Piektdiena, 17. maijs Umberts, Herberts, Dailis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājas labas dabas dienas

Liepājas labas dabas dienas
24.11.2011 13:37

No 7. līdz 13. novembrim Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorija rīkoja nu jau 3. starptautisko ERASMUS jauno mediju mākslas nedēļu “iweek” (http://iweek.mplab.lv/).

Šogad tā tika veidota sadarbībā ar Jauno mediju kultūras centru RIXC un norisinājās kā festivāla “Tehno-Ekoloģijas” (http://rixc.lv/11/) satelītpasākums.

Nedēļa “iweek” ik gadu pulcē universitātes studiju programmu Jauno mediju māksla un MPLab sadarbības partnerus – studentus, augstskolu pasniedzējus un darbiniekus, māksliniekus, dizainerus un citu jomu speciālistus, kas ieinteresēti veidot ciešākas saiknes starp laboratoriju un jauno mediju mākslas studiju programmām Eiropā.

Šogad “iweek” piedalījās studenti no Nīderlandes (Popkultūras akadēmija) un Lietuvas (Viļņas Dizaina un tehnoloģiju koledža), kā arī partneri no Nīderlandes, Vācijas, Dānijas, Ungārijas, Lielbritānijas un Norvēģijas. Šāda satikšanās veicina starptautisku sadarbības tīklu veidošanos un attīstību gan studentiem, gan pasniedzējiem, kas ir būtiski ne vien jauno mediju mākslas, bet arī 21. gadsimta izglītības iespēju paplašināšanas un (potenciālu) darba attiecību veidošanas kontekstā.

Radošajās darbnīcās piedalījās ne vien jauno mediju mākslas studenti un studenti no partneraugstskolām, bet arī jaunie mākslinieki, dizaineri un citi interesenti. Darbnīcu rezultāti – fotokolāžas, video, vizuālas performances, interaktīvas instalācijas – pēc intensīvā darba bija apskatāmi izstādē MPLab telpās Kūrmājas prospekta 13 pagrabstāvā.

Katru vakaru norisinājās arī publiski atvērtas “TALK and SHOW” vakara sesijas, kurās ar saviem darbiem, projektiem un citām radošām izpausmēm iepazīstināja gan vietējie, gan ārvalstu studenti, mākslinieki, pētnieki, dizaineri u.c.

Ar partneriem savukārt tika diskutēts par nākotnes sadarbības projektiem un strādāts pie izstrādes stadijā esošiem. Viens no šādiem sadarbības projektiem ERASMUS Intensīvo programmu ietvaros – “Island Creative Quarantine” (“Radošā karantīna salā”) notiks 2012. gada maija beigās un jūnija sākumā Irbenē, pulcējot ap 60 studentu un vairāk nekā 10 pasniedzēju no 4 valstīm – Latvijas, Nīderlandes, Somijas un Ungārijas. Šī projekta iniciatore ir Popkultūras akadēmija Nīderlandē, kas pagājušā gada novembrī rīkoja pirmo Island CQ (http://www.islandcq.nl/) festivālu, kurā piedalījās 10 jauno mediju mākslas studentu un 2 pasniedzēji. 2012. gadā festivāls pārceļas uz Latviju, un plānots, ka 2013. gadā tas notiks Ungārijā.

Uzziņai
“iweek” 2011. gadā atbalstīja:
Liepājas domes Kultūras pārvalde;
Valsts kultūrkapitāla fonds;
ERASMUS;
“Fontaine Royal”.
“i-week” ietvaros notikušās darbnīcas un studentu iespaidi par tām.


Eksperimentālā fotogrāfija /Kubisma kolāža
Vadītājs: Lenno Verhoogs (Verhoog, Ūtrehtas Mākslas skola, Nīderlande)

Četras dienas “i-week” ietvaros man un vēl deviņiem censoņiem bija iespēja piedalīties digitālā dizaina mākslinieka Lenno Verhooga vadītajā darbnīcā, ar mērķi ielūkoties un izmēģināt spēkus kubisma fotogrāfijas pasaulē. Pēc īsa Lenno pārstāsta par sevi, pāris komiska rakstura videomateriāliem un ievada kubismā, kā arī mākslinieka Deivida Hoknija (David Hockney) daiļradē, arī mēs ķērāmies pie saviem fotoaparātiem un centāmies biedru portretus padarīt pēc iespējas “kubiskākus”, proti, sākotnēji aizmirst par cilvēka anatomiju kā tādu, uztvert tikai attēla detaļas, pēcāk tās sakombinēt, tādējādi izveidojot savdabīgu mozaīku, kuru kopumā tomēr ir iespējams “nolasīt” kā portretu.

Vairāk vai mazāk veiksmīgi tiekot ar uzdevumu galā, tādā pašā veidā dekonstruējām un atkal “līmējām” kopā Liepājas skatus – ēkas, ielas, dabas ainavas – visu, kas gadījās pa ceļam. Rezultāts – 10 dažādas noskaņas un uzbūves kolāžu, kas sevī ietver neiespējamas konstrukcijas, absurdas perspektīvas un sirreālas ainavas.

Kopumā vērtīgi pavadīts laiks un ieintriģējošs konkrētās tehnikas apskats, kas mudina meklēt jaunus veidus, kā fotogrāfiju padarīt kustīgāku un aizraujošāku gan sev, gan skatītājam.

/Līvija Daudze 1. kursa studente

Odrijas Heinrihsones foto

Lenno Verhooga Eksperimentālās fotogrāfijas darbnīcas izstāde.

Liepājas nākamā daba
Vadītājs: Adri Šokers (Schokker, Popkultūras akadēmija, Nīderlande)

Radošā darbnīca norisinājās jauno mediju dizaina pasniedzēja, starptautisko projektu koordinatora un radošās apvienības “Nou&Herkaw” dalībnieka Adri Šokera vadībā. Studenti no Liepājas Universitātes un Popkultūras akadēmijas šīs dienas pavadīja, darbojoties grupās, pētot pilsētu un veidojot prezentācijas.

Šī radošā darbnīca balstījās dialogā un pētniecībā, lai izprastu NextNature (nākamā daba) koncepciju un meklētu tās piemērus Liepājā. Par pamatu ņemot lokālo kontekstu un mājaslapā nextnature.net publicētās esejas.

Rezultātā tika strādāts pie diviem pilnīgi atšķirīgiem projektiem. Vienam kā nākamās dabas piemērs tika izvēlēta mūzika par komunikāciju (konkrētāk – mūzika), kāda tā ir kļuvusi mūsdienās, un tā tika attēlota īsfilmā sākotnējās dabas veidolā. Otrajā projektā tika pētītas mūsdienu cilvēku vajadzības. Rezultātā tapa – interaktīva karte, kurā atzīmētas visas publiskās tualetes, pārtikas veikali un slēgtās teritorijas.

Interaktīvā ainava
Vadītājs: Kriss Heils (Hales, SMARTLab, Dublina, Īrija)

Divu dienu radošo darbnīcu vadīja mākslinieks – praktiķis, pasniedzējs, teorētiķis, doktorantūras pētniecības programmas pētnieks Kriss Heils.

Par izejas punktu šai darbnīcai tika izmantota tradicionālā ainava, to pārinterpretējot ar jaunu mediju palīdzību, izmantojot digitālu attēlveidošanu un interaktivitāti.

Pirmā diena tika pavadīta, klausoties pasniedzēja vadīto prezentāciju un apskatot dažādus piemērus. Tad tika ģenerētas idejas un izveidotas grupas, kas turpināja darbu. Otrajā dienā studentu grupas cītīgi strādāja pie savām idejām, un tika prezentēti 4 projekti.

/ Ance Medne 3. kursa studente

“Pure Data” darbnīca
Vadītājs: Makss Noiperts (Neupert, Bauhaus Universitāte, Vācija)

Kas īsti ir Pure Data? Tā ir datu plūsmas programmēšanas vide, kur tiek apstrādāti dati no dažādām ievadierīcēm, piemēram, kamera, mikrofons, akselometrs. Pēc tam ir iespēja šos datus izmantot, veidojot interaktīvas video un audio instalācijas.

Darbnīca notika četras dienas, kuru laikā mēs varējām realizēt kādu savu ideju.

Šajās dienās intensīvi strādājām, lai sākumā apgūtu pamata lietas un spētu izveidot pavisam vienkāršu darbu (patch). Pasniedzēju iepazīstinot ar savām idejām un uzklausot viņa viedokli, notika projekta uzlabošana un realizācija.

Rezultātā tapa darbi, kuros lielākoties tika izmantota kamera kā kustības sensors. Attiecīgi, cilvēkam esot kameras priekšā, tiek mainīta skaņas frekvence vai tiek palaists kāds video.

 /Valters Grišāns 2. kursa students

Valtera Pelna foto

Darbs Maksa Noiperta vadītajā “Pure Data” darbnīcā.

Liepāja – Latvijas ekotūrisma galvaspilsēta
Vadītājs: Tomass Līvī (Lewe, Voldas Universitāte, Norvēģija)

Lai gan mākslīgais ieņem aizvien stiprākas pozīcijas mūslaiku cilvēku dzīvē, vismaz nedaudzos cilvēkos pastāv vēlme pēc dabīgā un tīrā. Varbūt tieši jaunajiem medijiem ir vara, kas spēj iesaistīt tajā. Tā arī šī “iweek” ietvaros, studentiem tika radīta iespēja strādāt ar ko dabīgu.

Lai gan vārdi “komercija” un “ekoloģija” var šķist atšķirīgi, tie spēj veidot abpusēji izdevīgas attiecības. Darbnīcas vadītājs sniedza nelielu ieskatu šī mehānisma iekšienē, jaunu inovatīvu produktu un pakalpojumu tālākai izveidei.

Darbnīcas galvenais mērķis bija izstrādāt produkta konceptu, ar kuru starptautiskā vidē popularizēt informāciju par Liepāju kā vienu no ekotūrisma galamērķiem Latvijā. Pasniegt Liepāju kā modernu, ilgtspējīgu, netradicionālu un inovatīvu pilsētu.

Trīs dienu laikā tika radīts konceptuāls “Altervelo” velotūrisma pakalpojumu sniedzējs Liepājas pilsētā. Tika noskaidrota tā mērķa auditorija, izstrādāts stratēģiskais dizains un dinamisks reklāmas video.

/Krists Ēberliņš, maģistrantūras 1. kursa students

Dzīvie vizuālie instrumenti “VVVV”
Vadītājs: Sūne Petersens (Petersen, Aalborgas Universitāte, Dānija)

Elektroniskās mūzikas koncertu vizualizāciju un instalāciju mākslinieka Sūnes Petersena darbnīcā par vizuālo instrumentu veidošanu datorprogrammā “VVVV” studenti 3 dienās apguva pamatiemaņas programmēšanā un darbā ar midikontrolieri (mehāniska ierīce, ko izmanto komunikācijai ar datoru).

“VVVV” programmā radītie instrumenti pastāv datu formātā datorā un ir paredzēti vizualizāciju ģenerēšanai priekšnesumā pēc noteiktiem parametriem. “VVVV” instrumenti paredzēti izmantošanai līdzīgi, kā spēlējot mūzikas instrumentus koncertā – māksliniekam darbojoties ar savu instrumentu, neizmantojot iepriekš sagatavotus materiālus.

Savus izveidotos instrumentus studenti izmantoja prezentācijā 10. novembrī, veidojot performances.

/Maija Demitere, 2. kursa studente

Anna Trapenciere,

Maijas Demiteres foto

Pēc darba atsevišķajās darbnīcās, dalībnieki prezentēja paveikto pārējiem.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz