Svētdiena, 19. janvāris Alnis, Andulis

Aizputnieki ieklausās skanošajās bļodās

Aizputnieki ieklausās skanošajās bļodās
Foto: No personīgā arhīva
21.01.2019 07:06

"Kurzemes Vārds"

Aizputes muzejā katru ceturtdienu iespējams piedzīvot ko neparastu – skaņu dziedi, ko rada kristāla skanošo bļodu pavēlnieces, tautu tradīciju pētnieces Elīnas Medenes prasmīgās rokas. “Tas nav nekāds koncerts, tā ir skaņu terapija,” paskaidro E. Medene.

Kvarca kristāla trauki gan neesot E. Medenes ikdiena, viņa ir žurnāliste, kas strādā dažādos medijos, un skanošās bļodas ir sirdslieta, ko atklājusi kopā ar vīru Ernestu, kurš esot multidimensionāls cilvēks – profesionāls aviācijas inženieris, mazo lidmašīnu pilots un mūziķis. Arī vīra vecāki Iveta un Vidvuds Medeņi ir žurnālisti un folkloristi.

Elīna un Ernests pirms trīs gadiem no Rīgas pārcēlās uz dzīvi Aizputē, un tas viņiem pavēra jaunus apvāršņus. “Tā kā vīrs spēlē dūdas, kokli un citus mūzikas instrumentus, eksperimentējot izdevās uziet šos unikālos mūzikas instrumentus – kvarca kristāla traukus. Metāla bļodas jau bija noiets etaps, tām arī nebija īsti tīra skaņa. Izlēmām pamēģināt šādas, braucām uz Lietuvu iegādāties. Eksperimentējot mājās ar šo skaņu, sapratām, ka tā patiešām palīdz atbrīvoties no negācijām un noguruma. Pēc tam draugi sāka prasīt, vai nevaram uztaisīt kādu publisku pasākumu, jo arī viņi vēlējās piedalīties. Tā, darbojoties ar bļodām, pagājuši jau divi gadi, esam bijuši ar demonstrējumiem arī Liepājā un Kuldīgā,” stāsta Elīna.

Elīna stāsta, ka uz nodarbībām nāk gan regulāri apmeklētāji, gan tādi, kas pievienojas periodiski. Jo vairāk skaņu dziede tiek praktizēta, jo vairāk E. Medene pārliecinās par pozitīvajiem rezultātiem. Kāds uzvar grūtsirdību un nogurumu, bet ir arī mazliet mistikas: “Trīs sievietēm, kas ilgstoši centās tikt pie bērniņiem, beidzot tas izdevās. Protams, man gribas domāt, ka tas ir skanošo bļodu panākums, bet pieļauju, ka tur ir arī citi medicīniski iemesli. Tomēr – brīnums!”

Nodarbības laikā dalībniekam nekas daudz nav jādara, tikai pustumsā, sveču gaismā ērti jānoguļas, jāapsedzas un jāļaujas skaņu vibrācijām. “Jā, dažreiz cilvēki vienkārši pēc darba nāk pagulēt pie mums. Labākais ir tas, ka skaņa iedarbojas uz ķermeņa šūnām vienalga, vai klausītājs ir meditatīva, aktīva prāta darbības stāvoklī vai pat aizmidzis,” skaidro Elīna. 

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 21. janvāra numurā.

#kvards-20190121-06#

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)