Pirmdiena, 6. maijs Didzis, Gaidis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Internets un dižķibele “bremzē” albumu izdošanu

Internets un dižķibele “bremzē” albumu izdošanu
04.07.2009 07:03

Atslēgvārdi

Vēl pirms gada liepājnieki saņēma priecīgu ziņu – pašmāju mākslinieks Andris Ērglis par savu solo albumu “Sirdspuksti”, ko pārdeva vairāk nekā 10 tūkstošos eksemplāru, nopelnīja “Platīna disku”.

Skatoties “Mūzikas ierakstu Gada balvu”, ar grūtībām varējām prognozēt, kuru albumu vispār izvirzīs labākā nominācijai un kas iegūs balvu, jo izdoto CD bija daudz.

Diemžēl un likumsakarīgi, ka dižķibele atrada ceļu arī uz Latvijas mūzikas pasauli un tā ietekmē albumu izdošanu.

Neskatoties uz mazāku pirktspēju, ierakstu kompānijas tomēr turpina izdot albumus. “Kas tad ir grupa vai mākslinieks bez jauna albuma? Nekas. Jauns albums nozīmē to pašu, ko jauna koncertu programma. Kuru interesē vecas idejas, vecas dziesmas un jau redzēts priekšnesums? Visi vēlas ko jaunu, un albums ir jaunā materiāla esence, ap kuru viss griežas,” albuma nepieciešamību uzsver “Mikrofona ierakstu” repertuāra direktors eksliepājnieks Guntars Račs. Viņš rēķina, ka “MicRec” izdoto albumu skaits, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šogad varētu būt pat uz pusi lielāks. “Turpmāko albumu izdošana būs atkarīga no radošajām lietām, kuras mēs maz varam ietekmēt. Tāpat ir svarīgi, vai mums viss izdosies sabalansēt izdevumus ar ienākumiem,” skaidro G. Račs, piebilstot, ka kompānija turpmāk vairāk domās par eksportu.

Pēdējos gados viens no albuma izdošanas ziņā ražīgākajiem Liepājas māksliniekiem ir Ivo Fomins. “Izdodot albumu, cilvēki var paklausīties, ko jaunu mākslinieks radījis, sekot līdzi viņa daiļradei un to novērtēt,” skaidro I. Fomins. Kad varētu iznākt nākamais albums, mūziķim grūti paredzēt. “Man nav sevi jāapliecina, izdodot katru gadu albumu,” uzsver I. Fomins.

Dziedātājs vēl papildina, ka ne no viņa vien atkarīgs, vai albums tiks izdots. Vēl ir jāpiesaista sponsori, jāieinteresē ierakstu kompānija un galu galā arī klausītājs.

Daļa mūziķu paši par savu naudu ieraksta dziesmas un gatavo materiālu piedāvā ierakstu kompānijām izdošanai. Bet citi darbojas kādas mūzikas kompānijas paspārnē un tā atmaksā darbu studijā. Pie pēdējiem pieder arī I. Fomins. Viņš apgalvo, ka līdz šim ar “Mikrofona ierakstiem” nekādu problēmu nav bijis. Liepājnieks pieļauj, ka tas ir tāpēc, ka ir Latvijā labi zināms mākslinieks un izdevējiem nav jāraizējas, vai viņa daiļradi kāds iekāros.

Jautāts, vai mūsdienās finansiāli atmaksājas izdot albumus, mākslinieki prāto, ka, visticamāk, ne. “Ir grūti atgūt tos līdzekļus, kas izlietoti, piemēram, par darbu studijā un, veidojot dizainu diska vāciņam,” pamato I. Fomins. Mūsdienās par nelielu samaksu vai vispār par velti iespējams lejuplādēt gan dziesmas, gan albumus. Tomēr, pēc I. Fomina novērojumiem, ir cilvēki, kuriem patīk kolekcionēt oriģinālus albumus, kurā ir apkopotas dziesmas, patīk, ja var izlasīt pievienoto informāciju par pašu mūziķi, grupu un arī atrast dziesmu vārdus, tāpēc, visticamāk, vismaz tuvākajos gados veikalu plauktos redzēsim mūzikas ripuļus.

Aptaujātie mūziķis nevēlējās publiskot, cik saņem par iegūtajiem albumiem, summa esot atkarīga no pārdoto disku skaita. “Neko īpaši jau nenopelnām,” nopūšas I. Fomins. Arī Andris Ērglis to apstiprina, piebilzdams, ka albuma izdošana vairāk ir priekam, kā arī tas ir iemesls, lai rīkotu koncertbraucienus.

“Mēs ar citiem mūziķiem esam runājuši, ka tagad jābrauc spēlēt ārzemju kūrortos, vietās, kur apgrozās naudiņa,” atstāsta A. Ērglis. I. Fomins norāda: ja cilvēks domā ar prātu, meklē risinājums, kā izdzīvot, nopelnīt, viņš noteikti to atradīs. Viņš pats cenšoties iebīdīties Krievijas tirgū.

Vēl viens no Ivo Fomina ienākuma avotiem ir ierakstu studija “FM Sound Studio”, bet arī tur vairs netiekot ierakstītas dziesmas tik bieži kā agrāk. “Var just, ka arī mūziķi izjūt finansiālo krīzi,” secina I. Fomins.

Iepriekšējos gados pašmāju māksliniekus, arī jaunos, atbalstīja Liepājas pašvaldība, piešķirot daļu no albuma izdošanai nepieciešamās naudas. Piemēram, ar Liepājas domes atbalstu iznācis Kaspara Vecvagara albums bērniem “Diegabundža”, grupas “The Briefing” debijas disks, dziesmu izlase “Liepājai – 375”, tāpat nav atteikts Ivo Fomina, Lotara Džeriņa, Liepājas Simfoniskā orķestra, “Tumsas” un “Credo” daiļrades iemūžināšanai.

Pēdējais pašvaldības atbalstītais albums bija “Kapteiņa stāsti” ar Zigmara Liepiņa skaņdarbiem, kas pagājušajā mēnesī nāca klajā. Taču šogad pašvaldībai neesot līdzekļu, lai palīdzētu kādam mūsu pilsētas mūziķim īstenot ieceri par jaunu albumu.

 

Par to, kā veicas jaunajiem mūziķiem, kādus mūzikas albumus iecerējis izdot “MicRec” un kas visbiežāk pēc tirdzniecības vietu darbinieku novērojumiem, iegādājas mūzikas diskus, lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 4.jūlija numurā Initas Gūtmanes publikācijā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz