Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

VARAM izstrādājusi rokasgrāmatu jaunveidojamo novadu darbības sākšanai

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir izstrādājusi “Metodiku 2021.gada apvienoto pašvaldību darbības uzsākšanai”, aģentūru LETA informēja VARAM.

VARAM izstrādājusi rokasgrāmatu jaunveidojamo novadu darbības sākšanai
Foto: Egons Zīverts
02.10.2020 10:46

LETA

Atslēgvārdi

Tās mērķis ir sniegt atbalstu pašvaldībām apvienošanās procesā un vadlīnijas par darbībām, kādas jāveic no jauna izveidotajām pašvaldībām uzreiz pēc darbības sākšanas. Saskaņā ar Saeimas lēmumu apvienotās pašvaldības sāks darbu pēc pašvaldību domes pirmās sēdes 2021.gada 1.jūlijā.

Metodika ir atvērtā tipa rokasgrāmata, kas izstrādāta, īstenojot Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu. Tā ietver praktiskus norādījumus par veicamajiem pasākumiem, veidojot jauno novadu pēc administratīvi teritoriālās reformas, lai nodrošinātu pašvaldību darbības nepārtrauktību un pēctecību.

Vienlaikus, sniegti ieteikumi tāda pašvaldības darba organizācijas modeļa izveidei, kas būtu efektīvs un radītu iedzīvotājiem iespējas saņemt pieejamus un kvalitatīvus pakalpojumus. Rokasgrāmatā arī iekļauta noderīga informācija, kas veidota, sadarbojoties ar citām organizācijām.

Rokasgrāmata ir atvērts dokuments – to ir paredzēts arvien papildināt ar pašvaldībām aktuāliem jautājumiem un skaidrojumiem, uzklausot un ņemot vērā pašvaldību priekšlikumus un pieredzi.

Kā norāda VARAM, īstenojot pašvaldību reformu, vietvaras sagaida būtiskas pārmaiņas, tāpēc pašvaldībām tām jāgatavojas savlaicīgi.

Sagatavotā rokasgrāmata ietver praktiskus ieteikumus par procesiem, kas pašvaldībām ir jāveic jau tagad, un vadlīnijas šo procesu organizācijai, koordinēšanai un vadīšanai.

Būtiskākie uzdevumi ir reorganizācijas plāna sagatavošana, administratīvās struktūras projekta izstrāde un attīstības plānošanas dokumentu – stratēģijas un attīstības programmas projektu izstrāde. Šo uzdevumu veikšanai pašvaldībām arī paredzēta mērķdotācija.

Metodika sniedz ieteikumus par pašvaldību pārvaldes struktūras un izpildinstitūciju organizāciju, lai, veidojot lielākas pašvaldību teritorijas, tiktu atbalstīts teritoriālo kopienu veidošanās process un iedzīvotājiem būtu iespēja līdzdarboties savas vides kvalitātes jautājumos.

Pārmaiņas skars ne tikai pašvaldību administratīvās robežas, bet arī pašvaldības pārvaldības nodrošināšanu, tai skaitā – kā un kur pašvaldības iedzīvotājs varēs saņemt ērtus un pieejamus valsts un pašvaldības iestāžu pakalpojumus pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai.

Pašvaldībām ieteikts to organizatoriskajā struktūrā izveidot vismaz vienu Valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru (VPVKAC) vai arī klientu apkalpošanas struktūrvienību. Savukārt katrā pagastā jāizveido vismaz viens kontaktpunkts pakalpojumu saņemšanai, ieteicamais risinājums ir pagastu bibliotēku iekļaušana vienas pieturas aģentūras principa īstenošanā.

Jaunizveidotajā pašvaldībā bibliotēkas darbība tiktu papildināta ar digitālā aģenta funkciju, kas palīdzētu iedzīvotājiem pieteikt pakalpojumus elektroniski, kā arī sniegtu atbalstu digitālo rīku izmantošanā un izglītotu iedzīvotājus digitālajās prasmēs. Izstrādātas arī vadlīnijas pašvaldību pakalpojumu pārvaldībai ar mērķi nodrošināt vienotu pieeju un standartus pakalpojumu sniegšanā, pārvaldībā un pilnveidošanā, kā arī racionālu budžeta izmantošanu.

Jaunajām pašvaldībā pakalpojumu pieejamība jānodrošina arī valsts pārvaldes pakalpojumu portālā “latvija.lv”.

VARAM norāda, ka, novadiem apvienojoties jaunās, lielākās pašvaldībās, mazināsies to sadrumstalotība un pieaugs pašvaldību kapacitāte nodrošināt pārdomātu, centralizētu un ilgtspējīgu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) vidi un jautājumu risināšanu.

Rokasgrāmatā iekļauti arī ieteikumi, kā veiksmīgāk īstenot IKT infrastruktūras salāgošanu jaunajās pašvaldībās, lai rastu efektīvāko risinājumu un vienot digitālo vidi. VARAM iesaka pašvaldībām veikt IKT resursu inventarizāciju visās pašvaldības struktūrās un jau 2021.gada budžetā ieplānot IKT auditu un līdzekļus tāmes sastādīšanai par nepieciešamajām izmaiņām. Ieteikums infrastruktūras salāgošanas darbus pabeigt līdz 2021.gada 31.decembrim.

IKT pielāgošanai ministrija paredzējusi arī mērķdotāciju, atbalstāmās aktivitātes IKT reformai pašvaldībās iekļauj jaunas programmatūras iegādi un papildus licenču iegādi, ja tajās būs integrēti valsts koplietošanas IKT risinājumi, piemēram, lietvedības sistēma ar e-adreses integrāciju, jaunas tehnikas iegādi un servera nodrošinājumu, kas paredzēts, lai jaunajā novadā apvienotās pašvaldības pārietu uz vienotu lietvedības risinājumu, tāpat atbalstāma ir darbinieku apmācība jauno risinājumu lietošanā.

Tāpat rokasgrāmatā iekļauti ieteikumi pasākumiem pašvaldības darbības organizācijā pēc apvienošanās, tostarp runāts par domes sēžu organizēšanu, pašvaldības ģerboni, rekvizītu nomaiņu, pašvaldības nolikuma un saistošo notikumu izstrādi, novada teritorijas plānošanu, kustamā un nekustamā īpašuma pārreģistrāciju, adrešu piešķiršanu, lietvedības organizāciju un citiem pašvaldību kompetencē esošiem jautājumiem.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz