Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aizputes senā pērle zīžu drānās iziet tautās

Veco katoļu baznīcu Aizputē, Kuldīgas ielā 2, garāmgājējs var arī neatpazīt tipiskajā 18.–19. gadsimta apbūvē. Tā tas ir – dievnams bija ierīkots privātmājā. Dievkalpojumi jau sen notiek jaunajā baznīcā pāri ielai, bet Kristus Karaļa Romas katoļu draudzes 19. gadsimta baznīcā var apskatīt bagātīgu un krāšņu liturģisko tērpu un priekšmetu ekspozīciju. Turklāt atkal visā skaistumā greznojas altāris.

Aizputes senā pērle zīžu drānās iziet tautās
Andris Vasiļevskis ar zvaniņu auklu no 1924. gada. Latvijas valsts veidošanās laikā krusts izšūts sarkanbaltsarkans. (Foto: Ģirts Gertsons)
29.08.2022 00:01

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Viena māsa atdzimusi

Priesteris Andris Vasiļevskis ir aizrautīgs seno liturģisko tērpu pētnieks. Tāpēc pirmais notikums Nacionālās kultūras pārvaldes izzinošu pasākumu ciklā ”Sakrālais mantojums – jaunas atklāsmes” bija veltīts Romas katoļu baznīcas mantojumam un notika Aizputē.

Uz dažām dienām Aizputes novadpētniecības muzejs bija atvēris sakrālo tērpu un tekstiliju izstādi ”Kā zied Kurzemes ornāts?”

Veco baznīcu ar atjaunoto altāri atvēra apskatei 27. maijā Baznīcu naktī. ”Vēl aprīļa beigās no visa tagad redzamā bija tikai griestu gleznojumi,” uzsver A. Vasiļevskis. ”Tagad ir atgriezies baznīcas kā sakrālas telpas veidols.

Nezinātājs ar vieglu sirdi paies garām dievnamam, taču iekšā kā dārgā pērlenē slēpjas pērle, kuru šodien varam ieraudzīt.”

Galvenais altāris tapis pēc Bikavas prāvesta Gumpemberga plāna, to darinājis meistars Medvedjevs Daugavpilī. Foto: Ģirts Gertsons

Kapela, kuru 19. gadsimta beigās ierīkoja privātmājā, bijusi stipri nožēlojamā stāvoklī, un tai vajadzēja nopietnu remontu. Iecere neīstenojās, un tad sākās ticību apkarojošais padomju režīms. Pēc kara tika nojaukta guļbaļķu baznīca Gudeniekos, 1954. gadā materiālus pārveda uz Aizputi.

18. gadsimta guļbaļķi divus gadus gulēja zem klajas debess, jo padomju valsts vara nedeva atļauju pārbūvēt kapelu. 1956. gadā baznīcu iesvētīja prelāts Juliāns Vaivods.

”Ir divas māsas šādas baznīcas pēc altāra iekārtojuma – Aizpute un Saldus. Mazā baznīca Saldū ir mana bērnības baznīca. Tā diemžēl nav saglabājusies, ir tikai ārējais veidols. Aizputes māsa ir atdzimusi no jauna, savu zīžu drānu apsējusi un nu ir iznākusi tautās,” stāsta priesteris.

Altāris kā puzle bijis izjaukts un ticis salikts kopā no jauna.

Relikvārijā vairs nav iekšā relikvijas, tās atrodas pie bīskapa, bet marmora plāksnīte ir saglabāta kā lieciniece tam, ka te ir bijis kāds skaists vēstures posms. ”Šeit ir uzraksts, ka 1944. gadā relikvārijs ar Svētā Severīna un Modertīna relikvijām ir ievietots altārī un to ir izdarījis pirmais Liepājas bīskaps Antons Urbšs,” atklāj A. Vasiļevskis.

Sānu altāris jau pirms dievnama renovācijas bija atceļojis no Liepājas 1944. gadā. ”Altāri atveda no Liepājas, jo te tāda nebija, līdz tam kalpoja Gudenieku baznīcas sānu altāris. Kad šī baznīca 2009. gadā beidza pastāvēt, jo tika uzcelta jaunā, sānu altāris aizbrauca atpakaļ uz bīskapa kūriju, kur atrodas bīskapa kapelā, nesot sevī lūgšanas no Aizputes vecās baznīcas,” saka A. Vasiļevskis.

Lietām jābūt dzīvām

Sv. Mise šeit nenotiek, bet ir rīkotas lūgšanas un slavēšanas Dieva godam, arī koncerti. Neiztrūkstoša baznīcā ir sakristeja, kur uzglabā sakrālās lietas. ”Tā ir saglabājusies. Demontēts sienas panelis, lai redzētu ēkas būvvēsturi un nelielu ekspozīciju par to, kam pie altāra jābūt,” izstāsta priesteris.

”Sveces lej no vietējā bitenieka Teodora Cepurīša, kurš jau Mūžībā, sagādātā vaska, to dara viņa meita,” atklāj A. Vasiļevskis, kurš šīs sveces izmanto kristībām.

Kāpēc jāatjauno altāris baznīcā, kas nedarbojas? ”Cilvēkiem tas ir bijis vajadzīgs. Ir viņu stāsti par kristībām, Svēto misi, kā tā te svinēta, par bīskapa vizitāciju, kad tik daudz ļaužu bija, ka logi un durvis vaļā. Bija tik karsts, ka augšā korī stāvot koristi ģība.

Stāsti joprojām ir dzīvi cilvēkos. Ja tās lietas var atgriezt dzīvē, tad tām ir jābūt dzīvām. Tā ir neatņemama pilsētas kultūras sastāvdaļa. Šī sakrālā ekspozīcija ir iegājusi tūrisma apritē,” viņš norāda.

A. Vasiļevskim kā tekstilmāksliniekam vienmēr baznīcās esot interesanti redzēt ne tikai skaistu arhitektūru, mākslu, bet arī tērpus, ko lieto dievkalpojumā.

Kā jaunam priesterim, tikko iesvētītam garīdznieka kārtā, A. Vasiļevskim bīskaps pasniedza dāvanā 18. gadsimta beigu liturģisko tērpu. ”Zelts atstaro sauli, dievišķo, to var lietot visos notikumos,” viņš saka. Foto: Ģirts Gertsons

”Jo tie ir papildu rotājums, papildu informācija par draudzes estētisko pusi, par priesteriem, kuri atzinuši to par labu esam. Tieši tāpēc liturģiskie tērpi un priekšmeti no šī dievnama ir eksponēti, lai mēs saprastu, ka tā ir augsta mākslas kultūra, ieaudzināta bērniem jau no mazām dienām šeit Aizputē. Liturģiskie tērpi visi ir šī dievnama tērpi, pie šī altāra lietoti. Vienīgi lielais apmetnis mums ir tapināts no suitiem, no Alsungas baznīcas,” ekspozīciju izrāda priesteris.

Ar zelta tērpu, kuru priesteris ar pietāti velk īpašos gadījumos, sākusies pievēršanās liturģiskajiem tērpiem. ”Es dabūju restaurētu tērpu. Saglabājusies tā krusta forma. Brokāta diegi audumā bija saēduši velku diegus. Lai tie neatkarātos, ar zelta diegu štrihoti dažādos virzienos, nostiprinot seno šuvumu. Bīskaps teica – Andri, tu kā mākslinieks spēsi to novērtēt, citi tavi kolēģi varbūt apvainotos, ka nav jauns,” smejas priesteris.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz