Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Basām pēdiņām pa Sajūtu taku. Sikšņos atklās vietu īpašām sajūtām

Basām pēdiņām pa Sajūtu taku. Sikšņos atklās vietu īpašām sajūtām
Brūnu birzs kļūst par sajūtu birzi, kur atpūsties no ikdienas skrējiena. "Jo vairāk sakopjam un labiekārtojam, jo cilvēkiem ir pozitīvi iespaidi un nerodas vēlēšanās kaut ko posīt," zina Agija Kaunese. (Foto: Ģirts Gertsons)
19.06.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Nākamnedēļ Dunikas pagasta centrā Sikšņos, Brūnu birzī, apmeklētājiem būs pieejama jaunizveidotā Sajūtu taka. “Šī ir pandēmijas laika ideja,” saka pagasta pārvaldes vadītāja Agija Kaunese. Laikā, kad kultūras un interešu izglītības centri bija slēgti, cilvēks dīkstāvē var būt mazu brītiņu, bet viņam ātri apnīk.” Iecere par vietu, kur gūt īpašas sajūtas, radusies tautas nama vadītājai Landrai Valdmanei un Bērnu un jauniešu dienas centra vadītājai Agnesei Volmanei.

Šūpuļtīkli bērzos

Meitenes, kā viņas sirsnīgi sauc pārvaldes vadītāja, “Kurzemes Vārda” viesošanās laikā izbraukušas no pagasta, tāpēc taku izrāda A. Kaunese. Viņa atklāj, ka Sajūtu takas ideja nedaudz aizgūta no šādas vietas Talsu novadā, bet šis esot “tāds mazais variants”: “Doma bija izmantot tos materiālus, kurus šeit varam iegūt no dabas, kuri organiski iederas. Mums ir Brūnu birzs, kur varam izpausties, un tad nu šeit top 70 metrus gara taka. Gaidām pēdējos materiālus, taka pabeigta par 90 %, būs gatava nākamnedēļ.” Lielā ideja esot izveidot šeit sajūtu birzi. Jau iegādāti šūpuļtīkli, kurus iekārs bērzos. Birzī aug dižozols, par kuru daudzi nav zinājuši, tur iztīrīts, lai cilvēki varētu piekļūt. “Sajūtu birzī var atslēgties no ikdienas skrējiena, baudīt putnu čalas, svaigu gaisu un skaistu dabu,” saka A. Kaunese.

Sajūtu takā ar basām pēdām varēs sajust čiekurus, sūnas, ko meitenes cenšas ieaudzēt laistot, smiltis, egļu skujas, bērza ripas un baļķīšus, tepat laukos salasītus akmeņus. Malku zāģējot, pāri paliek skaidas. Dunikas pagasta lielākais resurss ir grants, tāpēc vēl palicis to atvest un iebērt takas noslēdzošajā posmā. Takas veidotājas saprotot, ka daudzi materiāli nolietojas, un jau domājot, ka nākamgad varētu būt citi. Brūnu birzs sakopšanā ik gadu roku pieliekot visi pagasta darbinieki, jo uzturamā teritorija ir liela. “Maziem solīšiem ejam uz priekšu, jo vajadzīgi gan finanšu, gan cilvēku resursi. Apzināmies, ka ierīkotais un izveidotais ir arī jāuztur un jāapsaimnieko. Šogad tapis Sikšņu ciema nosaukums lieliem burtiem, ierīkotas jaunas puķu dobes,” lepojas pārvaldniece.

Jāpārvar nedrošība un bailes

Sestdienās un svētdienās uz Dunikas purvu cilvēki brauc no visām malām. Purva laipas, kas pēc ārkārtējās situācijas atkal ir atvērtas apmeklētājiem, ir ļoti iecienīta pastaigu vieta. “Sajūtu birzs varētu būt iespēja tūristus ievilināt arī Sikšņos. Pagasta centrs plaukst ar katru gadu, domājam par to, lai cilvēki šeit justos labi un aizbrauktu ar pozitīvām emocijām,” uzsver A. Kaunese.

Taču tūristi noteikti gribētu vēl kādu vietu, kur iegriezties, pirmkārt jau kafejnīcu. Pārvaldes vadītāja atzīst, ka pagaidām neviens no vietējiem uzņēmējiem šajā virzienā nerosās: “Esmu runājusi ar pagasta cilvēkiem. Pašlaik ir nedrošība un bailes, jo tie tomēr ir ieguldījumi, kas šajos laikos jāveic ar dziļu domu, lai ieguldījums beigās nebūtu lielāks par atgriezenisko saiti. Taču es ceru, ka būs kāds uzņēmīgs cilvēks. Varbūt jaunajā novadā radīsies iespēja attīstīties jaunajiem uzņēmējiem.” Viņa uzskata, ka jādomā pozitīvi, un cer, ka lielajā novadā mazajiem ciemiem būs lielākas iespējas.

Gunta Roļa ideja Brūnu birzī izvietot akmeņus ar Dunikas pagasta māju vārdiem netiekot nolikta dziļā plauktā, esot priekšplānā un gaidot finanšu iespējas, projektus, lai tiktu attīstīta, stāsta A. Kaunese. Birzs daļa ar Sajūtu taku varētu būt publiskā atpūtas vieta, bet tālāk birzī būtu taka, ozols un organiski iegultos arī akmeņi.

Interese par topošo taku ir liela, pagasta pārvalde dabūjusi uzlikt zīmi ar lūgumu nestaigāt pa to līdz pabeigšanai. “Cilvēki grib izmēģināt, kaimiņi no tuvējām mājām interesējas, kas tad te notiek. Bērnu vasarā šeit ir daudz, un kas gan var būt labāk, kā laukos staigāt ar basām kājām pa dažādām virsmām, lai pēdiņas attīstās,” saka A. Kaunese.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz