Otrdiena, 4. augusts Romāns, Romualds, Romualda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aizrautīgi pavadīts laiks kopā ar zirgiem Paplakā

Aizrautīgi pavadīts laiks kopā ar zirgiem Paplakā
Foto: Andris Gertsons
09.07.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Pagājušās nedēļas nogalē Paplakā, z/s ”Stiebriņi” aizvadītas Latvijas Jātnieku federācijas ieskaites sacensības pajūgu braukšanā ”Priekules novada kauss 2020”. ”Pajūgu braukšana Latvijā kopumā pamatīgi progresē. Dzintra Blūma ir visražīgākā audzēkņu ziņā, es citu tādu nezinu,” sacensību rīkotāju vērtē galvenā tiesnese Māra Lūkina.

Pārbaudījums cilvēkam

Ar Dz. Blūmu aprunājos pēc viņas starta ar divjūgu kombinētajā maratonā, kamēr trenere vēro savu audzēkņu veiksmes un kļūdas distancē. ”Īstenībā zirgi neuztraucas, uztraucas cilvēki. Zirgs ir telepāts, viņš jūt to, ko cilvēks sajūt un domā, un tad arī sākas visas nepatikšanas. Sacensības ir pārbaudījums cilvēkam,” viņa atzīmē. Pajūgu braukšana līdzinoties auto rallijam, kurā ir ātrumkrosi un rallijkrosi. Kombinētais maratons ir tieši ātruma maršruts. Paralēles ar motorsportu ir arī braucēja palīga darbā. ”Tas palīdz izlīdzsvarot ratus. Ja braucējs nekļūdās un trase ir līdzena, tad loma nav tik liela, bet kalnainā apvidū palīgs veic tādas pašas funkcijas kā līdzbraucējs motociklam ar blakusvāģi. Vēl palīgs ir nedaudz kā stūrmanis – priekšā teicējs, dažās disciplīnās ir atļauts dot padomus,” skaidro Dz. Blūma. Savukārt manēžas braukšanā cilvēks iepriekš iemācās shēmu, un tiesneši vērtē, kā zirgs iet dažādās gaitās – soļos, rikšos un lēkšos.

Viena no Dz. Blūmas audzēknēm ir Loreta Aleksejeva, kura pirms pieciem gadiem sākusi nākt uz jāšanas treniņiem. ”Tā kā trenere vairāk nodarbojas ar pajūgu braukšanu, sāku arī to. Abi sporta veidi ir sarežģīti, katrs ar savu. Pajūgā vairāk ar balsi, rokām un enerģētiku jāstrādā, bet seglos – ar visu ķermeni,” pastāsta meitene. Viņai ļoti patīkot dzīvnieki, tāpēc ir aizrautība pavadīt laiku kopā ar zirgiem.

Poniju Mimi sacīkstēm gatavo Aiga Ozoliņa no Baldones poniju kluba ”Atēna”. ”Daudz bērnu nāk pie ponijiem, citreiz pat ne sportisko ambīciju dēļ, bet vairāk pavadīt laiku, iemācīties rūpēties par dzīvniekiem, kā arī apgūt disciplīnu un kārtību. Nu mums ir jauns sacīkšu braucējs, kuram ir 12 gadu,” trenere lepojas ar Karlīnu Kvitku, kas cieši izlēmusi būt laba braucēja. Viņas tēta māsai ir zirgi, tāpēc seglos pirmo reizi sēdusies sešu gadu vecumā. ”Patīk pajūgu braukšana, ir interesantāk, nekā jāt. Ja tu lec, tad vienkārši lec, bet te ir vairākas disciplīnas,” saka braucēja.

Riktīgs draivs!

Galvenā tiesnese Māra Lūkina atzīst, ka Dz. Blūma lēni, bet noteikti ejot uz priekšu: ”Esmu bijusi pie varbūt jaudīgākiem sacensību rīkotājiem, bet viņi izdod tikai sacīkstes. Universālā Dzintra izdod ārā visu, arī audzēkņus.”

Pajūgu braukšanā svarīgs gan ātrums, gan veiklība un precizitāte, uzsver speciāliste. Ir trīs disciplīnas. Manēžas braukšana parāda braucēja un zirga sadarbību, zirga atsaucību. Šī disciplīna asociējas ar iejādi jātniekiem, te var redzēt zirga prasmes un braucēja māku. Šīs spējas ir svarīgas nākamajām disciplīnām, kad jāsacenšas ātrumā vai maršruta izbraukšanas precizitātē. Kombinētais maratons ir vairāk bērnu distance, ietilpst tikai divi šķēršļi, kas precīzi jāapbrauc. Senioru klasē ir četri šķēršļi, bet pats nopietnākais maratons ir ar sešiem šķēršļiem. ”Tur ir ātrums, precizitāte un azarts, kā tagad saka, – riktīgs draivs!” viņa stāsta.

Pajūgu braukšanā startē gan zirgi, gan poniji. Kādam jābūt šo sacīkšu braucam zirgam? ”Izcelsme un eksterjers ir stiepti jēdzieni. Temperaments varētu būt noteicošais. Ja gribi startēt starptautiskā klasē, meklē temperamentu un izturību, īstenībā universālu zirgu. Augumam nav tik lielas nozīmes, apmācīt var jebkuru, tikai jāpiemeklē atbilstošs aizjūgs un rati. Kad pajūgu braukšana pirms gadiem divpadsmit sākās, mērķis bija vēlreiz izvest pasaulē Latvijas braucamo zirgu. Izturība tam pamatīga, bet pieredze rāda, ka šis zirgs ir lēnāks. Šķirne radīta vairāk smagumu vilkšanai, tad ar locīšanos varētu būt problēmas masas dēļ. Ja grib kaut ko sasniegt pasaulē, tad vairs nebrauc ar latviešiem,” saka M. Lūkina.

Cik dārgs ir šis sporta veids? Vairākus tūkstošus dārgāk, nekā jātniekam, atklāj tiesnese, jo uz sacensībām jātransportē arī rati, ne tikai zirgi: ”Entuziasti ir galvenie iesācēji. Tālāk – vai viņi māk piesaistīt sponsorus? Ļoti svarīga ir ģimenes ieinteresētība. Arī Dzintras gadījumā ģimenes lieta pārauga visaptverošā. Valstiskā līmenī pajūgu braukšanai sponsoru nav, drīzāk pagasta līmenī, kas ieinteresēts popularizēt savu vārdu un iedod naudu kaut vai balvām. Latvijā vēl joprojām sacīkšu organizētāji, braucēji un tiesneši ir vieni un tie paši cilvēki, un domāju, tuvākajā laikā nekas nemainīsies, tāda ir realitāte.”

Labākais sasniegums Latvijai FEI (Starptautiskā jātnieku sporta federācija) reitingā ir 46. vieta no simts. ”Neesam pēdējie. Par nākotni negribu runāt. Tā ir atkarīga no individualitātēm, no sportiskām ambīcijām,” uzskata M. Lūkina. Pajūgu braukšanas atbalsta punkti citur Latvijā ir Kocēnos, Ķekavas novadā, Tilžā un Smiltenes novadā.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz