Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Atvadu sveiciens Gaviezes pastam

Ekspozīcija “Gaviezes pasts” Gaviezes senlietu krātuvē “Atmiņu pūrs” vēsta pat par teju simt gadus veciem notikumiem. Pagasta vēstures apkopotāja, krājēja un pārzinātāja Alma Kāle, iepazīstinot ar pasta vēsturi pagastā, saka: “Jūs esat ļoti zīmīgā dienā. Šī ir pēdējā – mūsu pastu likvidē.” Pasta pakalpojumus šeit sniedz stundu dienā. No 18. decembra tieši tāpat būs Medzes pasta nodaļā. Pārējā laikā jāpiesaka pastnieka pakalpojumi mājās.

Atvadu sveiciens Gaviezes pastam
Foto: Egons Zīverts
08.12.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

“Nāc, nu būs Rīga!”

Pasts Gaviezē bijis no 1928. gada – vienā un tajā pašā vietā. “Tas ir kaut kas brīnišķīgs un neizsakāms un tikai liecina, cik ļoti pasts bija vajadzīgs, ja jau visu šo laiku tas te bijis,” saka A. Kāle.

Līdz tam pasts bija tikai Grobiņā. Taču Gaviezē atradās pagasta valde, kurai taču visādas vajadzības. Senlietu krātuvē ir kāda gavieznieka atdāvināta 1925.–26. gada pagasta grāmata, kurā iegrāmatoti visi izejošie un ienākošie raksti. “Tiek paziņots, piemēram, ka pagasta valdei ir pienācis kāds maksājums, naudas sūtījums. Pagasts pilnvaroja sievieti, kura ar zirgu brauca uz Grobiņu pakaļ. Bieži vien tā bija ļoti maza naudiņa, kāds nodoklis samaksāts. Tā te rakstīts, ka pagasts sūta Lavīzi Baltcepuri uz Grobiņu pēc 41 santīma. Ekonomiskais aprēķins bija tāds, kāds bija,” spriež novadpētniece.

1928. gadā šeit bija arī telefona centrāle “Dižgavieze”. Tāda bija arī Gaviezes muižiņā – Mazgaviezē. “Parastā telefona centrāle ar tapiņām, kur visu diennakti sēdēja darbinieces. Es te atnācu, dzīvoju augšstāvā no 1961. gada. Kad man vajadzēja zvanīt uz Rīgu, darbiniece teica: “Ej, sēdi mierīgi mājās, es pabļaušu, kad būs.” Pagāja pusotra, divas stundas, līdz viņa sauca, lai nāku, ka nu būs Rīga. Kad ieviesa automātisko telefona centrāli, darbinieces vairs nebija vajadzīgas,” pastāsta A. Kāle. 

Ekspozīcijā ir unikālas mantas, kuras mūsdienu cilvēkam grūti atpazīt. Piemēram, lakas karsēšanas iekārta. “Tagad lieto skočus, bet agrāk paciņu aiztaisīja ciet un aizzīmogoja ar laku. Iekārta darbojas. Ja man būtu apmeklētāji, paņemtu linu auklu, saspiestu kopā ar lakas pikuci un uzspiestu zīmogu,” viņa saka.

Eksponāti mūžībai

Pasta attīstība un funkcijas bijušas arī savādas. Pēc kara bijusi ļoti stingri noteikta avīžu abonēšana pēc kolhozā strādājošo saraksta. Mērķis bija ar avīžu palīdzību izplatīt oficiālo propagandu. Pastnieku nebija, kolhoza brigadieriem savi cilvēki bija jāzina un jāliek abonēt presi, kā arī tā jāpiegādā.

Kolhozu laikā pastniekiem bija zirgs, par kuru pašam bija jārūpējas, jo pastu izvadāja ar pajūgu. Bija rati un kamanas. A. Kāle atceras, kā pagājušā gadsimta 90. gados ziemā bija sniegs pāri ceļiem, bet pastnieki brauca ar velosipēdiem, patiesībā jau stūma tos pa dziļu sniegu. 

“Mans gadagājums ļoti izjutīs, ka pasta nav,” viņa atzīst. “Mēs šeit nācām pēc pensijām tad, kad gribējām. Es arī tur iepirkos, lai parādītu, cik pasts ir nozīmīgs, pirku sadzīves ķīmiju, tualetes papīru. Nerunājot nemaz par žurnāliem. Vienreiz vienu, otrreiz citu. Piesieties pie viena un pasūtīt negribas. Tāpat cilvēki pirka televīzijas programmu. Cilvēki internetā pērk ļoti daudz preču, kuras saņem pastā. Vienu darba stundu dienā – tas ir priekš tautas iemidzināšanas. Kādu laiku būs, pēc tam nebūs nemaz, jo cilvēki neies, tad varēs teikt, ka neviens jau tur nenāca.”

A. Kālei bijusi iecere saaicināt kopā vecās pastnieces, padzert kafiju un nosvinēt Gaviezes pasta pēdējo dienu. “Taču tagad sevi jāsaudzē, neko tādu nerīkojām,” viņa saka. “Ekspozīcija ir pēdējais atvadu sveiciens pastam. Salikšu visu kastē, būs viens eksponāts mūžībai.”

Uzziņai

Gaviezes pasta priekšnieki

  • Jānis Brūns
  • Irēna Eglīte
  • Velta Tapiņa
  • Ināra Bumbiere
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz