Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Skaista broša koncertzālei. Ar brīnišķīgu Paulas Šūmanes solo Liepājas Simfoniskais orķestris atklāj 141. koncertsezonu

“Viens no lielākajiem priekiem cilvēkam ir dāvināšanas prieks. Līdz ar to šis gadījums zināmā mērā varbūt ir egoistisks, jo sagādāju prieku sev. Ja ar to prieku var vēl kādam radīt prieku, tad ir dubultlaime,” uztraucies, taču nezaudējot savu omulību un smaidu, klātesošajiem sacīja Maestro Imants Resnis, svinīgā pasākumā sestdien dāvājot koncertzālei vēsturisku instrumentu – tāfelklavieres. Tās gadu restaurējis Boriss Larionovs un turpmāk atradīsies “Lielā dzintara” foajē.

Skaista broša koncertzālei. Ar brīnišķīgu Paulas Šūmanes solo Liepājas Simfoniskais orķestris atklāj 141. koncertsezonu
Foto: Jānis Vecbrālis
19.09.2021 11:51

Ligita Kupčus-Apēna

"Kurzemes Vārds"

Svinīgais pieņemšanas brīdis notika “Lielā dzintara” kamerzālē, neilgi pirms Liepājas Simfoniskā orķestra 141.sezonas atklāšanas koncerta, klātesot bijušajam valsts prezidentam Raimondam Vējoņa kungam ar kundzi, pilsētas mēram Gunāram Ansiņam un citām augsta ranga amatpersonām, kultūras jomas atbalstītājiem un mīļotājiem, žurnālistiem.

Galvenais objekts – zviedru ražotāja Lars P. Cornwall 19.gadsimta brīnums – sākotnēji ir apklāts, un intriga tiek saglabāta līdz svinīgo uzrunu beigām.

Maestro I.Resnim patīkot iegriezties atikvariātos un krāmu tirgos. Un vienā tādā reizē tepat Latvijā palaimējies ieraudzīt šobrīd atrestaurētās tāfelklavieres. Tās iegādāties bijis spontāns lēmums, lai gan uzreiz sapratis, ka “būs jāiegulda darbs”. Unikālajam instrumentam veikta gan vizuāla restaurācija, gan tikusi labota mehānika, par jaunu pārvilktas stīgas, taču maksimāli cenšoties saglabāt tā autentiskumu.

“Negaidiet no tā steinway koncertflīģeļa skaņu. Tāda nekad 19.gadsimtā nav bijusi. Šāda veida instruments stāvēja salonos, bija mājas muzicēšanai,” pirms kamerzāli piepilda mūzika, sanākušos brīdināja kādreizējais Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs.

Koncertzālei dotajam instrumentam varētu būt aptuveni 160 vai 170 gadu, “Kurzemes Vārdam” pastāstīja I.Resnis. Precīzs gadaskaitlis, kad tāfelklavieres tapušas, nav zināms. “Bieži vien meistari mēdza parakstīties uz taustiņiem apakšā. Bet šeit dīvainā kārtā nekur neko neatradām. Pēc analoģijām zinot, kas ir meistars un viņa darbības laiku, stilu, varētu datēt ar 1850.gadu, varbūt pat agrāk.” To, vai šāds instruments ir mūzikas muzejam, I.Resnis nezina, taču savu sauc par unikālu.

Skaņdarbus uz nupat restaurētā instrumenta atskaņoja pianiste Herta Hansena un soprāns Gunta Gelgote. Pēc mini koncerta mākslinieces atzina: ar šādu skaņu bijusi pavisam cita burvība.

“Ir ļoti liela atšķirība, gan pieskārienos, gan sajūtās. Man bija jāmainās pašai,” neslēpa pieredzējusī pianiste H.Hansena.

“Lielā dzintara” valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons, vaicāts par tālāko tāfelklavieru likteni, atklāja, ka ikdienas dzīve tām būs vairāk reprezentatīva funkcija. “Tāda skaista broša koncertzālei,” viņš salīdzināja, bet tā kā instruments ir atjaunots un reāli darbojas, iespējams, tiks izmantots specializētos, ekskluzīvos pasākumos, bet noteikti ne bieži.

Instrumentam ir ieplānota vieta foajē, pie Maestro Imanta Rešņa gleznas. Tā kā ir aizkavējusies speciāli pasūtītā podesta izgatavošana, plašāks cilvēku loks tās varēs skatīt no oktobra sākuma, cer T.Tomsons. Juridiski tāfelklavieres pieder muzejam, bet deponētas tās tiek koncertzālei.

Pēc svinīgā un vēsturiskā notikuma sekoja krāšņs Liepājas Simfoniskā orķestra jaunās sezonas atklāšanas koncerts lielajā zālē diriģenta Gintara Rinkeviča vadībā. Programmā – visu laiku nozīmīgākā krievu komponista Pētera Čaikovska reti atskaņotā simfonija “Manfrēds” un viens no izcilākajiem somu vēlīnā romantisma komponista Žana Sibēliusa skaņdarbiem – Reminora vijolkoncerts.

Īpašā viešņa latviešu vijolniece Paula Šūmane, ar savu pārliecinošo sniegumu uz skatuves, aizrāva sanākušos, nodibinoties abpusēji emocionālam tiltam. Māksliniece ļāva plūst mūzikai un sarunāties ar klausītājiem.

P.Šūmanei šī bija atkārtota tikšanās ar Liepājas Simfonisko orķestri, taču uzstāšanos “Lielajā dzintarā” viņa piedzīvoja pirmo reizi. Vēl pirms vērienīgā notikuma, vijolniece intervijā izteikusies, ka akustika koncertzālē ir brīnišķīga un pati ēka sniedzot varenas sajūtas.

Savā 141.koncertsezonas repertuārā Liepājas Simfoniskais orķestris koncentrējies uz spožiem latviešu solistiem, tā kā vēl gaidāmas tikšanās ar spilgtiem pašmāju māksliniekiem, tai skaitā Vestardu Šimku un Margaritu Balanas. “Mūsu sezonas galvenais uzdevums ir atgriezt koncertzālē mūsu uzticīgos klausītājus,” iepriekš izteicies Liepājas Simfoniskā orķestra valdes loceklis Uldis Lipskis.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz