Svētdiena, 20. septembris Marianna, Ginters, Guntra
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Strauji tuvojas viesstrādnieku bums

Strauji tuvojas viesstrādnieku bums
09.08.2006 15:38

0

“Liepājas metalurgam” steidzami vajag 70 darbinieku
Liepājā lielākais darba devējs – akciju sabiedrība “Liepājas metalurgs” ir publiski paziņojis, ka nopietni apsver iespēju par viesstrādnieku uzaicināšanu, jo uzņēmumam ražošanas nodrošināšanai trūkst desmitiem strādnieku. Citi darba devēji, lai arī tik tālu savos lēmumos nav tikuši, tomēr atzīst, ka situācija ar darbaspēku pilsētā ir ļoti sarežģīta.

Jauniešiem nav intereses

NVA Liepājas filiāle saņēmusi vēstuli no akciju sabiedrības “Liepājas metalurgs”, kurā lūgts nodrošināt ar darbiniekiem 70 vakances, apliecina filiāles vadītājas vietniece Baiba Tomase. “Liepājas metalurgam” nepieciešami 15 remontatslēdznieki, 12 karstā metāla novācēji, 6 karstās apstrādes krāsns operatori, 10 elektriskā tilta celtņu operatori, 12 elektromontieri, 6 izejvielu sagatavotāji, 6 metāllējēji un 3 vilciena sastādītāji.
“Kādu daļu no darbiniekiem mēs atradīsim, taču visas vakances noteikti aizpildīt nevarēsim,” atzina B.Tomase. Viņa pastāstīja, ka par darba vietām “Liepājas metalurgā” galvenokārt interesi izrāda jau diezgan cienījama vecuma – 1948. un 1959. gadā dzimuši vīrieši. Viņiem šis uzņēmums joprojām šķiet prestiža darbavieta, taču nav vairs tāda veselība, lai strādātu ar karsto metālu. Savukārt jauniešu attieksme pret darbu šajā akciju sabiedrībā ir noraidoša. “To jau var redzēt pēc izglītības, ko viņi izvēlas – sabiedrisko attiecību speciālisti u.c. Smagu darbu viņi vairs nevēlas strādāt,” ir novērojusi B.Tomase.
Jaunajiem strādniekiem “Liepājas metalurgs” sola atalgojumu no 250 līdz 370 latiem mēnesī, taču vairāki bijušie uzņēmuma strādnieki teikuši, ka pie smagā darba karstā metāla cehos un tagadējās inflācijas arī šis atalgojums neesot pietiekams, tāpēc ļaudis to darot nelabprāt. Savukārt tie, kas palikuši uzņēmumā, strādājot virsstundas, lai vairāk nopelnītu.
Vēstule NVA no “Liepājas metalurga” saņemta 24.jūlijā, un, ja mēneša laikā darbinieku nebūs, tad, visticamāk, “Liepājas metalurgs” aicināšot viesstrādniekus. NVA Liepājas filiālē arī citi pilsētas uzņēmumi interesējušies par viesstrādnieku piesaistīšanu, taču pieteikums par tik lielu vakanču skaitu saņemts pirmo reizi.

Ilgstošas problēmas ar darbaspēku

“Galīgais lēmums par viesstrādnieku uzaicināšanu nav pieņemts, taču diemžēl šādu variantu izslēgt nevar,” sacīja akciju sabiedrības “Liepājas metalurgs” izpilddirektors Leons Ptičkins. Pēc viņa teiktā, uzņēmums sācis sarunas par sadarbību viesstrādnieku piesaistīšanā arī ar ārvalstu firmām un institūcijām. L.Ptičkins pagaidām nenosauca konkrētu valsti, no kuras iecerēts aicināt strādniekus.
Lai motivētu strādājošos un ieinteresētu potenciālos darbiniekus, “Liepājas metalurgā” atsevišķās ražošanas jomās palielināta darba alga, tāpat šovasar liela daļa darbinieku saņem brīvpusdienas.
“Tomēr situācija ir kritiska, jo patlaban no 2659 štata vietām rūpnīcā trūkst 83 darbinieku, bet 199 slimo,” atzina amatpersona. Vidējā darba alga uzņēmumā jūnijā bijusi 397 lati.

Oficiāli viesstrādnieku Liepājā vēl nav

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē noskaidrojām, ka, lai nodarbinātu viesstrādniekus, uzņēmumiem, izrādās, ir jāorganizē diezgan sarežģīta un laikietilpīga procedūra. Vispirms NVA izskata uzņēmuma pieteikumu un izvērtē lietderību, proti, attiecīgās jomas speciālistus nav iespējams atrast uz vietas. Ja lēmums ir pozitīvs, NVA noformē darba izsaukumu. To savukārt izvērtē Latvijas vēstniecības ārvalstīs un lemj par ieceļošanas vīzas izsniegšanu. Kad tā saņemta, potenciālajam viesstrādniekam jānoformē uzturēšanās atļauja un tikai pēc tam viņš var saņemt darba atļauju. Bez tam darba devējam šim viesstrādniekam jānodrošina alga vismaz 240 latu apmērā, ka arī mēnesī jāmaksā valsts nodeva – 35 lati. L.Ptičkins gan atzina, kas tas tomēr ir lētāk, nekā apturēt ražošanu.
PMLP Liepājas pilsētas un rajona nodaļā informēja, ka līdz šim pie viņiem neesot reģistrējies neviens viesstrādnieks. Bet mūsu rīcībā ir neoficiāla informācija, ka pa kādam viesstrādniekam jau strādā dažos būvuzņēmumos, cik tas ir legāli – tas ir cits jautājums.

“Lauma” darbu ved pie darbiniekiem

Aptaujājām arī citus Liepājas lielāko uzņēmumu vadītājus, lai uzzinātu viņu viedokli par iespējamo viesstrādnieku piesaistīšanu.
“Mēs jau esam tajā pašā vidē, kur pārējie, tāpēc darbinieku trūkums skar arī mūs,” sacīja akciju sabiedrības “Lauma” izpilddirektors Edgars Štelmahers. Taču viesstrādnieku uzaicināšana uzņēmuma darbakārtībā patlaban vēl neesot. “Latvijas likumdošana šajā ziņā ir ļoti sarežģīta, tāpēc vienkāršāk ir to nedarīt,” uzskata E.Štelmahers. “Lauma” jau daļēji risinājumu darbinieku trūkumam ir atradusi, atverot šūšanas cehus Baltkrievijā un Ukrainā. “Mēs aizvedam darbu tur, kur ir, kas strādā,” piebilda uzņēmuma izpilddirektors.
Arī akciju sabiedrības “Liepājas papīrs” prezidents Jānis Vilnītis atzina, ka strādājošo trūkums kļūst arvien izjūtamāks. Pirmajā pusgadā uzņēmums strādājis ar 40 procentu ražošanas pieaugumu, tāpēc darbinieku vajag arvien vairāk. “Mums pastāvīgi trūkst kādi 6–7 cilvēki,” sacīja J.Vilnītis. “Gada beigās paredzam uzstādīt vēl vienu jaunu iekārtu, tad kadru jautājums varētu vēl saasināties. Regulāri cenšamies apmācīt ap desmit cilvēku, bet jāatzīst, ka diemžēl parasti tikai viens iztur. Vieni negrib strādāt, citiem ir problēmas ar dažādām atkarībām.”
“Liepājas papīrā” arī domāts par viesstrādnieku piesaistīšanu, bija spiests atzīt uzņēmuma vadītājs. “Ļoti jau negribētu, neuzskatu, ka tas būtu labs risinājums,” viņš sacīja.  “Taču, ja situācija pasliktināsies, var gadīties, ka citas izejas nebūs. Esmu runājis ar citiem uzņēmējiem, visiem iet grūti ar darbaspēku. Tiek runāts, ka aicinās viesstrādniekus no Baltkrievijas, otrs variants – no Moldovas. Runā gan, ka baltkrievu strādnieki esot čaklāki.”
Tomēr pagaidām “Liepājas papīrā” mēģina risināt darbaspēka jautājumu, joprojām cenšoties piesaistīt vietējos. “Esam domājuši par citu soli. Tagad sadarbībā ar banku piedāvājam darbiniekiem atrisināt dzīvokļa problēmas. Mēģinām pārvilināt strādājošos no Rīgas un Rīgas rajona, kur darbojas vairāki mums radniecīgi uzņēmumi. Redzēs, kā veiksies,” pieredzē dalījās J.Vilnītis.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz