Piektdiena, 17. maijs Umberts, Herberts, Dailis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jaunās mediju mākslas instruments – studentu rokās

Jaunās mediju mākslas instruments – studentu rokās
19.02.2008 13:39

0

Atslēgvārdi

“Jauno mediju māksla” – multidisciplināra un starpdisciplināra mākslas joma, kur mākslas darbu radīšanā tiek izmantotas jaunās tehnoloģijas un tiek radītas jaunas mākslas vides komunikācijai un interaktivitātei.

Galvenais – lai būtu radoša vide

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Mākslas un dizaina katedras studiju programma “Jauno mediju māksla” ir jauna, tajā studē pirmie četrpadsmit jaunieši, kuri izvēlējušies apgūt šo Latvijā visai jauno virzienu. Viņi ir beiguši dažādas Latvijas skolas, bet satikušies visi Liepājā, lai apgūtu jauno mediju mākslu. Andris Vētra ir pabeidzis Liepājas 1.ģimnāziju. “Es pēc skolas beigšanas meklēju, kur var apgūt radošu specialitāti,” sacīja students. Sākumā Andris domājis studēt datordizainu, bet tad ieraudzījis šo piedāvājumu un sapratis, ka tas ir vēl radošāks. Un ir apmierināts ar savu izvēli. Anna Trapenciere ir rīdziniece, viņa par jauno studiju programmu uzzinājusi no draudzenes un uzskata, ka pirmais mācību semestris bijis veiksmīgs, ka viņa ir nonākusi tur, kur vēlējusies. Jo mācības ir interesantas. Elvis Friks arī nav liepājnieks, viņš ir no Olaines. Elvis uzskata, ka studiju programma ir interesanta tieši ar to, ka: “Nav tāda priekšā pateikta un nolikta stingra pamata, viss jāizdomā pašiem!”

Ka topošie jaunās mediju mākslas speciālisti ir spējīgi paši izdomāt un sevi apliecināt, parādīja viņu sarīkotā publiskā konference “Māksla kā spēles laukums”, kā arī izstāde “Ienākšana”, kas notika Karostas laicīgās mākslas galerijā “K.Māksla?”. Visu studenti paveica pašu spēkiem. Pašiem bija arī jāsarīko konference, kura, kā izrādījās, pulcēja ne tikai viņus pašus, bet arī citus interesentus no malas. Tāpat, veidojot darbus izstādei, mācībspēki palīdzēja ar padomu, deva impulsu, kādā virzīt domu un kā atrast reālo izpausmi savam domu lidojumam. Tas bija pirmā semestra beigšanas eksāmens modulim “Vizuālā valoda”, un, kā atzina programmas mācībspēki, jauniešu parādītie darbi viesa cerības, ka iesāktais studiju process virzās pareizi.

Iemācās darot

“Jaunā mediju programma ir Latvijā novatoriska, tā ir tā sauktā moduļu sistēmas studiju programma, kas iedibina atvērtu studiju procesu, padarot katra moduļa rezultātu publiski pieejamu. Studiju process virzīts uz to, ka topošais speciālists visu apgūst un iemācās darot,” paskaidroja studiju programmas direktore, mākslas doktore, docente Aija Druvaskalne-Urdze. Mācību ilgums pilna laika studijām ir trīs gadi, beidzējs iegūst mākslas bakalaura grādu.

Studenti Anna, Andris un Elvis ir entuziasma pilni, viņi uzskata, ka iegūtās zināšanas un prasmes kā viņiem, tā viņu studiju biedriem noteikti noderēs mūsdienu daudzveidīgajā mākslas pasaulē. A.Druvaskalne-Urdze arī ir pārliecināta par to: “Jauno mediju mākslas programmas studenti būs tādi cilvēki, kas pārzina mākslas valodu, jo viņiem paredzēts apgūt fotogrāfiju, dizainu, videomākslu, tīkla mākslu, kas sastopama internetā, mobilajos   telefonos un citur. Viņi būs kompetenti un pratīs mācīties, piekļūt informācijai un būt elastīgiem. Tāpat vēl viņi apgūs projektu menedžmentu. Vārdu sakot – jauniešiem tiek iedoti instrumenti, ar kuriem viņi var rīkoties un darboties radošo industriju jomā.”

Bez rāmīšiem un ierobežojumiem

Programmas direktore pastāstīja, ka šāda veida studiju programma tapusi, akadēmijai sadarbojoties ar informācijas un kultūras centru “K@2” un jauno mediju kultūras centru “RIXC” Rīgā. “Jauno mediju māksla ir tāda, ko nevar ielikt attiecīgā rāmītī un ierobežot. Jauno mediju mākslas darbs var būt gan objekts, gan process. Tiek veidotas jaunas interaktīvas, dinamiskas vides komunikācijai. Arī sistēma, pēc kuras studenti mācās, ir jauna gan viņiem, gan viņu pasniedzējiem. “Un ir jāiemācās sadarboties, ir jāiemācās saprast citam citu, novērtēt. Piemēram, izveidoto darbu vērtē kā kolēģi, tā pasniedzēji, tā pats tā autors,” sacīja programmas direktore. Ceļš no ieceres līdz programmas tapšanai nebija ne viegls, ne ātrs. Sava veida pieredzi A.Druvaskalne-Urdze ieguva Lielbritānijā, kur ir līdzīgas programmas jauno mediju mākslas jomā. “Lielbritānijas augstskolās jaunieši studē moduļu sistēmā. Mūsu programma ir orientēta uz pētniecību, praksē balstīta un praksē vadīta,” precizēja A.Druvaskalne-Urdze. Viņa pati vada moduli “Vizuālā valoda”, sadarbojoties ar vēl diviem pasniedzējiem. Veidojot moduli, pasniedzēju vidū notiek savstarpēja vienošanās par modeļa saturu, uzdevumiem, problēmām, par kurām runāt semināros, un gala rezultātu. “Mums ir svarīgi nevis, kā saka, izdzīt tēmu, bet lai studenti saprot, ko dara,” sacīja akadēmijas jaunākās studiju programmas direktore.

Informācija nākamajiem studentiem

Jaunajā studiju gadā LPA studiju programmā “Jauno mediju māksla” paredzēts uzņemt 15 jauniešus pilna laika studijām, no tām desmit budžeta vietas.

Daina Meistere,

Studenti pēc labi padarīta darba – izveidotās izstādes “Ienākšana”.

Izstādē jaunie mākslinieki spēlējās ar tēmu “Ienākšana”, tāpēc viens no simboliem bija arī durvis.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz