Ceturtdiena, 29. oktobris Laimis, Laimonis, Elva, Elvijs, Elvis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Akmeņu šķembas no pirts vietas

Akmeņu šķembas no pirts vietas
Foto: Andris Gertsons
29.12.2018 07:00

Linda Kilevica, "3K"

Sirmais žurnālists un rakstnieks Vitālijs Sanders bija gandarīts, noskatoties Pāvilostas un Baltinavas amatierteātru kopīgo iestudējumu “Apsolītā zeme”. Pārpildītajā Pāvilostas kultūras nama zālē viņš skatīja ne tikai paša sarakstītā darba “Dīvainā dzīve” skatuves versiju, bet arī savu vecāku un dzimtas dzīvesstāstu Sakas Grīņos. Bernhards un Konstance, izrādes galvenie varoņi, ir V. Sandera vecāki. “Teātri parādīja visu tieši tā, kā bija,” apgalvoja pāvilostnieki, kuri cēlušies no izceļojušajiem latgaliešiem, kas 30. gados veidoja savu kopienu Grīņos.

Nabadzīgā zeme

Lugu uzrakstīja Baltinavas teātra režisore Anita Ločmele jeb Danskovīte. Ar šo vārdu viņu pazīst pēc Nacionālajā teātrī iestudētās izrādes “Latgola”, un visā Latgalē amatierteātri iestudē viņas darbus par Antonu un Annu. Izrādi baltinavieši mēģināja savās mājās, projekta autore Marita Horna ar savējiem strādāja Pāvilostā, un beigu beigās abi kolektīvi visu salika kopā. Bija tapis stāsts, kurā galvenos varoņus dažādos vecuma posmos spēlē trīs aktieru pāri. Stāsts sākas Latgalē, Baltinavā, no kurienes uz Grīņiem atbrauca Bernhards un Konstance, tas vēsta par laiku no pagājušā gadsimta 20. gadu beigām līdz 70. gadiem, kad Sanderi pārceļas uz Aizputi.

“Zinājām par Grīņiem, kā latgalieši atbrauca uz šejieni,” teica pāvilostnieces Ārija Rokpelne un Dzidra Krēsliņa. “Nabadzīga tā zeme viņiem bija, baltā kāpa. Grīņi tāda purvaina vieta, un godīgu koku tur nemaz nav. Mums jau te viena daļa viņu ir palikusi.” Valijas Blaubārdes vecāki izceļojuši no Latgales. “Tur jau bija tādi laiki, kad es vēl nebiju dzimusi,” viņa teica par izrādi. “Es piedzimu Sakas pagastā, “Zaļumos”, tās bildes ir no manām mājām,” Valijas kundze norādīja uz ekrānu, kur tika demonstrētas vēsturiskas fotogrāfijas. “Mūsu tēvu 1941. gadā izveda, mamma, omīte, māsa un es palikām te. Dzīve bijusi smaga. Vēl tagad, ja redzu kaut kur maizīti mētājamies, es nevaru skatīties. Bet pārdzīvojām, dzīve iet uz priekšu,” noteica mundrā seniore. Izrāde bija ļoti personiska arī Jānim Adamanam. “”Cīrulīši” Grīņos ir mana tēva mājas,” vecais vīrs rādīja fotogrāfiju. “Tēvs nāk no Ludzas, māte no Mērdzenes. Esmu dzimis Grīņos, mana dzīve te pagājusi.”

Asaras bija acīs

Abu amatierteātru aktieriem kopīgais darbs pie vēsturiskā materiāla bijis ļoti nozīmīgs. Aivars Brūklis no Pāvilostas teātra spēlēja Bernhardu vecumā. Pats esot no Jūrkalnes, kur teātra spēlēšana apstājusies. “Vēsturiskas personas loma tīri labi patika. Līdz šim vairāk spēlētas komēdijas. Šeit pirmo reizi uz skatuves dabūju nomirt. Ir tā, kā ir… Negribas jau, bet jādara. Bernhards likās tāds kārtīgs zemnieks, zemi ļoti mīlēja,” par savu lomu stāstīja A. Brūklis.

Rolands Keišs no Baltinavas atveidoja Bernhardu jaunībā. “Baltinavā vēl neapzinājāmies, cik tas būs nopietni,” viņš atzinās. “Autobusā kāds pajautāja, vai būs arī kāds no radiniekiem. Pateica, ka būs Vitālijs. Tas pilnīgi visu manu attieksmi mainīja. Jo tas ir reāla cilvēka dzīvesstāsts. Tas mums ir gods. Bet patīkami, redz, dzīvē tā gadās, ka baltinavieši te dzīvoja un mēs braucam teātri rādīt.” Jauniņās Konstances lomā – Rolanda sieva Elīna. “Kad izgājām šeit lugu cauri ar visu lielo ģenerālmēģinājumu, sapratām, cik tā nozīmīga, un asaras bija acīs,” viņa pastāstīja. Arī Rolands, noskatījies izrādes finālu, paziņoja: “Pilnīgi dvēseli sakampa, un pat asariņa izbira.”

Atlaba pats un sunītis

Vitālijs Sanders pastāstīja, ka Bernharda pēcnācēji 2002. gadā atbraukuši uz Grīņiem meklēt veco mājvietu. “Izdevās atrast vienīgi pirts vietu un akmeņu drupas. Katrs paņēmām pa šķembai. Lielāko es paņēmu, uzrakstīju “Bernhards”, uz mazākās – “Jaunsanderi”. Tagad uzdāvināju Pāvilostas novadpētniecības muzejam kopā ar albumiņu no tās ekspedīcijas,” viņš pavēstīja.

Vecāki atveda Vitāliju uz Grīņiem divu gadu vecumā. “Uz skatuves parādīja, ka “Jaunsanderos” bija ugunsgrēks. Pie tā vainīgs biju es. Bernhards ar Konstanci raka kartupeļus. Es biju palicis viens pats. Māja auksta, drūma. Izgāju ārā, izdomāju uzkurt ugunskuru. Saplēsu no kaudzes sienu, panesu drusciņ tālāk un aizdedzināju. Nesot siens izbira pa zemi. Kad iededzināju ugunskuru, pa to taciņu uguns aizgāja līdz sienam,” atminējās Vitālijs. Tēvs paguvis viņu izglābt no nosmakšanas dūmos.

Zēns arī brīnumaini izdzīvojis, kad ganos viņu sadzēlusi odze. “Tēvs aizveda uz Pāvilostu pie ārsta, bet tas pateica, ka puišelim vajag iedot spirtu. Nu, kur tāds puišelis spirtu iedzers! Vienkārši veselība izturēja.” Atlabis arī sadzeltais sunītis. “Pēc tam tik dusmīgs bija uz čūskām. Kā ieraudzīja, noķēra pa vidu un tā purināja gar ausīm, kamēr pārtrūka uz pusēm.” Izrādē pieminēts garu mūžu nodzīvojušais tēva zirgs. “Tas nokalpoja 25 gadus. Pēdējais mans brauciens ar šo zirgu bija, kad es vedu uz Ulmali šucmani Mišku, kurš bēga no Grīņiem. Braucu atpakaļ, zirdziņš jau noguris, grūti viņam bija,” stāstīja V. Sanders.

Pārdeva olas, nopirka cukuru

Pēc augstskolas beigšanas V. Sanders atgriezās dzimtajā pusē, tika iecelts par Balvu avīzes “Vaduguns” redaktoru. Pēc desmit gadiem dibināja avīzi Jūrmalā. To drukāja Rīgā. “Četrus vakarus man bija jāsēd tipogrāfijā “Rota”, jāizlasa avīze. Propagandas daļas vadītāja man piezvana, ka vajadzētu atnākt aprunāties. Teicu, ka man tagad nav laika. Ko tad jūs darāt? Teicu, ka lasu avīzi. Jūs lasāt avīzi? Avīzes vakarā jālasa, mājās,” ar smaidu atcerējās Sandera kungs.

Grāmatas viņš vairs nerakstīšot: “Man ir 88 gadi, pēc slimības nav pa spēkam. Esmu radošu mūžu nodzīvojis. Kad aizgāju pensijā no izdevniecības, nevarēju nosēdēt mājās. Aizgāju uz Rīgas Medicīnas skolu par bibliotekāru, nostrādāju līdz 70 gadiem. Tur es uzrakstīju romānus “Bernharda ceļš mūžībā” un “Henke no Pāvilostas”. Izdevniecība pirmo romānu pārsauca par “Dīvaino dzīvi”.” Skursteņslauķim Henkem neesot reāla prototipa. “Bet pilsēta man pazīstama,” teica rakstnieks. “Biju desmitgadīgs puišelis, māte mani sūtīja uz Pāvilostu iepirkties. Viņai naudas nebija, iedeva man groziņu ar olām. Iegāju frizētavā, un frizierītes tās olas labprāt izpirka, bet es par to naudu dabūju cukuru, sāli, sērkociņus. Mammiņa priecīga.”

Jautāts, vai jūtas vairāk latgalietis vai kurzemnieks, V. Sanders atbild: “Es esmu latvietis. Tas visu izsaka.”

Foto galerija

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz