Trešdiena, 23. jūnijs Līga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kino tieši uz mūsu ielas bruģa. Liepājas vēsturiskajās vietās uzņem spēlfilmu

Klaudz zirgu pakavi un grab rati. Cilvēki ģērbušies pelēcīgi un trūcīgi, par plānu vēsajam laikam. Ir 1946.gads, karš ir nesen beidzies, un dzīve turpinās – kāds ar futrāli rokā dodas uz vijoļstundu, cits ar rateļiem ved preces, puikas sit bumbu. Tas viss notiek spēlfilmā “Ebrejs”, ko pašlaik uzņem Liepājas vēsturiskajās vietās, tostarp Jaunliepājā, kur Smilšu iela uz laiku pārdēvēta par Krasnodaras ielu.

Kino tieši uz mūsu ielas bruģa. Liepājas vēsturiskajās vietās uzņem spēlfilmu
Vecmāmiņa Irina, meita Tatjana un mazmeita Milāna lepojas, ka ir masu skatu dalībnieces īstā kinofilmā. (Foto: Egons Zīverts)
Vecmāmiņa Irina, meita Tatjana un mazmeita Milāna lepojas, ka ir masu skatu dalībnieces īstā kinofilmā. (Foto: Egons Zīverts)
01.06.2021 06:00

#SIF_MAF2021

"Kurzemes Vārds"

Krievijas, Francijas un Latvijas kopražojuma filmas māksliniecisko uzstādījumu dēļ par vienu no filmēšanai visatbilstošākajām pilsētām ir atzīta Liepāja. Vide, koka apbūve, kas saglabājusies gandrīz bez izmaiņām, filmā atainos mazu pilsētu portretus pēckara Krievijā.

Maijā jau nofilmētas ainas Ziemeļu fortos, 1905.gada ielā un Vecliepājā, uzņemšanas grupa ik pa laikam pie mums atgriezīsies līdz pat augustam.

Liepājnieki Alise Anspaka, Estera Cvible un Pēteris Ziemelis, saģērbti pēc pēckara modes, pacietīgi stāv 1905.gada un Smilšu ielas stūrī, kur viņus novietojis spēlfilmas režisors Dmitrijs Fikss no Krievijas. Dāmas šādā piedzīvojumā piedalās pirmoreiz, bet kungs gan smaida, ka pat neesot pieteicies, viņu pastāvīgi aicinot filmēties:

“Esmu iesprūdis acīs. Biju filmā “1906”, filmā par Kurtu Fridrihsonu, tad viss notika Augstkalnē, un vēl klipā, kad universitātei palika 75.”

Alisi uzaicinājusi kastinga vadītājas asistente Liepājā Maija Kalniņa. Nolēmusi pamēģināt. Estera te nonākusi ar kāda cilvēka starpniecību, kurš pats pieteicies dalībai masu skatos. “Mums lomas nav noteiktas. Esam vietējie iedzīvotāji, es – vienkārši meitene ar vijoli,” saka A. Anspaka. E. Cvible piebilst, ka, spriežot pēc apģērba, iejūtas fabrikas strādnieces tēlā.

Kopā filmējas kāda ģimene trijās paaudzēs. Ideja aizsūtīt fotogrāfijas un pieteikties nākusi no Tatjanas. “Vecmāmiņai vispār neko nepateicām,” viņa smejas, “tikai it kā paspēlējāmies – pārģērbām viņu par vecu vecenīti.” Tieši Irinu arī izraudzījās. “Man un meitiņai Milānai paveicās, ka izvēlējās mūsu vecmāmiņu. Mums pateica, ka tad jau droši vien arī mēs gribēšot nākt,” Tatjana priecājas.

M. Kalniņa pastāsta, ka liepājnieki masu skatiem piesakās aktīvi, taču cilvēki joprojām ir vajadzīgi. “Katru dienu veidojam ansambli no jauna. Režisors ļoti rūpīgi uz to skatās un atlasa dalībniekus. Aicinām droši pieteikties seniorus, ir vajadzīgi autentiski vecāka gadagājuma cilvēki,” viņa saka.

Vismaz divsimt liepājniekiem ir iespēja iemūžināt sevi uz ekrāna. Taču vēsturiskai filmai svarīgs nosacījums ir dabisks izskats – bez spilgti krāsotiem matiem, permanentā grima un tetovējumiem.

Kinozvaigznes ar stāžu ir Paplakas z/s “Stiebriņi” zirgi Mēnestiņš un Gold Boy. “Nagiem jau tas diez cik labi nav,” par mīluļu rikšošanu pa bruģi nedaudz bažījas Inta Vanaga. Taču māksla prasa upurus, turklāt Mēnestiņam ļoti patīkot pozēt un bildēties. “Viņš uzreiz tā – paskat, kas es par čomu!” viņa smejas.

Filmēšanas laukumu no nejaušu ziņkārīgo iekļūšanas kadrā palīdz sargāt Pašvaldības policija. Skatītāju no malas netrūkst. Bērni apbrīno vēsturiskos spēkratus, kas ielas malā gaida savu kārtu. Jaunliepājas tuvējo ielu iedzīvotāji atzīst, ka beidzot viņu rajonā arī kaut kas notiek, un priecājas par uzņemšanas grupas rosību. “Vismaz vienreiz mūžā varam iznākt ārā kaut ko paskatīties,” stāsta Ina Audere ar sunīti Riksu rokās.

“Mēs jau vāciešus gribējām satikt. Vakar te puiši taisīja ceļu. Prasījām, kas te būs? Teica, ka filmu uzņems. Izrādās, ka šis ir 1946. gads un visi vācieši ir izgājuši.”

Sieviete lepojas, ka vietējie jau ir slaveni ar to, ka tieši šo bruģēto ielu režisors izvēlējies. Gadiem ritot, te nekas neesot mainījies. “Es dzīvoju tepat blakus ielā, un mums pat māju neļāva nokrāsot ar savām krāsām, jo skaitās vēsturiska. Te viss rajons tāds ir. Mēs jau gribētu kādas pārmaiņas, bet nedod. Tagad sataisīs Baseina ielu, tad gan būs smuki!” priecājas I. Audere.

Tomēr filmēšana 1905. gada ielā nesusi arī neērtības. Uz redakciju piezvanīja sieviete no 25. nama. Viņai neesot nekādu iebildumu, lai tik filmē, taču kāpēc iepriekš neviens nav pabrīdinājis? “Uz ielas izgāž granti. Prasu, kāpēc? Filmu uzņemšot. Mūsu mājai aizlīmē logus. Tagad pie mājas nevar piebraukt, bet mums ir kanalizācijas remonts. Kā lai meistars atnes caurules? Mēs pat nezinām, cik ilgi tas viss būs. Būtu tad plānojuši remontu citā laikā. Vismaz lapiņas pie kāpņu telpas varēja izlīmēt,” viņa norāda.

Studijas “Ego Media” izpildproducente Inga Jerzjukova stāsta, ka par filmēšanas lokācijām atbildīgie cilvēki esot apstaigājuši mājas un runājuši ar iedzīvotājiem. “Varbūt kāds nebija mājās,” viņa pieļauj. Katrā ziņā uzņemšanas grupas pārstāvji vēlreiz aiziešot aprunāties. Arī Vecliepājā iedzīvotāji esot brīdināti par ierobežojumiem filmēšanas dienās.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz