Trešdiena, 4. oktobris Modra, Francis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Durbē 4.maijā dižojas ar tautastērpiem

Latvijai paveicies, ka ir divas dzimšanas dienas svinamas, taču 4.maijs ir pat kļuvis par svarīgāku datumu, jo pirms 31 gada nevarēja zināt, ka beigsies centieni pēc dzīves brīvā valstī. Ja nebūtu 1990.gada 4.maijs, mēs nevarētu nekādos apstākļos svinēt svētkus un iet tautastērpā, pārdomās dalās 4.maija svinīgajā pastaigā Durbē sastaptie iedzīvotāji.

Durbē 4.maijā dižojas ar tautastērpiem
Indra un Imants Dāvidsoni 4.maija svinīgajā pastaigā Durbē iznākuši ar sava pārstāvētā senioru deju kolektīva “Trumpe” tautastērpiem, kas šūti pavisam nesen. Šī ir otrā reize, kad jaunos tērpus ģimene vispār velk mugurā, bet pirmā reize, kad ar tērps kļūst par papildus patriotisma un latviskuma lepnuma pastiprinošu elementu, demonstrējot to mūsu valsts otrajā dzimšanas dienā jeb 4.maija svētkos Latvijas mazākajā pilsētā. (Foto: Dainis Ģelzis)
Indra un Imants Dāvidsoni 4.maija svinīgajā pastaigā Durbē iznākuši ar sava pārstāvētā senioru deju kolektīva “Trumpe” tautastērpiem, kas šūti pavisam nesen. Šī ir otrā reize, kad jaunos tērpus ģimene vispār velk mugurā, bet pirmā reize, kad ar tērps kļūst par papildus patriotisma un latviskuma lepnuma pastiprinošu elementu, demonstrējot to mūsu valsts otrajā dzimšanas dienā jeb 4.maija svētkos Latvijas mazākajā pilsētā. (Foto: Dainis Ģelzis)
04.05.2021 16:33

Liene Andersone

"Kurzemes Vārds"

Ikviens Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienā varēja doties svinīgā pastaigā, pašiem svētku noskaņojumu radot, ar paceltu galvu – lepnumu – nesot savu latviešu tautastērpu kā svētku rotu uz staltiem un iztaisnotiem augumiem.

Vienkārši, lepni un paši

Šogad otro gadu pēc kārtas pandēmijas radīto apstākļu dēļ Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienā virtuāli norisinājās Vispasaules tautastērpu gājiens-parāde. Tajā cilvēki tiek aicināti apģērbties tradicionālajā goda tērpā un nofotografēties sev tīkamā vidē un bildi ievietot sociālajos tīklos.

Taču Durbē vairāku stundu garumā ikviens interesents no jebkuras vietas, kuram mājās ir savs personīgais tautastērps vai piedalās pašdarbības kolektīvos, kuriem vizuālo tēlu veido tautastērpi, bija aicināts apskatīt Latvijas mazāko pilsētu svētku rotā, dodoties pastaigā.

”Aicināju savus dejotājus, dziedātājus, lai uzvelk tautastērpu un parāda to. Lai paši radām svētku noskaņu.

Tagad koncerti un publiski pasākumi nenotiek, nedrīkst rīkot, bet vismaz kāda iespēja iziet no mājām un parādīties, palepoties,” jau iepriekš ”Kurzemes Vārdam” sacīja Durbes kultūras nama vadītāja Daira Veilande.

Kolektīvu dalībnieki bija arī paklausījuši svētku aicinājumam. Kāds no pastaigas vērotājiem piezīmē, ka ”mākam svētkus radīt pavisam vienkārši, mierīgi un galvenais paši, un nevajag pat nekādus grandiozus notikumus rīkot”.

Katrs ceļā sastaptais tika pie suvenīra – Lielvārdes jostas fragmenta, atgādinot pat latviešu spēka zīmju nezūdošo nozīmi arī mūsdienās.

Zīme, kas raksturo Durbes pilsētas ar lauku teritoriju, tapusi sadarbībā ar zīmju pētnieku Modri Tenisonu un datorspeciālistu Armandu Strazdu.

Pastaigas maršrutā fonā skan latviešu dziedātāju izpildītas latviskas un patriotiskas dziesmas, vairākās pilsētas simboliskās vietās uzklāti galdi ar baltiem galdautiem un sarkani baltām puķu dekorācijām.

Pastaigas dalībnieki tautastērpos Durbē lielākoties bija novada pašdarbības kolektīvu dalībnieki – tautas deju dejotāji un koristi, kuri atsaucās Durbes kultūras nama vadītājas Dairas Veilandes (pirmā no kreisās) aicinājumam radīt svētku un patriotisma sajūtu pašiem. Foto: Dainis Ģelzis

Mazpilsētā sajūtu noķert vieglāk

Indra un Imants Dāvidsoni ir senioru deju kolektīva ”Trumpe” dejotāji. Indra dzied arī korī vairāk nekā 30 gadus. Taču ģimene 4.maija pastaigā dodas deju kolektīva tērpos. Kolektīvam, kurš dibināts pirms pieciem gadiem, tērpi šūti nesen.

”Ar šiem tērpiem esam uzstājušies tikai vienu reizi – pagājušā gada rudenī Liepājas senioru deju kolektīvs ”Sidrabvilnis”, kurš svinēja desmit gadu jubileju. Tas bija pēdējais pasākums pirms ierobežojumiem,” piebilst Indra.

”Galvenais, ka tad, kad latviešu mūzika skan, rumpis iztaisnojas, mugurkauls arī iztaisnojas – pilnīgi cita lieta!” priecājas Durbes novada iedzīvotāja.

”Pirms 31 gada 4.maijā es biju mājās – man uz pleca bija radio, klausījos, kas notiek Rīgā – kas būs un nebūs,” atminas sieviete.

”Tagad 4.maijā ir tā svētku sajūta, bet kādreiz šajā dienā nebija nekas. Bet tad pamazām vien cēlās latviskajam nozīme un nonācām, ka šī ir tāda pati diena kā 18.novembris.

Bet, klausoties ziņas raidījumus, tomēr izskan, ka 4.maijs ir iespaidīgāks un svarīgāks datums, jo neviens nezināja, kas pēc Neatkarības atjaunošanas notiks tālāk,” pauž Indra.

”Kad pirms 20 gadiem sāku dziedāt Durbes korī, nezināju, ka no manis iznāks tāda tautumeita un rokdarbniece, jo tad man bija daudzas citas lietas svarīgākas. Tad adīju tikai ģimenei,” smaidot stāsta novadā un plašākos mērogos pazīstamā rokdarbniece Guna Skroderēna.

Viņa kora tautastērpā pilskalnā kopā ar citiem Durbes novada amatniekiem un māksliniekiem izrāda savus saadītos krāsaino cimdu un zeķu pārus.

”Man parasti iet kādi pieci seši adīkļi reizē – atkarībā no garastāvokļa,” saka rokdarbniece. ”Mazpilsētā latvisku svētku sajūtu radīt un noķert ir vieglāk,” uzsver Guna. ”Jo te mēs viens otru atbalstām!”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz