Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ar cerību par jauniem veiksmes stāstiem laukos

Šo piektdien, 21. oktobrī, visā Latvijā sāksies Latvijas Lauku konsultāciju centra (LLKC) rīkotās apmācības interesentiem, kuri vēlas attīstīt uzņēmējdarbību laukos, tādējādi rūpējoties par novadu teritoriju attīstību.

Ar cerību par jauniem veiksmes stāstiem laukos
Apmācību "Laukiem būt!" informatīvo dienu apmeklēja četri 11. sezonas dalībnieki – Uldis Roga (no kreisās), Liene Vainovska, Santa Lūse un Sanita Romanovska. Taču piektdien LLKC var pievienoties vēl interesenti, kuri vēlas pamēģināt spēkus savas biznesa idejas attīstīšanā. (Foto: Egons Zīverts)
18.10.2022 00:02

liepajniekiem.lv

Apmācības un konkurss “Laukiem būt!” šogad norisinās 11. gadu, pirmie daži interesenti Liepājas LLKC birojā satikās uz informatīvo dienu. “Taču joprojām līdz piektdienai vēl var izdomāt par piedalīšanos bezmaksas apmācībām pieredzējušu lektoru vadībā,” saka Liepājas biroja vadītājs Aleksejs Kačanovs.

Taustīšanās režīmā

Uz informatīvo dienu ieradusies Liene Vainovska no Medzes pagasta Kapsēdes. Viņa vēlas realizēt bērnības sapni – darboties ar zirgiem un piedāvāt ar zirgu izjādēm un izklaidēm saistītus pakalpojumus visu cauru gadu, 24 stundas dienā septiņas dienas nedēļā. “Gribu zirgus gan audzēt, gan popularizēt jāšanas sportu. Vēlme ir uzcelt manēžu, vajadzētu lielākus staļļus,” viņa padalās savā iecerē.

Vienas no zināšanām, ko var iegūt apmācībās, noderīgas būtu par finansējuma piesaisti, noprotams no jaunietes sacītā. “Ja es krātu visu mūžu, tad varbūt tik vecumdienās mana ideja īstenotos,” piebilst Liene.

Liepājnieces Santas Lūses ģimenes pašreizējā nodarbošanās ir piekrastes zvejniecība. Loms pēc tam tiek dots Liepājas tirgū tirgošanai, taču ģimene lūkojas uz lauku pusi, Vērgales pagastu, kur šo nodarbošanos turpināt.

“Tas ir Saraiķos. Jūra turpat, bet no zivju pieejamības ne vēsts,” viņa saka. “Gribam pārnest zivju apstrādi uz turieni – gribam tur paši savu kūpinātavu un apstrādes, pārstrādes cehu,” Santa pastāsta.

Protams, ir vēlme savam produktam radīt pievienoto vērtību, nevis būt atkarīgi no citiem, piemēram, zivju uzpircējiem, kuri nosit nost produktam cenas.

Savukārt liepājnieka Ulda Rogas ģimene pirms pāris gadiem pārcēlās uz Kalētu pagastu un aizsāka cidoniju audzēšanu, kas šobrīd šķietami iegājusi strupceļā – produkts ir, bet, lai būtu pieprasījums, jāieliek lielas pūles reklāmā un pašiem jādodas pie savas auditorijas uz tirgiem.

Jāmeklē mārketinga un tirgošanās veidi, lai varētu pārdot 10 tūkstošus saražoto sīrupa pudeļu. “Šī nav tāda prece, ko pirktu katru dienu. Esam taustīšanās režīmā,” atzīst audzētājs. “Produkts ir dabīgs – nesterilizējam un nepasterizējam, lai nezustu cidoniju vērtīgās īpašības,” viņš raksturo savu produktu.

“Otro gadu taustāmies, ko un kā darīt. Sākām ar graudiem, bet iecere ir audzēt gaļas liellopus – lai būtu labas kvalitātes gaļa, kāda ir reti pieejama,” savu domu raksturo Sanita Romanovska.

Dunalkas pagastā viņas ģimenei ir vieta, kur lopus ganīt. “Taču ieguldīties daudz negribam, pirms nav noskaidrotas iespējas un ceļi, kā tikt galā ar saimniekošanu no sākuma līdz beigām,” viņa pamato savu dalību apmācībās.

Sanita teic, ka grūtākais nav izaudzēt, bet gan pārstrādāt un realizēt izaudzēto. Viņa secinājusi, ka būtu ļoti jāizpēta šī niša, lai saprastu, kā labāk – vai tirgot lopus dzīvsvarā, vai pašiem taisīt savu kautuvi un pārstrādes cehu, pašiem tirgot, vai vispār izaudzēto tirgot tepat Latvijā.

Idejas ir, rezultāti – dažādi

Informatīvās dienas dalībniekiem izvēršas diskusija un sarunas – jau apmainās ar kontaktiem. Tas ir viens no apmācību mērķiem. Desmit gadu laikā apmācībās piedalījušies aptuveni 2000 jaunu cilvēku.

A. Kačanovs, kurš ar apmācību un konkursa “Laukiem būt!” potenciālajiem dalībniekiem strādā vairākus gadus, uzsver, ka šai aktivitātei cauri izgājuši daudzi un dažādi pieredzes stāsti un arī prezentēto ideju rezultāti ir ļoti atšķirīgi.

Vieni ir pamanāmi pat bez īpašas reklāmas, daudziem ieceres pēc apmācību prezentācijām apstājas, un neko vairs nedzird. Taču viņi guvuši nozīmīgu pieredzi un zināšanas, ko nevar atņemt neviens.

Šī gada apmācību dalībnieki norāda, ka viens no klupšanas akmeņiem, iespējams, kādēļ neko neuzsāk, ir dažāda veida atbalsta trūkums, īpaši finansiālais.

A. Kačanovs nosauc vairākus veiksmīgus un redzamus piemērus. Viens no tiem – grobiņnieces Zanes Gustas “Lavendervilla”. Sāka ar lavandu audzēšanu un no tās gatavotām rotaļlietām un smukumlietām, bet tas viss izauga par viesu uzņemšanas pakalpojumu, viņa dalās pieredzē un stāsta savu veiksmes stāstu arī kā lektore. Viņa savas biznesa idejas un veidus arvien paplašina.

Tāpat A. Kačanovs kā spilgtu piemēru nosauc Vērgales pagasta iedzīvotājas Kristīnes Einases brīnumainās mājās gatavotās kūkas, kas ir kā mākslas darbi, un citas lauku gardumu idejas, ko pazīst ar nosaukumu “Kūkulāde”. K. Einase sāka savu dizaina kūku – tādu ieteikumu viņas nodarbei deva žūrijas pārstāvji – idejas attīstīšanu pirms pāris gadiem, iesaistoties viņas ģimenei, un to veiksmīgi turpina.

Tāpat kā vienu no veiksmīgajiem piemēriem A. Kačanovs min Lāsmas Kirpičenokas biznes ideja laukos: Vaiņodes pagasta “Pēterišķos” viņa audzē gan aitas, gan attīsta viesu uzņemšanu glempingā.

Vēl var pieteikties

LLKC Liepājas biroja vadītājs uzsver, ka apmācībās, kas notiek vienlaikus visā Latvijā, joprojām var pieteikties un iesaistīties.

Lai arī norādīta vecuma auditorija no 18 līdz 40 gadiem, viņš piebilst, ka tas attiecas uz konkursa dalībniekiem – kuru idejas tiks virzītas prezentēšanai Latvijas mērogā, bet ne apmācību iespēju.

“Ja ir ideja, ko grib realizēt, vai meklē to, laipni gaidīti arī virs noteiktā vecuma!

Apmācības ir bez maksas. Ieguvumi būs daudz un lieli – sākot no zināšanām, beidzot ar jauniem draugiem un kontaktiem,” uzsver A. Kačanovs.

Piektdien plānota pirmā apmācību diena klātienē, kurā potenciālie un jau esošie uzņēmēji definēs savas idejas un paredzēs to attīstību, kā arī uzzinās, kā veidot savu biznesa plānu no idejas līdz īstenošanai un paredzamiem rezultātiem.

No 28. oktobra līdz 17. novembrim dalībnieki reizi nedēļā tiksies neklātienes nodarbībās tiešsaistē, kur apgūs uzņēmējdarbības pamatus, tostarp grāmatvedības lietas, mācīsies analizēt tirgu jeb meklēt mērķauditoriju, konkurentus un sadarbības partnerus, kā arī uzzinās par iespējamiem riskiem, ar kuriem biznesā vienmēr jārēķinās.

Tāpat stāstīts tiks arī par mārketinga un reklāmas nozīmi un iespējām, kā arī pārdošanu, komunikāciju ar klientu un finanšu plānošanu.

Apmācību dalībnieki mācīsies arī savu ideju prezentēt, kur šī iegūtā prasme, saliekot kopā savu ideju ar gūtajām zināšanām par visu iepriekš nosaukto, lieti noderēs 1. decembrī. Tad jaunie cilvēki laukos atkal klātienē varēs satikties, izstāstīt savu lauku uzņēmējdarbības ideju, izteikt secinājumus par ieceres dzīvotspēju tuvākā vai tālākā nākotnē.

Veiksmīgākie un interesantāko ideju autori tiks virzīti tālāk Latvijas konkursam.

“Ļoti jānovērtē iespēja, ka apmācībās atkal varam tikties arī klātienē,” pauž A. Kačanovs. Iepriekšējā gadā visas apmācības notika attālinātā režīmā.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz