Svētdiena, 26. janvāris Agneta, Agnis, Ansis

Atcerēsies 1906. gadā kritušos

Atcerēsies 1906. gadā kritušos
Foto: Egons Zīverts
15.02.2017 06:58

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Ceturtdien, 16. februārī, pulksten 17 pie kritušo piemiņas akmens Valtaiķos atcerēsies 1906. gada 16. februārī Valtaiķos nonāvētos novadniekus.

Jau zināms, ka pasākumu apmeklēs interesenti no Skrundas, Jūrkalnes un Kazdangas. Aizputes Novadpētniecības muzeja vadītāja Jolanta Berga aicina ikvienu, kam ir interese, doties turp un līdzi paņemt kādu svecītei un ziediņu.

“Šogad aprit simt divpadsmit gadu kopš pirmās Krievijas revolūcijas sākuma. Vistiešākajā sasaistē ar tās notikumu gaitu bija arī toreizējo Aizputes, Kuldīgas un Grobiņas apriņķu visdažādāko sociālo slāņu un politisko krāsu iedzīvotāji,” skaidro vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš, atgādinot arī par notikumiem 1906. gada 16. februārī. “Viena no daudzajām revolūcijas drāmām norisinājās Valtaiķos pie baznīcas un bijušā Bendrupa kroga. Tajā dienā baroni Keizerlings, Manteifels, Klopmans un Bredrihs, kā arī krievu Volīnijas pulka virsnieki sprieda “tiesu” pār desmitiem latviešu zemnieku, vairākumā – no tagadējās Jūrkalnes apkārtnes. Tajā dienā graviņā aiz kroga tika nonāvēti trīsdesmit divi cilvēki.”

Kā pats G. Silakaktiņš dēvē, patriotisku cilvēku kompānija, kuras sastāvā ir Varis Sants, Jolanta Berga, Astra Ziemele un citi, regulāri dodas uz dažādām kritušo piemiņas vietām Latvijā. Šoreiz kārta Valtaiķiem.

“Tā bija milzīga traģēdija tuviniekiem. Mūsdienu izpratnē tas bija krimināls noziegums! Liela daļa cilvēku nebija nekādi revolucionāri – tā bija ļoti brutāla slepkavība, kas radīja plaisu vairāku sabiedrības slāņu starpā,” par 1905. un 1906. gada notikumiem stāsta vēsturnieks, mudinot apmeklēt 16. februāra pasākumu, jo, “ja reiz katru gadu atceramies barikādes, vajadzētu pieminēt arī senākos notikumus, kad latvieši un citu tautu iedzīvotāji kļuva par netaisnības upuriem”.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)