Sestdiena, 15. augusts Dzelde, Zenta, Zelda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sveiciens no Rīgas!

Sveiciens no Rīgas!
16.05.2012 11:17

Atslēgvārdi

Kad Rīgā atveras Alberta ielas 12. nama durvis, cilvēks nonāk vairāk nekā simt gadu senā vēsturē – jūgendstila ziedu laikā. Smaidīgas jaunkundzes nemanot galvā uzliek milzīgu platmali ar krāšņiem ziediem un rozā spalvu, bet plecus apņem maigi violets apmetnis.

Jūgendstila muzejā netrūkst liecību arī no Liepājas, kura šogad īpaši pievērsusies šī stila godināšanai.

Greznais un atturīgais

Pašā Rīgas jūgendstila rajona sirdī – Alberta ielā 12 – iekārtojies Jūgendstila muzejs. Tas iekārtots arhitekta Konstantīna Pēkšēna dzīvoklī. Viņš savulaik, 19. un 20. gs. mijā, bija viens no darbīgākajiem sava amata pratējiem. No 800 namiem, kas jūgendstila laikā tapa Rīgā, ceturto daļu projektēja tieši šis kungs.

Greznā, baltiem ziediem rotātā cepurē un violetā kostīmā tērptā gide Gunta Megne-Sirmā stāsta, ka jūgendstila muzejā ikviens interesants var gūt atbildi uz jautājumu, kā pirms vairāk nekā simts gadiem šeit dzīvojis rīdzinieks. “Telpas ir ieguvušas tādu izskatu, kāds tām bija Pēkšēna laikā, konkrētāk, 1903. gadā, kad šis nams uzcelts,” stāsta gide. Muzeja dzīvoklis ir 208 kvadrātmetrus liels un sastāv no 12 telpām. To apsilda ar gadsimta sākuma radiatoriem, kas tolaik bija uzskatāmi par modernu ierīci, jo lielākoties namus apsildīja ar krāsns apkuri.

Pirmā telpa, kuras griesti rotāti margrietiņu ziediem, domāta saviesīgiem pasākumiem. Vienā tās stūrī atrodas erkera logs, kurš izveido tādu kā atsevišķu, saules pielietu nišu. Nākamā telpa ir kamīna istaba. Tālāk muzeja ciemiņš nonāk ēdamistabā, kas ir viena no greznākajām muzeja telpām. Tās rota ir īrisu ziediem rotātie vitrāžu logi, kuri atstāj iespaidu uz ikvienu, kas ienāk telpā. Gluži kā iepriekšējās istabās, arī šeit redzami ļoti bagātīgi rotāti griesti un sienas. “Bez parastajiem trafaretrotājumiem šeit ir divi klusās dabas gleznojumi – viens ar augļiem, otrs ar omāru. Ja visur izmanto vietējo dabu, tad šeit ir arī kas eksotiskāks,” stāsta gide, rādot uz griestu rotājumiem.

Dzīvoklis, gluži kā pirms vairāk nekā simts gadiem, ir sadalīts divās daļās. Pirmajā atrodas jau minētās telpas. Lai arī ikdienā tajās uzturējās mājinieki, tās vairāk domātas ciemiņu uzņemšanai. Savukārt otra daļa ir privātās istabas, kurās dzīvojusi ģimene un kalpotāji. “Mūsu muzejs ir īpašs ar to, ka nerādām tikai reprezentatīvās telpas, bet arī saimniecisko pusi,” skaidro Gunta. Viņa norāda, ka starp abām daļām var redzēt atšķirības. Teiksim, reprezentatīvā, sabiedriskā dzīves daļa ir īpaši grezni iekārtota – ir parketa grīdas, koka paneļi, bet dzīvojamās daļas telpas ir krietni atturīgākas, ar krāsotām koka grīdām, arī sienas un griesti ir daudz vienkāršāki.

Pirmā no privātajām istabām mūsdienās muzejā kļuvusi par izstāžu zāli. Šobrīd tajā ir izstādītas divu veidu kolekcijas – priekšmeti, kuros atrodams kas zils, un fotogrāfijas, kurās redzams Briseles jūgendstils. Blakus izstāžu telpai atrodas guļamistaba, tā iekārtota īsti sievišķīgā stilā – ar rozā sienām, rožu vainagiem uz sienām, dāmu apģērbiem un dažādiem citiem tā laika sievietēm raksturīgiem priekšmetiem. Istabas interjeru, gluži tāpat kā visā pārējā muzejā, izveidojusi arhitekte Liesma Markova. Vēl muzeja dzīvoklī iespējams apskatīt arī vannasistabu, tā laika tualeti, virtuvi, kuras lepnums ir jūgendstila ledusskapis, pieliekamo, kalpones istabu, Pēkšēna darba istabu, kur iespējams iegādāties suvenīrus.

Bez robežām

Jūgendstila muzejs dibināts 2009. gada 23. aprīlī, taču ideja par tā izveidi gaisā virmojusi jau senāk. Tā piederējusi akadēmiķim Jānim Krastiņam – aizrautīgam jūgendstila pētniekam. Vispirms nodibināja Rīgas jūgendstila centru. Lai parādītu galvaspilsētas dārgumu, izstrādāja vairākus maršrutus, noorganizēja speciālu tramvaju. “2008. gada rudens pusē tika pieņemts lēmums par jūgendstila muzeja dibināšanu, un par adresi izvēlējās Alberta ielu 12,” atceras muzeja direktores vietniece Zaiga. Aptuveni gada laikā apsekojot antikvariātus un privātpersonas, muzeja veidotāji savāca nepieciešamos priekšmetus, lai tas varētu sākt darboties. Katru nopirkto mēbeli, gleznu vērtēja speciāli izveidota profesionāļu komisija.

Zaiga stāsta, ka sākotnēji no citu muzeju puses ir bijusi visai skeptiska attieksme. Sak, kas gan tas būs par muzeju, ja visa kolekcija sapirkta antikvariātos? Tomēr tagad attieksme ir mainījusies. “Ir pagājuši 3 gadi un 2 mēneši, kopš muzejs atklāts. Mums izdevies savākt labu jūgendstila lietu kolekciju. Ne tikai mēbeles, bet arī sadzīves priekšmetus, traukus, tekstilijas, audumus, izšuvumus,” priecājas Zaiga. Šobrīd savākti un sadāvināti pavisam kopā aptuveni 3 tūkstoši dažādu oriģinālu priekšmetu. Muzeja vadītāji īpaši lepojas ar latviešu gleznotāja Jaņa Rozentāla, baltvācu mākslinieka Bernharda Borherta gleznām, gleznotāja Kārļa Brencēna akvareli un kādas kailas, dejojošas meitenes litogrāfiju. Dzīvokļa kolekcijā atrodamas porcelānu kolekcijas no likvidētajām Kuzņecova, Jesena porcelāna fabrikām, kā arī priekšmeti no Jakša gleznošanas darbnīcas. Muzejā iespējams aplūkot arī ar Liepāju saistītus priekšmetus. Piemēram, ēdamistabā, galda klājumā ir karotes ar īrisa rotājumiem, kā arī grezna, zaļām vitrāžām rotāta bufete, kuras aizmugurē ir zīmogs, kas liecina, ka tā bijusi kardināla Vaivoda īpašumā. Savukārt izstāžu istabā redzama kartīte ar uzrakstu “Privet iz Libavi” (sveicieni no Libavas – D.Š.).

Jūgendstila muzejs patīkami pārsteidz ne vien ar piedāvātajām ekspozīcijām, bet arī cilvēcisku un pozitīvu attieksmi no vadības un darbinieku puses. Gada laikā to apciemo aptuveni 23 tūkstoši cilvēku, un ikviens muzejā ir apčubināts. “Cilvēkam visu dod tikai garāmejot, bet šeit atnākot cilvēks ir Konstantīna Pēkšēna viesis. Viņš pašlaik ir izgājis, bet viņam ir laipna kalponīte, kas visu parāda,” muzeja funkciju skaidro tā direktore Agrita Tipāne. Direktores vietniece viņu papildina, bilstot, ka ir unikāli ienākt interjermuzejā un redzēt senās lietas tik tuvu. “Mēs mēģinām atļaut nojaukt robežas, piemēram, uzliekot cepuri, apsēžoties uz dīvāna un jūtoties kā tā laika dāmām un kungiem,” smaidot stāsta Zaiga.

Runcis, maizītes un teātris

Muzeja vadība ir padomājusi par ikvienu apmeklētāju. Piemēram, mazos bērnus ekskursijā izvadā runcis Alberts, rokas lelle, kurš stāsta par savām un saimnieku gaitām muzejā. “Pusaudžus, kuriem nepatīk staigāt pa muzejiem, izvedam ārā orientēties un meklēt elementus, kuri safotografēti,” stāsta Zaiga. Savukārt vidusskolēniem bija degustāciju programma “Izgaršo jūgendstilu”. Viņiem un tagad jau korporatīvajiem klientiem dažādu pasākumu laikā piedāvā četru veidu maizītes. Tās veidotas pēc senām receptēm. “Ir, piemēram, selerijas maizīte – uz maizes vārīta, sarīvēta selerija,” sarunā iesaistās muzeja direktore Agrita Tipāne. Viņa norāda, ka garša, protams, ir citādāka nekā mūsdienu sviestmaizēm, bet tas nav svarīgākais. Galvenais ir pati vide – blakus veca krāsns, meitene kalponītes tērpā. Vēl viena atrakcija, ko piedāvā muzejs, ir vecās drukas tulkošana. “Rakstīšanas īpatnības gadsimta sākumā bija citādākas, un ne visi prot salasīt šo ortogrāfiju,” skaidro Zaiga.

Muzeja direktore stāsta, ka ir trīs nozīmīgi notikumi, kuru laikā muzejs kūsā no dzīvības. Viens ir Muzeju nakts, otrs Pēkšēna kunga dzimšanas diena 8. martā, bet trešais “Pirms simt gadiem Albert` ielā”, kas norisinās Rīgas svētku laikā. To laikā muzeja dzīvoklī ir īsta teātra atmosfēra. “Mums ir atrasts savs Pēkšēna kungs viņa dzimšanas dienai, Muzeju naktī tiek vadītas ekskursijas ar rūpīgi izplānotu scenāriju. Nekad nerādām cilvēkam visu muzeju, lai tas atnāktu vēl kādu reizi,” skaidro Agrita. Par sarīkojumu kvalitāti liecina tas, ka ik gadu Muzeju nakts laikā pie tā stāv milzīga cilvēku rinda.

Direktore pastāsta, ka nākošā iecere saistībā ar muzeju ir restaurēt tā pagrabstāvu. Lai apmeklētājus sagatavotu muzejā redzamajam, plānots izveidot multimediju zāli un virtuālas muzeja telpas, kur ar moderniem līdzekļiem iepazīstināt ar Rīgas jūgendstilu.

Daira Šteinberga,

Foto no muzeja arhīva

Viens no muzeja lepnumiem ir Jakša porcelāna apgleznošanas darbnīcā izveidotā tasīte ar uzgleznotām narcisēm.

Ēdamistabas lielākā rota ir greznā logu vitrāža. Īrisu ziediem izdaiļotais dekors ir viens no iecienītākajiem tūristu apskates objektiem.

Muzeja direktore Agrita Tipāne (pa labi) un ciemiņi izstāžu “Floristikas darbi jūgendstilā” un “Piparkūkas” atklāšanā.

Muzeja telpas, arī kamīna istaba, izveidotas gluži tādas pašas kā pirms vairāk nekā simts gadiem – jūgendstila laikā.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz