Svētdiena, 20. septembris Marianna, Ginters, Guntra
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jokdaris grāmatniecībā

Jokdaris grāmatniecībā
Foto: Andrejs Sergejevs
25.09.2019 15:04

Ieva Vilmane, "3K"

Dzejas dienās atradu neparastu sarunu biedru. Saldenieks Valters Dakša izdevis astoņas dzejas grāmatas jeb, viņa vārdiem, literārus jokus.

2017. gadā toreiz 20 gadus vecais jaunietis nodibināja uzņēmumu un deva tam savu vārdu – SIA “Valters Dakša”, galvenais tā darbības veids ir grāmatniecība. Latvijas Rakstnieku savienība viņa izdotu Arvja Viguļa grāmatu “Alkatība” šogad nominēja nacionālajai dzejas balvai. V. Dakšas izdevniecība šogad pavīdēja arī starp Latvijas Literatūras gada balvas kandidātiem – spožāko debitantu vidū bija Daiņa Deigeļa dzejoļu krājums “Dievs beidz”.

Valtera pirmais izdevums bija latviešu dzejas avangardista Eināra Pelšes izlase “Condom”. Grāmatu mākslas konkursā “Zelta ābele” tam piešķīra speciālu balvu par novatorismu izdevējdarbībā. Saldenieks bija atcerējies agrāko laiku standartu un grāmatu papildinājis ar pauspapīru pirms titullapas un kļūdu labojuma lapiņu.

Šogad viņa izdevums “Rembo 2016” saņēma Ikšķiles novada pašvaldības Dzintara Soduma balvu literatūrā. Pērn kritiķi jūsmoja par Valtera izdoto jauno dzejnieku antoloģiju “Kā pārvarēt niezi galvā?”, bet mans favorīts ir Krievijas varai spurainās dzejnieces Linoras Goraļikas dzejas krājums betona vāciņos.

Valters nav ne pieticīgs, ne lielīgs – viņš nepārspīlē savus panākumus, tomēr nekautrējas pieteikties balvai, ja atbilst tās kritērijiem. Tādā veidā saldenieks 2017. gadā tika pie apbalvojuma “Laiks Ziedonim” nominācijas “Rabarbers”. Šogad izdevējs saņēma Ventspils domes Izcilības balvu.

Mēs abi nedaudz nogurstam, precizējot katras grāmatas panākumu laiku un iemeslus. Diezgan piņķerīgajam uzskaitījumam liekam punktu, lai tiktu soli tuvāk sarunai.

Vai 2016. gadā, absolvējot Saldus 2. vidusskolu, nojauti, kurp tevi vedīs profesionālie ceļi?

– Jā. Jau biju saņēmis Imanta Ziedoņa fonda apbalvojumu par grāmatu kolekcionēšanu un sācis izdošanai gatavot savu pirmo grāmatu – Eināra Pelšes “Condom”. Iepazināmies feisbukā – viņš uzrakstīja ziņojumu, ka meklē izdevēju, un es atsaucos, jo ļoti patika viņa iepriekšējā grāmata “Mīļākais tētis pasaulē”. Ļāvos avantūrai, jo par grāmatu izdošanu neko nezināju. Man bija jāatrod maketētājs un tipogrāfija, grāmata jāizplata (noslēdzu līgumu ar “Jāņa Rozes apgāda” un “Valters un Rapa” grāmatnīcām). Dzejas grāmatai bija liela tirāža – 1000 eksemplāru.

Grāmatas izdošanu biju ierakstījis vēlmju sarakstā. Kopš milēniuma to rakstu katru gadu no jauna, un vienu vai divus svarīgus punktus izdodas īstenot. Šogad man ir 19 vēlēšanās, nākamgad – 20, vēl pēc gada – 21 un tā tālāk.

Savus autorus satieku dzejas pasākumos Rīgā, forši ir arī Gulbenes bibliotēkā, jo tur strādā Herta [Pugača, Latvijas Radio 6 raidījuma “Bron-hīts” veidotāja]. Lai būtu dzejas apritē, jāapmeklē lasījumi Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, jāseko līdzi tam, ko dara literatūras portāli “Satori.lv” un “Punktummagazine.lv”. Dzejas kopienai, dzejniekiem, redaktoriem, tulkotājiem, neiet slikti, visi dzīvo draudzīgi. Varbūt izceļas daži grupējumi, taču to pamatā ir cieša draudzība. Būtu jāiestājas Latvijas Grāmatizdevēju asociācijā, jo koleģiāla vide man ļoti palīdzētu strādāt.

Tu uzņemoties “finansiāli pašnāvnieciskus” projektus. Kāpēc?

– Par dzeju sāku interesēties tāpēc, ka to rakstīja mans tētis. Viņam sanāca slikti, tāpēc vēlējos precizēt, kāda ir laba dzeja.

Esmu pārliecināts, ka grāmata ir tiražēts mākslas darbs gan noformējuma, gan satura ziņā. Katram mākslas darbam ir sava auditorija, arī dzejas grāmatai. Tā gan kritizē, gan atbalsta pasauli, kādā dzīvojam. Manuprāt, dzeja vislabāk parāda, ka informācijas apritē ejam uz radikālām pārmaiņām, mūsos ielaužas virtuālā realitāte. Dzejnieki attīsta jaunus žanrus, piemēram, konkrētismu, konceptuālo dzeju. Esmu konceptuālās dzejas izdevējs. Krājumā “Rembo 2016” viens un tas pats teksts atkārtojas uz vairākām lapaspusēm un bija gara poēma “Tatatata…”. Manuprāt, ļoti interesanti.

Vai laikmetīgā dzeja un Raiņa darbi tevi ietekmē vienādi?

– Rainis ir ģēnijs, viņš sacerējis pārlaicīgu dzeju, tāpēc jaunie autori no tās ietekmējas, to citē. Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā šobrīd apskatāma izstāde, kurā Raiņa dzeja iztulkota emotikonos jeb ar emodži zīmēm. Es iedvesmoju izstādes autori [Viku Ekstu]. Jaunajiem dzejniekiem mūsu klasiķi ir jāzina, jāpēta viņu darbu formālās īpašības. Es varu atļauties to nedarīt, jo esmu izdevējs. Esmu mēģinājis sacerēt pantus, taču dzejniekam nepieciešamas trīs komponentes – iztēle, valoda un matemātiska domāšana vārsmu muzikalitātei (piemēram, izjusts pantmērs).

Nereti dzirdu neizpratni par jaunāko poēziju. Tavuprāt, kāpēc neuztver?

– Tāpēc, ka laikmetīgā dzeja nav rakstīta iepriekšējai paaudzei, pat ne tagadējai. Tās lasītājam vēl jāpiedzimst. Konceptuālā dzeja jau tagad iederas svētku scenārijos, apsveikumu kartītēs un deklamēšanas konkursos.

Lielie izdevēji sūdzas par knapu iztikšanu. Tu esi viens. Vai tāpēc ir vieglāk?

– Vienatne reizēm traucē, jo komandā varētu sasniegt vairāk. Man ļoti pietrūkst projekta menedžera. Strauji mainīgā pasaulē lielās izdevniecības ne vienmēr var momentā pielāgoties. Ja nepieciešams izdot literāru joku 30 eksemplāros, to varu es, nevis liela izdevniecība. Manu grāmatu tirāžas amplitūda ir no 50 līdz 1000 kopijām.

Kā tevi ietekmē nacionālu un reģionālu konkursu balvas un nominācijas?

– Balvas saņem tikai autori, bet it nemaz neesmu greizsirdīgs. 2018. gadā “Zelta ābelē” man uzdāvināja dārgu papīru. Vēl neesmu to izlietojis, taču domāju par divām grāmatām vienos vākos – dzejnieki rakstīs dzeju, iedvesmojoties no zīmējuma. Būtu interesanti. Vienmēr uz visu esmu skatījies citādāk.

Vai tev izdotos sakārtot savai gaumei atbilstošu izlasi no pašlaik populārākajiem autoriem?

– No Kornēlijas Apškrūmas, Māras Zālītes un Guntara Rača? Mierīgi! Varētu iznākt kaut kas negaidīts. Populārajam bieži vien ir visai attāla saistība ar dzeju, tāpēc “spēle” būtu vienkārša – es sameklētu labu redaktoru, lai no visa izraugās vislabāko. Māru Zālīti pazīstu personīgi, viņa saprot manus izdevumus. Šaubos, vai tie patīk arī Apškrūmai un Račam.

Vai tavi izdevumi atbilst vidusmēra latvieša gaumei?

– Nenoliegšu, ir svarīgi, lai grāmata patīk. Izdevuma mūžs grāmatnīcā ilgst no sešiem mēnešiem līdz diviem gadiem. Ja tas nav iztirgots, projektu uzskata par neveiksmīgu, taču gadās, ka mana grāmata savu lasītāju atrod pēc vairākiem gadiem. To esmu glabājis noliktavā, laiku pa laikam ielicis akcijā un pārdevis par trijiem, pieciem vai cik tur eiro.

Daudz esmu iespaidojies no “Mansarda” vadītāja Jāņa Ogas. Viņš apgalvo, ka Latvijā ir daudz labu grāmatu, kuras gaida savu izdevēju. Lai izdevējdarbībā noturētos un izaugtu, smagi jāstrādā. Jānis strādājis pat 12 stundu dienā.

Tuvākajos trīs gados esmu apņēmies izdod četras grāmatas gadā, taču izaugsme ir jāieplāno. Uzņēmuma finanšu plūsma stabilizētos, ja katru nedēļu klajā laistu pa grāmatai. Tad sanāktu man alga un honorārs autoriem.

Grāmatnīcas pilnas ar grāmatām, tomēr man nav ko nopirkt…

– …ja pērk, kritiski izvērtējot. Labi izdevumi līdz grāmatnīcām nenonāk. Tie paliek auditorijās, kam rakstīti. Piemēram, Latvijas Nacionālais arhīvs izdod žurnālu “Latvijas Arhīvi”, labāku un interesantāku par visiem populārzinātniskajiem izdevumiem. To tiražē 200 eksemplāros un piedāvā tikai arhīva apmeklētājiem. Līdzīgi ir ar zinātniskajos apgādos izdotām grāmatām. Manuprāt, labi, ka Latvijas Universitātes Akadēmiskajā apgādā par direktori tagad strādā Aija Rozenšteine. Viņas plašā pieredze izdevējdarbībā ļāvusi universitātes apgādam uzplaukt.

Latvijas Grāmatizdevēju asociācijā ir 30 biedru. Neviens nav tik mazs kā tavs uzņēmums. Vai zini, cik Latvijā tam līdzinieku?

– Vismaz vienu grāmatu izdevuši pāris tūkstoši cilvēku. Saldus novadā vien varētu saskaitīt aptuveni 30, jo grāmatas izdošanas tehnoloģiskais process ir ļoti vienkāršots. Daudz mazāk tādu, kas izdevuši divas un vairāk grāmatu.

Mans kvalitātes kritērijs ir gaume – izdodu to, ko atzīstu par labu, un pret savu gaumi negrēkoju. Otra panākumu atslēga ir ieinteresētība grāmatu pasaulē. Man ir grāmatu kolekcija ar kādām 10 000 grāmatām, kas izdotas no 19. gadsimta beigām līdz šim gadam. Kolekcijas eksponātus atradu, izšķirstot vismaz 100 000 grāmatu. Nevajadzīgās kādreiz atdevu makulatūrā, taču tā nav pareizi. Tagad praktizēju grāmatu atstāšanu publiskās vietās. Visātrāk pazūd sabiedriskā transporta pieturās atstātās.

Ierosinu ikvienam apdomāties, pirms viņš izmet vai makulatūrā atdod grāmatu. Sameklējiet tuvāko grāmatu maiņas punktu! Paļaujieties uz savu gaumi un veidojiet privātu bibliotēku! “Fenšuiveidīgie” saka, ka sienām jābūt brīvām, taču dzīve pierādījusi, ka privātpersona savā dzīves telpā tomēr var atļauties arī šādu kultūras vienību. Tā ir uzticama sabiedrotā.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz