Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Durbes novadā cūkas vīrusu, visticamāk, uzņēmušas ar barību

Durbes novadā cūkas vīrusu, visticamāk, uzņēmušas ar barību
Foto: www.liepajniekiem.lv
17.07.2019 12:57

LETA/ "Kurzemes Vārds"

Nelielajā saimniecībā Durbes novada Vecpils pagasta “Zaļodzēs”, kurā šogad tika reģistrēts pirmais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums, cūkas ĀCM vīrusu, visticamāk, varētu būt uzņēmušas ar barību, aģentūra LETA uzzināja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

PVD sabiedrisko attiecību speciāliste Anna Joffe aģentūrai LETA norādīja, ka pēc šogad konstatētā pirmā ĀCM gadījuma, PVD eksperti veica epidemioloģiskās situācijas noskaidrošanu par to, kas varēja izraisīt uzliesmojumu Durbes novada “Zaļodzēs”.

“Pārbaudes laikā konstatēts, ka cūku novietnē kopumā tika ievēroti biodrošības pasākumi un tie nevarēja būt par iemeslu cūku saslimšanai. Lai arī precīzu saslimšanas iemeslu līdz šim nav izdevies identificēt, spriežot pēc slimības attīstības gaitas un ātruma novietnē, visticamāk ĀCM vīrusu cūkas ir uzņēmušas ar barību,” sacīja Joffe,

“ĀCM vajā mūs jau piecus gadus. Pēc Latvijas un citu valstu līdzšinējās pieredzes varam spriest, ka šī problēma vēl ļoti ilgi būs aktuāla,” “Kurzemes Vārdam” norāda PVD vecākais eksperts Mārtiņš Seržants. Lai arī beidzamā gada laikā esot samazinājusies saņemtā informācija par mežacūkām, kas saslimušas vai nobeigušās, tas nenozīmējot, ka slimība vairs nav aktuāla. “Pēdējais gadījums Vecpilī parāda, ka saslimšanas risks mājas cūkām joprojām ir augsts.” Pagājušajā gadā bija desmit saslimšanas gadījumi, no kuriem viens – lielā komercfermā Kurzemē. Tie rada milzīgus zaudējumus gan saimniecībām, gan valstij, kas izmaksā kompensācijas.

PVD atkārtoti aicina cūku turētājus stingri ievērot noteiktos biodrošības pasākumus, īpaši, vasaras periodā.

LETA jau ziņoja, ka cūku novietnē Durbes novada Vecpils pagastā, “Zaļodzēs” šogad 8.jūlijā reģistrēts pirmais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām. PVD saimniecībā ir veicis ĀCM apkarošanas pasākumus, tostarp tika iznīcinātas 49 cūkas. PVD nekavējoties sāka epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

Tāpat vēstīts, ka Latvijā pēdējais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām tika konstatēts gandrīz pirms gada – 2018.gada 15.augustā.

Tikmēr mežacūku populācijā ĀCM šogad kopumā konstatēts 209 mežacūkām 51 novadu 116 pagastos.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz