Svētdiena, 26. septembris Kurts, Knuts, Gundars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Vai uzņēmums “Big Tree” izkalpina cilvēkus?

Vai uzņēmums “Big Tree” izkalpina cilvēkus?
02.10.2012 07:09

Ligita Kupčus

Šis cilvēks, kas redakcijai pastāstīja piedzīvotās šausmas, visticamāk, izsvītros no sava CV ierakstu par strādāšanu uzņēmumā “Big Tree”. Lai izvairītos no nepatīkamiem brīžiem. Potenciālie darba devēji izbrīnīti jautājot: “Jūs tur strādājāt?!”

Firmas “Big Tree” pārstāvis, vaicāts par algu kavējumiem, necilvēcīgiem darba apstākļiem un slikto attieksmi pret padotajiem, saskaišas: “Panāksiet vienīgi sliktu.”

“Kalpi, nevis cilvēki”

Jau iepriekš bija dzirdēts par to, ka Liepājas kokapstrādes uzņēmumam “Big Tree”, kas savu darbību uzsāka aptuveni pirms diviem gadiem kādreizējā “Ducon” telpās Flotes ielā 3/5, ir problēmas ar algas izmaksu saviem darbiniekiem. Ne tikai portālā  liepajniekiem.lv, bet arī citās interneta vietnēs lasāmi neapmierināto komentāri: “Es arī reiz tur strādāju. Solīja, ka labi maksās, bet, kad jāmaksā, tad tik atsviež kaut ko. Un visu laiku sola, ka labi maksās, lai tik strādājam ilgāk. Tā pamēģināju pa 14 stundām septiņas dienas nedēļā. Iedeva 50 latu. Vai tas ir normāli? Neiesaku tur strādāt, jo viņiem strādnieki ir kalpi, nevis cilvēki.”

“Tur ir liela darbinieku mainība, nepārtraukti notiek rotācija,” savu stāstu par piedzīvoto iesāk persona, kas saprotamu iemeslu dēļ vēlas palikt anonīma, reizē brīdinot citus neuzķerties uz firmas solījumiem. “Gadās, ka kāds tur nostrādā tikai dažas dienas. Kāpēc? Domāju, tāpēc, ka nezina, uz ko ir parakstījies. Piemēram, lakotājiem netiek doti kvalitatīvi respiratori, kas, strādājot ar ķīmiskajām vielām, ir obligāti. Ja redzējām, ka kāds nāk pretī ar asiņojošu degunu, skaidrs – lakotājs. Nav arī austiņas, kas būtu nepieciešamas zāģējot, nav cimdu. Ir, kas tos nopirkuši paši. Apsola vienu, bet dzīvē ir pavisam citādāk,” cilvēka balsī saklausāms rūgtums, domājot par citiem nelaimīgajiem, kas varētu līdzīgi iekrist. “Jaunās meitenes, noliktas astoņas stundas pie slīpēšanas, vienkārši sabrūk. Dodas prom arī pēc tam, kad no citiem dzirdēts – aizmirsti par solītajiem 200 latiem uz rokas. Ģērbtuves ir drausmīgas, tualetes – kriminālas. Tur nekas netiek tīrīts! Džeki labāk izvēlas iet uz krūmiem. Arī cehā valda haoss. Mētājas beigtas žurkas, atkritumi, jo nav konteinera, kur mest, piemēram, silto ēdienu kastītes. Tā nu viens ceha stūris atvēlēts atkritumiem. Uzņēmuma vadītājam ir citas prioritātes, nevis savu darbinieku labsajūta. Ziemā jāsalst, jo apkures nav. Cilvēki viņam ir pēdējā vietā. Un, ja kas nepatīk, vari iet prom. Tāda ir priekšnieka atbilde, ja domā sūdzēties. Nekādas cieņas! Domāju, arī tas iespaido, kāpēc cilvēki dodas prom.”

“Nezinu, kāpēc joprojām cilvēki nāk un šeit strādā. Iespējams, tas ir izmisums,” min bijušais darbinieks, jo par uzņēmumu jau klīst negatīva slava. “Uldis (SIA “Big Tree” līdzīpašnieks Skudrītis – L.K.) prot runāt, apvārdot cilvēkus. Viņš cehā rīko sapulces, izklāstot situāciju, kāpēc nevar izmaksāt algas. Vecie darbinieki, protams, jau vairs neklausās, bet jaunie izturas saprotoši un ir gatavi paciesties. Nav jau tā, ka cilvēki neko nesaņem, bišķi iedod, visbiežāk 20 latu, lai nomierinās. Taču tikpat labi var arī nedot neko, jo ar tādu summu nevar ne samaksāt par dzīvokli, ne segt kredītus.”

Uz papīra darbinieki strādā divas stundas, bet reāli – no pulksten 7 līdz 17, ja vajadzīgs saraut, tad vēl ilgāk. Algas viņi saņem aploksnēs, pastāsta zinošā persona. Tā kā nodokļos aiziet ļoti maz, iet prom un iestāties bezdarbniekos nespīd. Tāpēc daudzi izvēlas palikt un katru otro nedēļu saņemt avansu. Dažam darba devējs ir parādā jau vairākus simtus latu. Taču, kad piedraud, ka sūdzēsies Darba inspekcijā, iedod 20 latu, un nomierinās. “Cilvēki paliek un cer, ka varbūt to naudu saņems. Lai gan, visticamāk, uzņēmuma kontā ir mīnusi.”

Labu darbinieku trūkums

Uzņēmumu datu bāzē “Lursoft” ir redzams, ka SIA “Big Tree” vienīgais valdes loceklis ir Krišjānis Vēsmiņš. Taču firmas seja, cilvēks, ar ko darbiniekiem galvenokārt darīšana, ir Uldis Skudrītis. Viņš esot neoficiāls uzņēmuma līdzīpašnieks.

Runājot par kavētajā algām, U. Skudrītis kā attaisnodamies sacīja: “Mums ir ļoti mazs uzņēmums, kas sāka strādāt no nulles un bez kredītsaistībām.” Viņš min situāciju, kad var gadīties problēmas ar naudas izmaksu. Piemēram, brīdī, kad kāds pēkšņi izlemj doties prom un uzreiz viss jāizmaksā. “Tad arī sit sev pa krūti, sakot, ka neizmaksājam algas un viņam darām pāri,” skaidroja U. Skudrītis, piebilstot, ka darbiniekiem maksājot divas reizes mēnesī – algu un avansu. Kavējumi gadoties arī tad, ja ir aizķeršanās ar kravu vai ja no ārzemēm laikā netiek veikts pārskaitījums. “Mēs, vadītāji, to visu ņemam uz sevi. Algas izmaksājam arī par brāķiem, lai gan nevajadzētu to darīt.” Tādējādi U. Skudrītis uzskata: absurds ir apvainojums, ka par darbiniekiem nerūpējoties.

To, ka uzņēmums kādam būtu parādā vairākus simtus latu, U. Skudrītis kategoriski noliedza. Nekad neesot teikuši: “Ejiet, lūdzu, ārā, mēs jums nemaksāsim!” Tās esot totālas muļķības.

Tie, kas portālam sūdzējušies, esot staigātāji, kuri nav spējīgi strādāt piecas dienas nedēļā un mēnesī darbu kavējot vismaz trīs vai četras reizes. Cilvēku resurss arī esot pamatproblēma Liepājā, uzskata “Big Tree” pārstāvis. Tādēļ firmā esot liela kadru mainība. “Mums ir palikuši labi menedžeri, labi direktori, bet ir aizbraukuši labi pamatdarbinieki, kuri strādātu ražošanas uzņēmumos.” Palikuši tādi, kuri pēc pirmās darba nedēļas nodzeras. Nevienu citu iemeslu, kādēļ cilvēku no “Big Tree” dotos prom, U. Skudrītis nezina, un vispār viņam par šo tematu apnicis runāt. “Ļoti daudz cilvēku nāk un saka, ka ir labi strādātāji, ražotāji utt., bet, ja uz nedēļu pazūd? Brīdinām vienu reizi, otru, trešo, ceturto, beigās paspiežam rok, un viss.”

Kā var nebūt viss kārtībā?

Kad vaicājam par darba apstākļiem uzņēmumā, U. Skudrītis noskaišas: “Kas par cilvēku pie jums aizgājis!? Izklausās tā, it kā mums te būtu… Es nezinu, kaut kāda trešā pasaules valsts. Nevienu beigtu žurku neesmu redzējis, par tādu lietu nemaz neesmu dzirdējis.” Arī ar darba inventāru – respiratoriem, ausu aizbāžņiem utt. – viss esot kārtībā. “Nu, ja 28 latu vērtībā nav normāls, tad es atvainojos,” runājot konkrēti par respiratoriem, teic “Big Tree” pārstāvis, norādot, ka reizi pusgadā viņus apmeklējot Darba inspekcija. Tādēļ sekojot līdzi, lai ar šīm lietām viss būtu kārtībā, tikai darbinieki nevīžojot aprīkojumu lietot. “Cilvēkam nav ērti un vēl kaut kas. Nepiespiedīsi.” Arī to, ka darbinieki ziemā saluši, U. Skudrītis noliedza. Bijuši ieslēgti sildītāji.

Labierīcības uzņēmumā esot. “Nu, nezinu, kas ir un kas nav briesmīgs. Jūs zināt, kādas ir jaunas sabiedriskās tualetes un kādas tās izskatās pēc gada, ja nav tīrītas? Ja viņš izdomā, ka to lietu var darīt blakus, es neiešu aiz viņa vākt.” Tagad darbā esot pieņemta apkopēja.

U. Skudrītis uzskata, ka viņam uzdod apmelojošus jautājumus, un ironiski bilst: “Ja sakāt, ka pie mums ir tik slikti, tad kāpēc pie mums strādā gadu, divus? Jā, mums ir arī tādi darbinieki.” Un cilvēkam izvēle esot vienmēr. Turklāt nekārtības uzņēmumā nevarot pieļaut, jo pie viņiem braucot un apstākļus redzot ārzemju klienti.

“Teikšu godīgi, šis ir mans pēdējais ražošanas uzņēmums, ko veidoju. Jo vairāk šādu murgu negribu redzēt. Visa problēma ir cilvēku resursos, nevis pirkšanā, pārdošanā vai izejmateriālā,” neslēpj U. Skudrītis. Taču, vaicāts, vai tas nozīmē, ka nākotnē “Big Tree” varētu nebūt, viņš īsi noteica: “Mūsu uzņēmums būs vienmēr.”


Liepājas kokapstrādes uzņēmumas “Big Tree” savu darbību uzsāka aptuveni pirms diviem gadiem un atrodas kādreizējā “Ducon” telpās Flotes ielā 3/5.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz