. “Mums ļoti paveicās, ka mēs to darījām divu trīs gadu garumā, pakāpeniski audzējot savu eksportspēju citos tirgos. Līdz ar to no Krievijas aizgājām līgani, nevis strauji vienā dienā.

Ja tam būtu jānotiek vienā dienā, tad diemžēl mums būtu jāatlaiž no darba cilvēki.

Taču, izejot no Krievijas tirgus pakāpeniski, mēs darbinieku skaitu nesamazinājām, tieši otrādi – pagājušogad sasniedzām vēsturiski augstākos ražošanas apjomus”.

Arī ar Baltkrieviju Liepājas uzņēmums sen kā nesadarbojas. Vienlaikus J. Vilnītis pauž, ka viņam nav skaidrs, ko ekonomikas ministre vēlas panākt, uzdodot CSP publiskot sarakstu ar uzņēmumiem, kuri eksportē uz Krieviju un Baltkrieviju.

“Tas nav korekti. Ņemsim par piemēru “Lauma Fabrics”. Lai gan nezinu precīzi, taču tam ir pietiekami liels eksporta apjoms uz Krieviju. Arī “Lauma Lingerie” vismaz iepriekš aptuveni 60% no ražošanas apjoma aizgāja uz Krieviju.

Ja pērn februārī šis uzņēmums nolemtu pārtraukt sadarbību ar Krieviju, tad tas zaudētu vairāk nekā pusi no ražošanas apjoma. Neizbēgami būtu jāatlaiž darbinieki, bet valstij un pašvaldībai būtu mazāk nodokļu ieņēmumu.

Visus vienā kulē sabērt nedrīkst – tā tomēr ir uzņēmuma paša atbildība.

Mums valstiski jābūt svarīgi tam, lai mēs nebarojam Krievijas militāro jomu, piemēram, piegādājot mikroshēmas, motoru vadības sistēmas vai tamlīdzīgi. Pārējos nosodīt es neņemtos.”

Lai sabiedrība izdara secinājumus

Aigars Rostovskis, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents

Krievijas agresija joprojām turpinās, līdz ar to, raugoties no ētikas un citiem skatu punktiem, katram jāizvērtē, vai ir pareizi sadarboties ar agresoru, kāpēc uzņēmēji gatavi stiprināt agresorvalsts kapacitāti, vai viņi to var pārtraukt. Tas tomēr ir attieksmes jautājums.

Protams, situācija ir sarežģīta un daudzi uzņēmumi nevar pārkārtoties, jo eksporta apjoms uz Krieviju un Baltkrieviju ir liels. Taču mēs redzam, ka pēdējā pusotra gada laikā daudzas kompānijas tomēr pārtrauca savu darbību šajās valstīs.

Šis karš un drošības jautājumi mums ir eksistenciāla lieta, un, manuprāt, sabiedrībai jāzina, kuri uzņēmumi joprojām sadarbojas ar agresorvalstīm

un kas ir šo kompāniju patiesie labuma guvēji. Taču katram uzņēmumam jāļauj izstāstīt iemeslus, jo atsevišķās situācijās iemesli ir objektīvi, proti, ir uzņēmumi, kuri dažādu iemeslu dēļ tiešām nevar strādāt citos tirgos. Un tad ir jāizvēlas, kas ir labāk, – lai uzņēmums turpina strādāt vai arī tas bankrotē un daudzi cilvēki zaudē darbu.

Cits stāsts ir, ka uzņēmums varētu pariet uz citiem tirgiem, taču necenšas to darīt.

Mēs dzīvojam demokrātiskā valstī, un ir normāli, ka no sabiedrības netiek slēpts, kas tad ir tie uzņēmumiem, kas joprojām eksportē uz Krieviju un Baltkrieviju.

Tāpat prasītos arī, lai publisko sarakstu ar tiem uzņēmumiem, kas joprojām importē preces no šīm abām valstīm.

Taču, kā jau minēju, šiem uzņēmumiem jādod mikrofons, lai viņi izklāsta savus argumentus un ieceres. Ja uzņēmēji atsakās to skaidrot, tad lai sabiedrība izdara secinājumus.

Baltijas valstu reģions šajā ģeopolitiskajā situācijā tomēr ir visievainojamākais, jo mēs atrodamies vistuvāk Krievijai un Baltkrievijai. Un ir svarīgi, lai arī sabiedrotie redz mūsu sabiedrības attieksmi par to, kas tad ir mūsu stratēģiskie partneri.

Mēs nevaram turpināt sadarboties ar agresoru un pēc tam teikt: nāciet mūs aizstāvēt!

Šo situāciju nevar aplūkot kā šauru biznesa tēmu, jo tā daudz plašāka un kompleksāka.

Uzziņai

> Eksportētāju saraksts uz Krieviju un Baltkrieviju 2023. gada jūnijā tapis, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes Centrālajā muitas informācijas sistēmā esošos vienotā administratīvā dokumenta datus.

> Eksportētāju sarakstā iekļauti visi uzņēmumi, kas veikuši eksporta darījumus 2023. gada jūnijā neatkarīgi no darījuma vērtības un mērķa, kā arī loģistikas kompānijas, kas ved preces uz Krieviju vai Baltkrieviju citu uzņēmumu uzdevumā.

Avots: CSP

Nozīmīgākie Latvijas tirdzniecības partneri 2023. gadā (dati par janvāri – jūniju)

ImportāEksportā
1. Lietuva1. Lietuva
2. Vācija2. Igaunija
3. Polija3. Vācija
4. Igaunija4. Zviedrija
5. Somija5. Krievija
6. Nīderlande6. Apvienotā Karaliste
7. Ķīna7. Dānija
8. Zviedrija8. Somija
9. Itālija9. Polija
10. Krievija10. Nīderlande
Avots: CSP

Es domāju tā: Vai pievēršat uzmanību preces ražotājvalstij?

Ziedonis – pašnodarbinātais:

– Gandrīz nē! Mani interesē, kā prece izskatās, cik praktiski noderīga tā varētu būt. Krievijā un Baltkrievijā ražotas preces gan tagad es atturētos ņemt. Nupat veikalā atklāju, ka nūdeles jeb roltoni, kas ir ļoti lēti, izrādās, ir krievu prece. Tos vairs nepirkšu, var taču iegādāties cita veida nūdeles.

Inga Audere – strādā grāmatvedības un radošā jomā:

– Vispār jau pievēršu uzmanību. Taču Krievijā vai Baltkrievijā ražotas preces, visticamāk, nepirktu. Pagaidām man nav nācies atteikties no kādas preces iegādes, jo tā ražota kādā no šīm valstīm. Arī pirms tam pārāk neaizrāvos ar Krievijas produkcijas iegādi.

Pēteris – brīvmākslinieks:

– Protams, ka pievēršu. Teikt, ka nepirkšu preces no Krievijas, ir pārspīlēti. Mēs no Krievijas daudz ko pērkam, arī gāzi apkurei. Mēs jau daudz ko nezinām, bet, ja ir iespējams, nepērku Ķīnas produkciju. Jo šī valsts drīz pārmāks visu pasauli.

Agnese Kuplēna – projektu vadītāja:

– Kā kuru reizi, taču lielākoties tam pievēršu uzmanību, īpaši izpētu pārtikas produktu izcelsmi. Man nav principiāli, kurā valstī prece ražota, ja vien tā ir legāla. Pieļauju, ka mūsu veikalos ir tikai atļautas preces, kuras nav pakļautas sankcijām. Līdz ar to es paļaujos uz tirgotāju godaprātu.

Larisa – pensionāre:

– Jā, es skatos, kurā valstī prece ražota, un priekšroku cenšos dot vietējai produkcijai. Mana preču izvēle nav atkarīga no tā, kurā valstī tā ražota. Nav tā, ka es kaut ko nepirkšu tikai tāpēc, ka ražota kādā konkrētā valstī. Man svarīgāka ir preces cena un kvalitāte.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz