Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tekstila nozarē ir plašas inovatīvu risinājumu iespējas

Tekstila nozarē ir plašas inovatīvu risinājumu iespējas
23.01.2009 15:47

Mazajiem un vidējiem tekstila ražošanas uzņēmumiem ir dažādas iespējas sadarboties gan ar Liepājas Tūrisma un tekstila skolu, gan ar Liepājas universitāti, gan arī meklēt sadarbības partnerus ārvalstīs. Šos sadarbības virzienus akcentēja piektdien Domē notikušā tekstilniekiem domātā semināra lektori.

Liepājas Universitātes humanitāras fakultātes dekāne Aija Druvaskalna-Urdze bija sagatavojusi konkrētus priekšlikumus, kā augstskolas resursus iespējams izmantot mazo un vidējo uzņēmumu produkcijas kvalitātes uzlabošanai vai jauna dizaina paraugu izstrādē. Viņa aicināja uzņēmumu pārstāvjus vērsties augstskolā, lai kopīgi meklētu praktiskus risinājumus tekstila izstrādājumu biznesa attīstīšanai.

Savukārt Tūrisma un tekstila skolas vadītājas vietniece Ligita Reimane tekstila uzņēmumu pārstāvjus iepazīstināja ar skolā pašreiz īstenotajām apmācības programmām un aicināja uzņēmumus arī turpmāk sadarboties jauniešu izglītošanā. Līdz šim Liepājas tekstila uzņēmumi skolai daudz esot palīdzējuši ar dažādiem mācību procesā nepieciešamiem šūšanas materiāliem, savukārt skola īstenojusi Eiropas Savienības projektu, kura iznākumā iegādātas modernas šūšanas iekārtas un radītas iespējas mācīties apģērbu modeļu veidošanu ar datora palīdzību. Ciešāka sadarbība arī turpmāk abām pusēm – izglītotājiem un ražotājiem – būšot savstarpēji nepieciešama un izdevīga.

Vēl seminārā par dažādu inovatīvo risinājumu pieredzi stāstīja Boras (Zviedrija) universitātes pētniecības centra ”Smart Textile” projekta vadītāja Susanne Edstroma un latviešu uzņēmuma ”e-text-textile” projektu vadītāja Anda Kļaviņa.

Zviedrijas pētniecības centrā ”Smart Textile” ir apvienoti tehniskie, zinātniskie un politiskie priekšnoteikumi, lai tradicionālo tekstila izstrādājumu vietā uzņēmumi sāktu gatavot jaunus materiālus, kas būtu noderīgi veselības aprūpē, mēbeļu ražošanā, autobūvē, elektronikā, apsardzes un glābšanas dienestu darbā un daudzās citās nozarēs. Pētniecība vienlaikus notiek dizaina, inženiertehnisko risinājumu un menedžmenta jomā. Šādas starpnozaru sadarbības mērķis ir iegūt modernus praktiskus risinājumus un produktus ar augstāku pievienoto vērtību un radīt jaunas darbavietas un paplašināt tekstila uzņēmumu ražošanas apjomus. Protams, te nopietnu atbalstu centram sniedz Zviedrijas valdība.

S. Edstroma, atbildot uz kāda Liepāja šūšanas uzņēmuma pārstāvja jautājumu, mudināja uz nākotni skatīties plašāk nevis tikai no līdzšinējās pieredzes skatupunkta.

”Tekstila izstrādājumu nozarē šobrīd ienāk jaunās tehnoloģijas, tekstils kļūst ”gudrāks”, un tas ir virziens, kurā arī mazi uzņēmumi var atrast nākotnes darbības nišu,” uzsvēra zviedriete.

Viņa minēja, ka apakšveļas ražošanā, ar ko nodarbojas daudzi Liepāja uzņēmumi, mainās pieprasījums un vajadzības. Piemēram, pielāgošanās vai sekošanas līdzi militāro, glābšanas un citu specializēto dienestu vajadzībām, var pavērt jaunas iespējas. Taču nekur nav arī teikts, ka apakšveļas šūšana būtu tikai tā vienīgā nodarbe, kurā uzņēmumam jāturpina strādāt.

S. Edstroma pastāstīja, ka Liepājas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem ir iespējas iesaistīties arī starptautiskajā sadarbībā ap Baltijas jūru. Arī šīs sadarbības mērķis ir dažādi inovatīvi risinājumi tekstilizstrādājumu nozarē. Lektore informēja par kontaktiem un projektiem visiem, kuriem par to bija dziļāka interese.

Informatīvais seminārs notika ar Domes Attīstības pārvaldes un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalstu.

Liepājā šobrīd strādā apmēram 80 tekstila izstrādājumu ražotāji. Kopumā ar šo nozari ir saistīti apmēram 2500 liepājnieku. Lielākā daļa no šiem uzņēmumiem izejvielas iegādājas pie SIA ”LAUMA FABRICS”. No šiem materiāliem šūtos gatavos izstrādājumus – galvenokārt sieviešu apakšveļu – mazie un vidējie uzņēmumi pārdod Igaunijā, Krievijā, Ukrainā, Baltkrievijā, mazāk Eiropas valstīs.

Ai­gars Štāls,
Liepājas domes sa­bied­ris­ko at­tie­cī­bu spe­ci­ālists

Valerija Liepas foto

Piektdien, 23. janvārī, Liepājā notika Domes Attīstības pārvaldes un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras kopīgi organizētais informatīvais seminārs tekstilizstrādājumu uzņēmumiem. Uzrunājot semināra dalībniekus, Domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš solīja, ka arī turpmāk pašvaldība veicinās uzņēmēju informētību par attīstības iespējām un risinājumiem.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz