Ceturtdiena, 13. augusts Velga, Elvīra, Rēzija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Piecas satikšanās ar zvaigznēm Starptautiskajā zvaigžņu festivālā

Piecas satikšanās ar zvaigznēm Starptautiskajā zvaigžņu festivālā
"Tas ir disciplinējošs formāts, kad piecos koncertos ir jāatklāj vesela pasaule," šī gada festivālu raksturo Uldis Lipskis. "Par saturu un katru skaņdarbu ir ļoti domāts." (Foto: Jānis Vecbrālis)
06.03.2020 07:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Sestdien, 7. martā, koncertzālē “Lielais dzintars” sāksies Liepājas Simfoniskā orķestra (LSO) rīkotais 28. Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls, kura atklāšanas koncertā skanēs jaundarbs – Ērika Ešenvalda koncerts saksofonam un orķestrim “Arktikas vīzijas. Jūra”. Šogad festivālā notiks pieci koncerti, kuros skanēs ne tikai simfoniskā mūzika, bet arī džezs un operu ārijas.

Skaistā, skarbā Arktika

Rīkotājiem ļoti svarīgi, ka festivāls ir vieta un laiks jauna skaņdarba pirmatskaņojumam. “Pirmā muzikālā kulminācija būs Ē. Ešenvalda saksofona koncerts no viņa arktiskās sērijas. Atklāšanā arī priecēsim ar krievu klasikas pērlēm. Maestro Gintara Rinkeviča vadībā spēlēsim divus kapričo jeb kaprīzes orķestrim – N. Rimska-Korsakova un P. Čaikovska, lai orķestris varētu parādīt savu krāsu un spēku. Ļoti gaidīts viesis ir pianists Vilems Lačumija, kuru bijām aicinājuši pirms vairākiem gadiem ar solo koncertu. Nolēmām, ka viņam vajadzētu tikties ar mūsu orķestri un kopā atskaņot M. Ravēla klavierkoncertu,” pastāsta LSO vadītājs Uldis Lipskis.

“Arktika joprojām nelaiž vaļā,” “Kurzemes Vārdam” atklāj Ē. Ešenvalds, “marta vidū grasos vēlreiz aizbraukt uz Trumsi Norvēģijas ziemeļos. Domāju, ka vairāk gan skaņdarbu par šo tēmu nebūs, triloģija ir noslēgusies. Ceru, ka kādreiz varētu notikt tāds koncerts, kura pirmajā daļā būtu klarnetes koncerts “Arktikas nakts vīzijas” un saksofona koncerts, bet otrajā daļā – multimediālā simfonija “Ziemeļu gaisma”.”

Saksofona koncerts rakstīts speciāli Oskaram Petrauskim, LSO un G. Rinkevičam, ar kuru komponistam būšot pirmā sastapšanās. “Saksofons ir visjaunākais instruments, kas ienāk simfoniskā orķestrī, radīts tikai 19. gadsimta beigās. Tas ir atšķirīgs, pa vidu starp koka un metāla instrumentu ar savu tembru un žilbinošo figurāciju. Saksofona savrupā unikālā skaņa – tajā ir kaut kas dziļi dvēselisks, tāds, kāda ir Arktika. Tā ir skaista, tai nav horizonta, var teikt, ka Arktika nekad nebeidzas. Tā ir arī skarba. Skaņdarba pirmajā daļā esmu ielicis tādas kā neregulāras repetīcijas, kas atgādina Morzes ābeces signālus. Tās ir atskaņas no nogrimušajiem kuģiem, kas senos laikos vētrās gājuši bojā. Arktikas ūdeņu dzelmes sevī glabā daudz. Neizsakāmi skaistā daba un cilvēka trauslums, manuprāt, atskan tieši saksofona tembrā,” uzskata komponists.

Dziesmu salons un operu ārijas

Divos koncertos publika varēs satikt Maiju Kovaļevsku. “Pārsvarā Maija dzīvojas pa Autrālijas un Vācijas opernamiem un dzied nozīmīgas lomas. Tas ir brīnumains mirklis, kad tik aizņemts izcils mākslinieks atrod iespēju atkal iepriecināt Liepājas klausītājus,” vērtē U. Lipskis. “Ierosme nāca no Maijas, kuras brālēns ir Čīlē dzīvojošs latviešu pianists Armands Ābols. Nekad mūžā viņi nav uzstājušies vienā koncertā. Lai vēl vairāk viņus satuvinātu, lūdzām spēlēt pavisam kopā – tas būs dziesmu vakars 12. martā, jo kamerzāle ir akustiska un emocionāli brīnišķīga vide labā nozīmē salona sajūtai.”

Festivāla noslēguma koncertā 14. martā pie diriģenta pults stāsies Atvars Lakstīgala. “Runāju ar Vestardu Šimku, teicu, ka man kopā ar Ābolu būs Bēthovena Ceturtais klavierkoncerts, un viņa pirmā reakcija bija – šis fantastiskais pianists! Ābols ir ļoti augstu vērtēts mūsu profesionālo pianistu vidē,” atklāj diriģents un piezīmē, ka, pateicoties brālēna talantam un muzicēšanas prasmēm, M. Kovaļevska nolēmusi kļūt par mūziķi. Tā kā koncerta otrajā daļā skanēs opermūzika, A. Lakstīgala par to atgādinās jau pirmās daļas sākumā ar Bēthovena vienīgās operas “Fidelio” uvertīru.

A. Lakstīgala uzsver, ka M. Kovaļevska šī koncerta repertuāru noteikti nav dziedājusi Liepājā iepriekš, būs arī kāda ārija no kopā ar LSO ierakstītā albuma “Majesty”. “Noteikti skanēs slavenā Toskas ārija, kuru pagājušajā vasarā atskaņojām izrādē Siguldas opermūzikas svētkos. Maija visā pasaulē ir triumfējusi kā Mikaēla operā “Karmena”, bet Liepājā to vēl nav dziedājusi. Arī orķestris spēlēs fragmentus no slavenākās Bizē operas,” viņš pastāsta. Katra tikšanās ar šo dziedātāju diriģentam saistoties ar prieku un lielu laimi par to, ka ir iespēja muzicēt kopā ar tāda vēriena pasaules klases mākslinieci.

Klarnetista pantomīma

Jau no senseniem laikiem mēģināts uz festivālu atvest kādu džeza zvaigzni. Ļoti priecīgs koncerts solās būt 8. martā. “Īpašā viesa statusā šogad ir Latvijas Radio bigbends, kas muzicēs kopā ar divām spožām personībām no latīņu pasaules – brazīļu basģitāristu Mišelu Pipokiņu un portugāļu džeza dziedātāju Mariju Mendešu,” saka orķestra vadītājs. Avangarda līniju 12. marta koncertā pārstāvēs čehu klarnetists Karels Dohnals ar K. Štokhauzena hrestomātisko skaņdarbu “Arlekīns”, kas ir rakstīts ne tikai solo atskaņošanai, bet papildināts ar pantomīmas elementiem.

Programmas izvērtēšana ar katru gadu kļūst arvien nopietnāka, atzīst U. Lipskis. “Festivāls dzima 90. gados un postpadomju laikā bija gaismas stars tumsā. Šobrīd publika ir lutināta ar izciliem māksliniekiem visa gada garumā. Mums arvien vairāk jādomā, ko unikālu piedāvāt un ko varbūt varam nedarīt, jo tā ir gana arī bez mums. Šobrīd mēģinām uzturēt augstu gaumi un estētiskos standartus un virzīties uz rūpīgu izmeklētību, smalku konceptuālu elementu ieviešanu programmā, lai mākslinieku un repertuāra atlase būtu droša manta un klausītājs varētu paļauties, ka Zvaigžņu festivālā jebkuram no pasākumiem ir jābūt ļoti labam,” viņš saka.

Festivāla nedēļā publiku gaidīs vēl divi notikumi. 7. martā pulksten 16 koncertzāles 2. stāva galerijā LSO atklās sava ilggadējā fotogrāfa Jāņa Vecbrāļa fotoizstādi “Pirmā …”, kas veltīta novembrī pirmatskaņotajai Riharda Dubras operai “Suitu sāga”. 8. martā pulksten 17 turpat orķestris prezentēs savu jaunāko ierakstu – kompānijas “Skani” paspārnē tapušo pirmatskaņojumu albumu “The Glittering Wind” jeb “Vēja mirdzums” ar mūziku, ko radījušas latviešu komponistes Santa Ratniece, Selga Mence, Gundega Šmite, Marina Gribinčika un Maija Einfelde.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz