Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dienvidkurzemē inficējas ar leģionāru slimību

Dienvidkurzemes novada pašvaldībā šajā apkures sezonā bijis inficēšanās gadījums ar tā saukto leģionāru slimību jeb leģionelozi, ar ko Latvijā šogad miruši vairāki cilvēki.

Dienvidkurzemē inficējas ar leģionāru slimību
Ilustratīvs (Foto: pexels.com)
07.12.2022 06:02

Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Iedzīvotāji aicināti rūpīgi izvērtēt riskus, kas saistīti ar lēmumiem samazināt karstā ūdens temperatūru daudzdzīvokļu māju siltummezglos vai privātmāju individuālajās ūdens sildīšanas ierīcēs, tādējādi cenšoties ietaupīt naudu.

Par to, kurā novada vietā notikusi inficēšanās ar leģionāru slimību, pašvaldība sīkāku informāciju nesniedz.

Legionellas baktērija, kas izraisa infekcijas slimību, var dzīvot un izplatīties temperatūrā, kas ilgstoši ir zemāka par +46 grādiem – bīstama ūdens temperatūra, kas patīk šai baktērijai jau ir no +35 grādiem.

Virs +50 grādiem baktērija vairs nevairojas un pat lēnām iet bojā, virs +60 grādiem iet bojā apmēram divu minūšu laikā, savukārt, ja ūdens temperatūra ir uzkarsēta līdz +70 grādiem, slimības izraisītāja iet bojā uzreiz, atgādina eksperti.

Leģioneloze jeb leģionāru slimība ir baktērijas izraisīta infekcijas slimība, kas bieži norit līdzīgi kā pneimonija jeb plaušu karsonis.

Slimības simptomi ir drudzis (ķermeņa temperatūras paaugstināšanās līdz 39–40,5 grādiem) un vispārējas intoksikācijas pazīmes, piemēram, galvassāpes, slikta pašsajūta, sauss klepus, vēlāk arī sāpes krūtīs, elpošanas traucējumi, kā arī pneimonija, kuru ar rentgena uzņēmumu var konstatēt ārstējošais ārsts.

Slimība var radīt komplikācijas, tostarp sirds un nieru darbības traucējumus.

Cilvēks nevar inficēties ar leģionelozi, ūdeni dzerot vai tajā peldoties, bet gan ieelpojot baktērijas saturošas ūdens daļiņas. Turklāt inficējies cilvēks nav bīstams apkārtējiem.

Svarīgākie pasākumi, ko mājās veikt, ir tīrīt un dezinficēt dušas galviņas, izmantojot hloru saturošus dezinfekcijas līdzekļus vai ieliekot tās verdošā ūdenī, kā arī vismaz reizi nedēļā dažas minūtes notecināt gan karsto, gan auksto ūdeni krānos un dušās, īpaši, ja tos reti izmanto.

Sevišķi tas attiecas uz gadījumiem, kad cilvēks atgriežas mājās pēc ilgstošas prombūtnes: ūdens caurulēs ir sastāvējies, tāpēc tas pirms lietošanas jānotecina.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz