Applūst un pārplūst upju zemākās vietas
Joprojām visā Latvijā daudzviet ir applūdušas upju palienes un zemākās vietas, vēsta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC). Iedzīvotāji ziņo, ka arī regulāro lietavu dēļ mūspusē vietām upes izkāpušas no krastiem, applūdinot pļavas. Bet lielu plūdu riski upju dēļ novadā nav prognozēti.

Liene Kupiča
"Kurzemes Vārds"
Rucavniece Līga Ate sociālajā tīklā Facebook ievietojusi fotogrāfijas ar situāciju Sventājas upē.
Tajās redzams, ka upe, kas ir laivotāju iecienīta, izkāpusi lielu gabalu no zemajiem krastiem, ūdenim aptverot teritoriju apkārt Latvijas un Lietuvas robežsstabiņiem, kā arī izveidojusi plašus ūdens laukumus pļavās. Taču nekā bīstama, situāciju komentē Rucavas pagasta pārvaldē.

Iedzīvotāji novadā vēsta, ka ūdens līmenis ir paaugstinājies arī Ālandes, Trumpes, Vārtājas un Bārtas upēs.
Arī Durbes upē pie Cīravas dzirnavām ūdens līmenis ir kāpis, taču neesot tik traki kā pagājušā gada janvārī, stāsta pagasta pārvaldnieks Andris Petrovics.
”Tik ekstrēmi, kā bija pirms gada, noteikti nav – šogad Cīravas mežaparkā pāri gājēju tiltiņam nav, upe spēj arī vienmērīgi uzņemt ūdeni.
Vienu brīdi pie dzirnavām bija ūdens sasniedzis robežatzīmi, bet ar slūžām izdevās veiksmīgi noregulēt,” saka pārvaldnieks.
Arī dīķu saimnieki pievērš lielāku uzmanību saviem īpašumiem lietavu laikā un ja vēl pievienojas stiprāks vējš, īpaši, ja dīķu krasti robežojas ar vietējas nozīmes braucamajiem ceļiem.
Šonedēļ rietumu un centrālās daļas upēs ūdens līmenis paaugstinājās ar dažādu intensitāti vai svārstījās, līdzīgi arī valsts austrumu daļas upēs tas pazeminājās ar dažādu intensitāti vai svārstījās.
LVĢMC vēsta, ka šobrīd upēs samazinās notece, turpinās ledus sākotnējo formu veidošanās. Nedēļas nogalē kļūs aukstāks, intensificēsies ledus veidošanās, upēs ies vižņi, lēnākos upju posmos veidosies ledus sega.