Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Gatavos Trīsvienības katedrāles ērģeļu pieteikumu UNESCO pasaules mantojuma sarakstam

Gatavos Trīsvienības katedrāles ērģeļu pieteikumu UNESCO pasaules mantojuma sarakstam
21.11.2008 15:32

Liepājas Trīsvienības katedrāles ērģeļu pieteikumu iekļaušanai UNESCO pasaules mantojuma Latvijas pagaidu nacionālajā sarakstā plānots sagatavot līdz 2009. gada februārim. Pēc Liepājas Domes priekšsēdētāja pirmās vietnieces Silvas Goldes ielūguma Liepājas SV. Trīsvienības baznīcu apmeklēja UNESCO Latvijas nacionālās komisijas pārstāvji, lai iepazītos ar tās unikālajām ērģelēm, kuras būtu pelnījušas pasaules mēroga atpazīstamību. 

Silva Golde tikās ar UNESCO Latvijas nacionālās komisijas Izglītības sektora vadītāju Baibu Moļņiku, Kultūras, komunikāciju un informācijas sektora vadītāju Anitu Vaivodi, UNESCO Latvijas nacionālās komisijas ģenerālsekretāra vietnieci Sarmīti Pulsti, Valsts pieminekļu aizsardzības inspektoru Gunāru Silakaktiņu, Sv Trīsvienības baznīcas pārstāvjiem un baznīcas atjaunošanas fonda vadītāju Antu Zālīti, lai pārrunātu veicamos priekšdarbus pieteikuma sagatavošanai iesniegšanai UNESCO pasaules mantojuma Latvijas pagaidu nacionālajā sarakstā 2009. gada februārī.   

UNESCO pārstāves Latvijā pastāstīja par pozitīviem piemēriem un arī par neveiksmēm, ar kurām nācies saskarties, gatavojot pieteikumus Latvijas unikālāko objektu iekļaušanai UNESCO pasaules mantojuma sarakstā, kurā šobrīd pavisam ir 878 ieraksti no visas pasaules. Anita Vaivode arī pauda prieku par to, ka Liepāja izvirzījusi tādu augstu mērķi.

Tika panākta vienošanās, ka pieteikums un profesionāls pamatojums ar kritērijiem ērģeļu iekļaušanai UNESCO pasaules mantojuma sarakstā tiks gatavots kopīgi, iesaistoties Sv. Trīsvienības katedrāles vadībai un tās atjaunošanas fondam, pašvaldībai, vēsturniekiem un citiem ekspertiem. Pamatojumu apkopos SV. Trīsvienības katedrāles atjaunošanas fonda vadītāja Anta Zālīte.

Lai popularizētu ērģeles pasaulē, Liepājas pilsētas ērģelnieks Lotārs Džeriņš sadarbībā ar Kultūras pārvaldi jau sagatavojis tekstu, audio un vizuālo materiālu par Trīsvienības katedrāles ērģeļu vēsturi nosūtīšanai Austrijas vēstniecībai un Vīnes ērģelniekam Martinam Hazelbekam, ar kura gādību tie tiks publicēti pasaules vadošajos profesionālajos ērģelnieku žurnālos.

Ērģeles vispirms jāiekļauj UNESCO pagaidu nacionālajā sarakstā, par ko lemj UNESCO Latvijas Nacionālā asambleja. Šobrīd tiek izanalizēti visi UNESCO pasaules mantojuma saraksta kritēriji, kuriem varētu atbilst Trīsvienības katedrāles ērģeles, aicinot palīgā arī ērģeļu lietpratējus. 

Trīsvienības katedrāles ērģeles, kuras ir pasaulē lielākās vēsturiski nepārbūvētās ērģeles, ir pelnījušas lielāku uzmanību un popularizēšanu. Tāpēc Liepājas pašvaldība nolēmusi virzīt jautājumu par ērģeļu iekļaušanu šajā UNESCO pasaules mantojuma objektu sarakstā. ”Ir vērts to darīt, jo tā ir iespēja izvērtēt pašiem sevi, izprast, ar ko esam unikāli pasaulē”, uzsvēra Golde.

Liepājas Trīsvienības katedrāles ērģeles, kurām ir ap 8000 stabules, kopš 1912. gada ir pasaulē lielākās vēsturiskās mehāniskās ērģeles, kuras saglabājušās savā sākotnējā izskatā un nav pārbūvētas. Ērģeles būvētas 1885. gadā.

Gunta Jākobsone,
Liepājas domes
sabiedrisko attiecību speciāliste

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz