Otrdiena, 29. septembris Mihails, Miķelis, Mikus, Miks, Miģelis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Gaismas apsolījums

Gaismas apsolījums
Foto: Andris Gertsons
17.02.2017 12:39

Anda Kuduma, "Kultūras Pulss"

Ar nepacietību gaidīta, 2016. gada nogalē ceļu pie lasītājiem uzsākusi izdevniecībā “Lauku Avīze” izdotā Janas Egles stāstu grāmata “Gaismā”. Tā ir nozīmīgs īsprozas piemērs Latvijas kontekstā.

Par grāmatu “Gaismā” dubultprieks. Pirmkārt, par pašu grāmatas iznākšanas faktu, kopš Janas Egles pirmās dzejas grāmatas “Dzirdēt noklusēto” 2002. gadā pagājis labs laiciņš. Prieks, ka autores radošās darbības spektrs ir paplašinājies un talantīga dzejniece debitējusi prozā. Stāstu krājumam autore lasītāju gatavojusi jau kādu laiku, no iepriekš periodikā publicētajiem un pašas autores publiskos priekšlasījumos dzirdētajiem stāstiem bija radies priekšstats par autores radošo potenciālu, rokraksta briedumu un stabilitāti. Otrkārt, prieks, ka grāmata jau izraisījusi pietiekami plašu rezonansi, to pozitīvi novērtējuši ne tikai lasītāji, bet arī literatūras kritiķi. J. Egles grāmata tiek vērtēta nevis kā lokāls fakts, bet gan kā nozīmīgs latviešu īsprozas piemērs plašākā kontekstā. Un pelnīti.

J. Egles grāmatas visu astoņu stāstu kompozicionālo mugurkaulu veido eksistenciāli skaudri dzīves jēgas saprašanas mēģinājumi. Savu vietu šajā pasaulē un pašu dzīvēs cenšas uztaustīt un apjēgt dažāda vecuma un dzimuma, atšķirīgas dzīves pieredzes varoņi. Autore, izgaismojot savu varoņu dzīves stāstus, centrējas kādā notikumā, apstāklī, tuvu cilvēku attiecību samežģījumā, atklājot kādu traģisku un nerealizētu varoņu dzīves jomu. Katram no viņiem ir kas slēpjams, nožēlojams vai piedodams, kas tāds, kas grauž kā ķirmis un neļauj dzīvot ar pilnu krūti. J. Egles stāstu varoņi, pagātnes traumēti, bieži vien ir nomaldījušies savos priekšstatos un ilūzijās par pašu svarīgāko, sapinušies kādu nepārvaramu dzīves problēmu un atkarību pinekļos, bieži vien meklējot aizmiršanos alkoholā, vardarbīgi izraujot kādu mīlestības un laimes drusku uz līdzcilvēku rēķina. Autore raksta par to, ko labi pazīst, pamatā lauku vidi un cilvēkus, kuriem šajā vidē nav bijusi iespēja būt laimīgiem, pār kuru dzīvēm gulst nepiepildītu sapņu un nerealizētu iespēju zīmogs. Šādi varētu raksturot krājuma kopīgo noskaņu un problēmloku, kas atklāj smagus un grūti risināmus varoņu personiskās dzīves jautājumus.

Neraugoties uz smagajām tēmām, kas izvilktas gaismā, J. Egles stāstus var izlasīt ļoti ātri un viegli, taču tie atstāj spēcīgu un dziļu pēcgaršu, kas neatlaiž lasītāju vēl ilgi. Autorei veiksmīgi izdevies katra stāsta ietvaros rast precīzu un koncentrētu sižetiskā risinājuma attīstības perspektīvu, grodi iezīmēt intrigas aizmetņus, zināmu dramatismu, kompozicionāli lietpratīgi veidot stāstu emocionālo spriedzi, mijoties kāpinājuma un atslābuma momentiem. Lakoniskie un valodiski precīzi formētie dialogi ticami atklāj varoņu vecumam atbilstošu psiholoģisko raksturojumu un organizē stāstu temporitmu, ļaujot neatslābt lasītāja interesei no stāsta sākuma līdz pašām beigām. Aiz sižetu sadzīviskā slāņa pakāpeniski izkristalizējas filozofiskā līmenī domājami jautājumi par esamības trauslumu, par tumsas un gaismas pretmetiem, par dzīvības un nāves krustpunktiem mūsu visu dzīvēs, un, lai cik tas nebūtu pārsteidzoši, jādomā par mīlestību. Arī tad, ja stāstu varoņi īsti nesaprot un nenovērtē mīlestības būtību un nozīmi, to nespēj gaidīt vai pārprot mīlestības valodu, jo pāri visam ir jūtama autores mīlestība pret saviem varoņiem. Viņa tos mīl un žēlo, visus bez izņēmuma – kā upurus, tā pāri darītājus, jo robeža starp tiem ir visai trausla. Izmisīgas mīlestības slāpes un sāpes ir tie spēcīgie dzinuļi, kas varoņus bieži vien dzen pretim kādam bezdibenim, mudinot pārkāpt neatļautas robežas, tādējādi nodarot pāri sev un pašiem tuvākajiem. Šķiet, autores secinājums ir nepārprotams – mīlestības trūkuma grēks ir pats lielākais, kas izraisa tik daudz bēdu un nelaimju. Mīlestība J. Egles varoņus ļoti bieži skar nedziedināmi un nāvējoši. Tas ir vienīgais spēks, kas liek traukties un tverties pie vistuvākā, kaut tas saslēdz nāvējošā elektriskās strāvas ķēdē, lai būtu kopā, ja ne dzīvē, tad nāvē (“Lūdzu, lūdzu, lūdzu”, “Gaismā”).

Apsveicami, ka J. Egles dzejnieces nervs nav iespaidojis un mazinājis prozaiķes izteiksmes spēku, ļaujot izvairīties no poētiskas liekvārdības vēstījumā. Lirisms jūtams nepateiktajā, noģiedamajā. Talantīgas stāstnieces jauda, dzīves un radošā rokraksta briedums ļāvis tēloto dzīves traģisko norišu konkrētībai pārtapt mākslinieciski precīzā vispārinājumā, metaforiskā un estētiski baudāmā pārdzīvojamā arī tad, kad tiek runāts par dzīves skaudro virskārtu, neērtām tēmām, kā tas ir, piemēram, stāstā “Judīte”, tēlojot tēva un meitas mīlestības neatļauto pusi, vai tik vienkārši un nepretenciozi Jūrnieka dzīves stāsta (“Aiziet jūriņā”) traģiskās notis vēršot gaišā samierinājuma un izlīdzinājuma tonalitātē, līdzcilvēku sapratnes un mīlestības apliecinājumā. Mūža pēdējā gaitā Jūrnieks dodas nevis savai būtībai pretdabiskajā kleitā, bet kaimiņienes Agates sarūpētajā vīra kāzu uzvalkā. Šajā sievietes žestā atklājas visa cilvēkmīlestības esence, un, šķiet, pasaule beidzot Jūrnieku pieņēmusi tādu, kādu viņš pats sevi jutis un apzinājies: “.. mana dzīve bija patiešām laba. It īpaši uz beigām.” (63. lpp.)

Tikai pirmajā brīdī var šķist, ka mīlestība J. Egles stāstos pārsvarā ir destruktīvs spēks. Autore atklāj mīlestības dažādās izpausmes un nianses, atgādinot, ka tā mīt ne tikai ierastajos sievietes/vīrieša attiecību modeļos, bet arī pienākumā pret vecākiem (“Tāds rudens”), bērniem (“Durvis”, “Judīte” u.c.), pret brāļiem vai māsām (“Lūdzu, lūdzu, lūdzu”), arī nejauši satiktiem līdzcilvēkiem (“Aiziet jūriņā”), atklājoties kādā spontānā rīcībā vai attieksmē, upurējot ko savā dzīvē svarīgu.

Vēlmē izvemt gadiem uzkrājušos sārņus burtiski un fiziski, kā to dara Eva stāstā “Durvis”, iekodēta autores dotā iespēja attapties, nomazgāties un mēģināt dzīvot tālāk, par katru cenu, arī uz to nāvju rēķina, kas bijušas likumsakarīgas un neizbēgamas (“Lūdzu, lūdzu, lūdzu”, “Bedre”, “Gaismā”) un kas vēl tikai būs. Tas skar lasītāju ļoti personiski, jo jādomā, jādomā, jādomā. Kaut J. Egles stāstu varoņu gaismā izceltais un izdzīvotais vainas apziņas un pagātnes traumatisma slogs neļauj viņiem pilnvērtīgi izdzīvot sev atvēlēto dzīves laiku, tas rada mākslinieciski spēcīgu impulsu un ierosinājumu lasītājam. Stāstu gaismā ieraugāmais ir skaudrs un maz pievilcīgs, bet tas slēpj sevī apsolījumu – lai arī pasaule ir traģiska, tā ir arī skaista un stipra, tādēļ viss vēl ir iespējams. Tāds ir talantīgas mākslas apsolījums.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz