Ceturtdiena, 24. septembris Agris, Agrita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ālande piesārņota jau gadiem

Ālande piesārņota jau gadiem
29.07.2006 08:56

0

Atslēgvārdi

Ālandes nesenā piešmucēšana no Grobiņas attīrīšanas ierīcēm pamudināja biedrības “Liepājas ezeri” izpilddirektoru Ēvaldu Urtānu apskatīt nelielās upītes ieteku ezerā, un drīz vien viņš nonāca vietā, kur Ālandes tecējums ir pilnībā apstādināts. Līdz ar to visi atkritumi, ar ko piesārņota upe, no gada gadā gluži kā tvertnē uzkrājas tās gultnē, bet pavasaros izplūst arī pa Jāņa Petrēvica lauku saimniecības “Beģi” palienes pļavām, kuras bioloģiskās daudzveidības dēļ speciālisti esot pielīdzinājuši daudzinātajām un savā ziņā unikālajām Vītiņu pļavām.


Kam jārūpējas par robežupi?

“Ainava, kas tur atklājas skatienam, no vides aizsardzības viedokļa raugoties, nav no iepriecinošākajām. Ālande kā pret sienu  atduras pret rūpnīcas “Liepājas metalurgs” dambju sistēmām un praktiski tālāk arī netiek,” stāstīja izpilddirektors. Situāciju vēl vairāk sarežģī fakts, ka pilnībā aizsērējusi ir arī kādreiz no Cietokšņa kanāla Zaļajā birzī uz ezeru plūdusī Kalējupīte. Šīs mazpazīstamās upītes tecējums vienā no posmiem metalurģiskā uzņēmuma rekonstrukcijas laikā tika ievadīts caurulē, kas iegremdēta zemē zem Ālandes gultnes. Gadu gaitā šī caurule pamazām aizsērējusi. “Tāpēc ūdens cirkulācija ir pārtraukta, bet apkārtnes iedzīvotājiem jārēķinās ar visām no šī fakta izrietošajām sekām,” sacīja Ēvalds Urtāns. Līdz ar upes tecējumu pārtrūcis arī zivju migrācijas ceļš. Nārstojošās zivis nespēj iekļūt Ālandē, lai dotos pa to augšup un tādējādi sasniegtu savas nārsta vietas.
Dzirdot par šiem novērojumiem, nolēmām tuvāk iepazīties ar Ālandes grīvā notiekošajām nejēdzībām. Palīdzēt mums laipni atsaucās “Beģu” īpašnieks Jānis Petrēvics, kuru liepājnieki pazīst un ciena kā prasmīgu ārstu. Kopīgi ar viņu izstaigājām un apskatījām gan apstādināto un zaļām aļģēm viscaur  aizaugoši Ālandi, gan mirušo Kalējupīti, kas tek pa pašu Liepājas un rajona robežu. Jāpiebilst, ka šis apstāklis lielā mērā sarežģī  problēmas risināšanu, jo nedz pilsētas, nedz rajona vadītāji Ālandes un Kalējupītes vides sakārtošanā iniciatīvu līdz šim nav izrādījuši,  droši vien uzskatot, ka tas nav jādara viņiem, bet gan kaimiņiem.

Apdraudēta bioloģiskā daudzveidība

 Bet tikmēr viss turpina, kā mēdz sacīt, iet grīstē. Kā pastāstīja “Beģu” saimnieks, kurš šeit dzīvo kopš puikas gadiem, vienmēr tā neesot bijis. Kādreiz Ālande plūdusi uz ezeru un makšķernieki šajā  upē netālu no grīvas nereti ķēruši pat  zivis. Arī Kalējupīte brīvi   savienoja Cietokšņa kanālu ar ezeru pāris kilometru aiz Liepājas lidostas aerodroma. Taču, kopš tās tecējums zem Ālandes gultnes ir noštopējies, Kalējupīte, Ālandei pavasaros pārplūstot, pat reizumis sadomājot tecēt pretējā virzienā, nesot sev līdzi smirdošus atkritumus. Par to, ka tā patiešām notiek, pērnajā ziemā pārliecinājāmies arī mēs, kopā ar Iekšējo ūdeņu kontroles sektora vadītāju Ģirtu Liepiņu un Ēvaldu Urtānu piedaloties reidā un pārbaudot zivju ziemošanas apstākļus Cietokšņa kanālā un citās Liepājas apkārtnes ūdenstilpēs. Skābekļa saturs vietā, kur Kalējupīte savienojas ar Cietokšņa kanālu, toreiz bija satraucoši zems.
 Jānis Petrēvics pastāstīja, ka, darbojoties savas naturālās saimniecības 23 hektāros, audzējot bariņu aitu, pāris govju, kā arī  tītarus, zosis un citus mājputnus. Tādu lauksaimniekošanu viņš nosauca par hobiju, jo ienākumus tā nenesot. Tomēr gribot, lai apkārtnē, kur lemts dzīvot, valdītu sakoptība. Tāpat viņš esot ieinteresēts saņemt Eiropas Savienības naudu, kas tiek maksāta par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu palienes pļavās. Taču Ālandes straumes izsīkums, ko izsaucis  fakts, ka metalurģiskās rūpnīcas apsaimniekotajos kanālos tiek uzturēts augstāks ūdens līmenis, dzīves apstākļus “Beģos” padarījis neciešamus.

Piesārņotājus grūti nosacīt

Jānis Petrēvics domā, ka upes piesārņojumu radījusi ne tikai Grobiņas attīrīšanas iekārtu dūņu pārvietošana, bet arī Cimdenieku kanalizācijas noplūdes. Savukārt Ēvalds Urtāns pauda viedokli, ka   šī reize, kad par Grobiņas attīrīšanas iekārtu nepareizo ekspluatāciju uzzināja sabiedrība, nav bijusi vienīgā un, ļoti iespējams, ka  smirdoši atkritumi arī agrāk ar vadītājas Birutas Skujiņas ziņu ir iepludināti upītē.
Biedrības “Liepājas ezeri” izpilddirektors pastāstīja, ka par notiekošo pie Ālandes grīvas un aizsērējušo Kalējupītes zemteci informējis Liepājas Pilsētas domes Vides daļu. Izrādot labu iniciatīvu, lietas labā kaut ko darīt esot apsolījis pilsētas izpilddirektors Edgars Rāts. Jāteic, ka šis laiks, kad sausums izkaltējis novadgrāvjus un mitrās vietas pļavās, ir pats piemērotākais brīdis rīcībai, jo nokļūt ar tehniku mežonīgajā vietā, kur krustojas Kalējupīte un Ālande, nav nemaz tik vienkārši. Par to, lai piebraukt tur būtu sarežģīti, parūpējušies arī bebri, kuri savas ejas ierīkojuši krustu šķērsu – tā, ka ejot var kaklu nolauzt.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz