Trešdiena, 1. aprīlis Dagne, Dagnis

Liepājnieces nominētas literatūras balvai

Liepājnieces nominētas literatūras balvai
Foto: Egons Zīverts
28.03.2019 07:00

"Kurzemes Vārds"

Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) ekspertu komisija izvērtējusi 2018. gadā sarakstīto un izvirzījusi Literatūras gada balvas nominantus, mūža balvas un speciālbalvas ieguvējus, tostarp arī divas Liepājas autores.

Starp zināmiem un daudzkārt izskanējušiem autoru vārdiem vērtēšanas komisija ierindojusi arī divas Liepājas rakstnieces, kuras turklāt ir māsas. Par vienu no labākajām 2018. gadā izdotajām dzejas grāmatām nosaukta Guntas Šnipkes grāmata “Ceļi”, bet kategorijā “Labākais prozas darbs” līdzās citiem spēcīgiem autoriem ierindota Janas Egles jaunākā grāmata “Svešie jeb miļeņkij ti moi”. Šajā kategorijā nominēta vēl kāda Liepājas skartā – rakstniece Andra Manfelde ar stāstu grāmatu “Mājās pārnāca basa”.

Lai arī G. Šnipke apzinājās, ka nominācijas tūlīt pat tiks sadalītas, viņa lieki neprātoja, vai tas būtu gaidīts vai negaidīts pavērsiens, ja tiktu nominēta. “Nu, protams, ja grāmata jau kādu laiku saņem daudz labu atsauksmju, jāsāk lolot klusas cerības, ka nonāks līdz nominācijai. Jāsaka, ka konkurence ir vairāk nekā spēcīga: Inga Gaile, Arvis Viguls, Uldis Bērziņš, Liāna Langa. Pagājušajā gadā bija ļoti liels dzejas birums, tika izdoti daudzi krājumi, kuriem bija patiešām labi autori ar stipru dzeju. Šī iemesla dēļ ir īpaši pagodinoši atrasties nominantu vidū. Vienmēr gan jāpatur prātā, ka katrā komisijā ir citi eksperti, viņu viedokļi var atšķirties. Jebkura māksla ir sarežģīti vērtējama, par to nav šaubu. Tāpēc jau profesionāļi ievēro viņiem pašiem zināmos profesionālos kritērijus,” par piešķirto nomināciju spriež G. Šnipke.

Šī nav pirmā atzinība, ko G. Šnipke saņem par krājumu “Ceļi”. 2018. gada 12. septembrī no Ventspils pilsētas domes un Starptautiskās rakstnieku un tulkotāju mājas viņa saņēma “Sudraba tintnīcu” par labāko darbu dzejā. Pāris dienu vēlāk autorei tika pasniegta Dzejas dienu balva. “Gunta jau sen bija pelnījusi valsts mēroga atzinību, un beidzot šī grāmata viņai to ir atnesusi. Gunta ir mūsdienīga dzejniece, turklāt mūsējā, liepājniece, tāpēc prieks ir jo īpašs. Un konkurence viņai bija ļoti sīva, visi blakus stāvošie autori latviešu literatūrā ir jau gadiem zināmi, ar lielu vārdu,” par māsas sasniegumiem saka J. Egle.

Runājot par pašas nomināciju, viņa ir pieticīgāka. Garajā grāmatas tapšanas procesā par atzinību neesot domājusi. Rakstot “Svešie jeb miļeņkij ti moi” Jana bijusi pārliecināta, ka šoreiz pēc grāmatas iznākšanas izdosies atpūsties no lielās publicitātes. “Publicitāte var būt ārkārtīgi nogurdinoša, tomēr grāmata sāka iet publisku ceļu. Tas bija ļoti negaidīti. Ar to es domāju ne tikai nomināciju, bet visu kopējo grāmatas ceļu. Protams, es no sirds priecājos par augsto novērtējumu, paldies žūrijai. Manāms apjukums manī gan ir.”

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 28. marta numurā.

#kvards-20190328-03#

Foto galerija

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli