Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Zolitūdes traģēdijas lietā par vainīgu atzīst tikai būvinženieri Sergetu

Zolitūdes traģēdijas lietā par vainīgu atzīst tikai būvinženieri Sergetu
Zolitūdes traģēdijas krimināllietā apsūdzētie - lielveikala "Maxima" projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis (no labās), sabrukušā lielveikala "Maxima" būvinženieris Ivars Sergets un būvdarbu vadītājs, SIA "Re&RE;" projektu vadītājs Staņislavs Kumpiņš sprieduma nolasīšanas laikā Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesā. (Foto: LETA)
18.02.2020 10:49

LETA

Atslēgvārdi

“Šī nav tiesiska valsts. Viens cilvēks ir kļūdījies un neapšaubāmi viņš ir vainīgs, taču visi pārējie šī veikala projektā atzīti par nevainīgiem. Tas ir absurds un man ir kauns, ka dzīvoju šādā valstī. Es zaudēju savu dēlu un par ko?” vakar, izdzirdot Zolitūdes traģēdijas tiesas spriedumu, emocionāli reaģēja bojāgājušā glābēja Viļņa Šteinīša tēvs.

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa vakar sāka lasīt spriedumu tā dēvētajā Zolitūdes traģēdijas krimināllietā, būvinženieriem Ivaram Sergetam piespriežot sešu gadu cietumsodu, kā arī uz pieciem gadiem aizliedzot ieņemt savu amatu.

Prokuratūra bija lūgusi piemērot septiņus gadus un sešus mēnešus ilgu brīvības atņemšanu. Savukārt tiesa visās apsūdzībās attaisnoja veikala projekta būvekspertīzes veicēju Andri Gulbi, arhitektu Andri Kalinku, kā arī par nevainīgu atzina būvuzraugu Mārtiņu Draudiņu un uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītāju Staņislavu Kumpiņu. Attaisnota tika arī Rīgas pilsētas būvvaldes Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas eksperte Marika Treija, kā arī būvvaldes būvinspekcijas priekšnieka vietniece Aija Meļņikova un būvvaldes darbinieks Jānis Balodis. Tāpat par nevainīgu atzīta uzņēmuma “Maxima Latvija” darba aizsardzības vecākā eksperte Inna Šuvajeva. Spriedumu varēs pārsūdzēt pēc tam, kad būs pieejams pilns tā teksts.

Pēc sprieduma nolasīšanas daļā par sodu noteikšanu vairāki cietušie demonstratīvi pameta tiesas zāli. Starp viņiem bija arī biedrības “Zolitūde 21.11.” vadītāja, partijas “Saskaņa” politiķe Regīna Ločmele-Luņova.

“Mēs gaidījām visu, bet ne jau to, ka notiesā tikai vienu cilvēku, bet visus pārējos attaisno. Šāds spriedums ir pilnīga valsts apsūdzības iznīcināšana. Tas ir farss,” paziņoja Ločmele-Luņova.

Viņa piebilda, ka cietušie tagad gaidīs pilnu spriedumu, lai lemtu par turpmāko rīcību, taču jau šodien ir skaidrs, ka spriedums tiks pārsūdzēts.

Arhitekts Andris Kalinka pēc savas attaisnošanas pirmajā instancē Zolitūdes traģēdijas krimināllietā uzsver, ka būvniecībā katram speciālistam jāatbild par savu jomu. Lai arī lielākā daļa traģēdijā attaisnoto personu savu advokātu pavadītas komentārus žurnālistiem nesniedza, atsevišķi apsūdzētie tomēr skopi dažus vārdus pateica.

Vaicāts, vai attaisnojošs spriedums bija sagaidāms, Kalinka aģentūrai LETA teica, ka viņam to ir grūti komentēt, jo “vienmēr mēs kaut ko gaidām un ceram”. Kalinkas nostāja tiesas procesā bijusi nemainīga un viņš vainu apsūdzībā nav atzinis.

“Princips būvniecībā ir tāds, ka nevar būt viens atbildīgais pilnīgi par visu. Katrs atbild par savu sadaļu. Tāds ir tas princips,” piebilda Kalinka.

Tikmēr “Re&Re” būvdarbu vadītāja Staņislava Kumpiņa advokāts Raivis Grīnbergs aģentūrai LETA tiesas spriedumu attiecībā uz savu klientu novērtēja kā ļoti pozitīvu, sakot, ka acīmredzot tiesa būs novērtējusi apstākļus, kurus tiesas procesā minējusi aizstāvība. Advokāts norādīja, ka cēlonis veikala konstrukciju sabrukumam tika pierādīts un noskaidrots ekspertīzē, proti, tā bija projektēšanas kļūda, kuru būvdarbu vadītājs nekādā veidā ietekmēt nevarot. Kumpiņa advokāts nešaubās, ka ar šodienas tiesas procesu nekas nebeigsies un prāva turpināsies vēl vairākus gadus, jo sekos citu lietas dalībnieku apelācijas sūdzības un prokuratūras protests.

Pērn novembrī apritēja seši gadi kopš Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Traģēdija notika 2013.gada 21.novembrī.

Policija un prokuratūra pirmstiesas izmeklēšanu veica aptuveni divus gadus, savukārt tiesas process ildzis trīs gadus un 11 mēnešus.

Būveksperti secināja, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva. Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādīja par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, prokuratūra apsūdzības izvirzīja piecām personām. Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam prokuratūra apsūdzības uzrādīja arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem – Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai – izvirzīja apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisīja smagas sekas. Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.

Pērn jūnijā prokuratūra tiesā pabeidza savu debašu runu, izsakot arī viedokli par apsūdzētajam piemērojamā soda veidu un mēru. Septiņu gadu un sešu mēnešu brīvības atņemšanu prokuratūra prasīja piemērot būvinženierim Sergetam, kā arī veikala projekta būvekspertīzes veicējam Gulbim, būvuzraugam Draudiņam, arhitektam Kalinkam un “Re&Re” būvdarbu vadītājam Kumpiņam. Sergetam un Gulbim cietumsodā prokuratūra aicināja iekļaut jau iepriekš apcietinājumā pavadīto laiku.

Tikmēr piecu gadu cietumsodu prokuratūra lūdza piemērot trīs iepriekšminētajiem Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem – Balodim, Treijai un Meļņikovai. Piecu gadu cietumsodu prokuratūra prasīja piemērot arī uzņēmuma “Maxima Latvija” darbiniecei Šuvajevai.

Tāpat visiem apsūdzētajiem prokuratūra prasīja noteikt aizliegumu piecus gadus pildīt šo personu iepriekš veiktos pienākumus.

Prokuratūra lūdza noteikt arī piespiedu ietekmēšanas līdzekļus lietā iesaistītajiem uzņēmumiem, proti, veikala ēku projektētājai arhitektu firmai “Kubs” tika lūgts noteikt piespiedu līdzekli 200 minimālo mēnešalgu apmērā sprieduma taisīšanas brīdī, būvuzraudzības uzņēmumam “CM Consulting” – 200 minimālo mēnešalgu apmērā, uzņēmumam “Re&Re” – 6000 minimālo mēnešalgu apmērā, bet “Maxima Latvija” – 2000 minimālo mēnešalgu apmērā. Pašreizējās minimālās algas apstākļos “Re&Re” būtu jāmaksā 2,58 miljonu eiro sods, “Maxima Latvija” – 860 000 eiro sods, bet pārējiem – 86 000 eiro sods.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz