Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Arī vistām sākas mājsēde. Lai izvairītos no mājputnu saslimšanas, tos nevar laist ārpus telpām

Latvijā atklāts šogad pirmais putnu gripas gadījums. Diviem Jūrmalā, Dzintaru pludmalē, atrastiem mirušiem paugurknābja gulbjiem laboratoriski apstiprināta augsti patogēnā putnu gripa.

Arī vistām sākas mājsēde. Lai izvairītos no mājputnu saslimšanas, tos nevar laist ārpus telpām
Foto: Egons Zīverts
11.02.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

“Nu vistām diemžēl ilgi būs jāpaliek iekšā,” saka Rucavas novada mājražotāja un mājputnu saimniece Daiga Grīnberga.
Zemkopības ministrija plāno noteikt papildu biodrošības pasākumus mājputnu novietnēm visā Latvijā. Taču Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) jau tagad aicina Latvijas mājputnu turētājus nelaist putnus ārpus telpām vai nožogotām konstrukcijām, lai tie nevarētu kontaktēties ar savvaļas putniem.

D. Grīnbergas 130 vistas jau nedēļu neesot bijušas ārā stiprā sala dēļ. Putni no slimības jāsargā, un tā diemžēl dējējām nāksies palikt kūtī.

“Vistas grib ārā arī tagad, ziemās, kad tur gandrīz neko nevar atrast,” saka saimniece. “Tikai nedēļu tās palikušas telpās, bet dējība jau samazinājusies par 30 procentiem. Tas ir liels cipars mazam ražotājam.”

Saskaņā ar noteikumiem, lai izvairītos no mājputnu saslimšanas, tos nav ļauts laist ārpus telpām no marta līdz maija beigām.

“Nu vistām jāpavada iekšā arī viss februāris, tas noteikti vēl ietekmēs dējību. Zaudējumi tie man nebūs, bet neiegūta peļņa gan,” vērtē D. Grīnberga.

Mājputnu īpašniekiem nekavējoties jāziņo PVD, ja putniem novēro slimības pazīmes – būtiski samazinās barības un ūdens uzņemšana, samazinās dējība vai novērojama putnu mirstība.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība, skaidro PVD.

Slimības klīniskās pazīmes ir pēkšņa un strauja slimības norise, nespēks, atteikšanās no barības, izspūrušas spalvas, grīļīga gaita, smakšana u.c.

Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm.

Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, piemēram, piekļūstot dīķiem un citām ūdenstilpnēm.

Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

PVD aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni – automātisko atbildētāju 67027402 – vai informējot tuvāko teritoriālo pārvaldi.

Nekādā gadījumā putnus nevajadzētu nest uz mājām vai vest uz dzīvnieku patversmēm. Ja atvestais putns izrādīsies inficēts, nāksies likvidēt visus mājās vai patversmē mītošos spārnaiņus.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz