Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Foto un video: Pavasara atnākšanu sveic seno tradīciju garā

Vakarrīt Otaņķi bija viena no vietām, kur ļaudis pulcējās, lai kopīgi sagaidītu pavasara saulgriežus. Jau pulksten 6 no rīta Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa dalībnieki kopā ar citiem interesentiem devās nelielā pastaigā gar Otaņķes upi, kur galu galā piestāja, lai kopīgi pašūpotos, nopērtos un veiktu rituālus ar Lieldienu olām.

Foto un video: Pavasara atnākšanu sveic seno tradīciju garā
Pirmā pašdarinātajās šūpolēs sēdās "Otaņķu gardumu" vadītāja Ilga Prenclava, kura Lieldienu svinētājus uzņēma savā īpašumā. Šoreiz šūpoles sanāca īsākas, tāpēc pāris bērniem un arī kādam ansambļa dalībniekam no tām nācās izripot. (Foto: Ģirts Gertsons)
Pirmā pašdarinātajās šūpolēs sēdās "Otaņķu gardumu" vadītāja Ilga Prenclava, kura Lieldienu svinētājus uzņēma savā īpašumā. Šoreiz šūpoles sanāca īsākas, tāpēc pāris bērniem un arī kādam ansambļa dalībniekam no tām nācās izripot. (Foto: Ģirts Gertsons)
21.03.2024 06:00

liepajniekiem.lv

Ar pirmo olu jādalās

Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa vadītāja Solveiga Kūlaine atklāj, ka mūsu platuma grādos cilvēki ļoti gaida gaismu, un tas, ka tagad diena ir par kādu minūtīti garāka, ir īsti svētki.

“Jo īpaši biroja darbiniekiem, kas sauli neredz un dabā ir ļoti maz.

Tagad varam papriecāties par pavasara saulīti. Es domāju, ka mēs no tā kļūstam tikai bagātāki,”

stāsta S. Kūlaine.

Viņa norāda, ka Lielajā dienā svarīgākais ir vienkārši piecelties pirms saules.

“Jāsaņemas, jāizlien ārā no mājas un jānomazgā mute tekošā ūdenī, tad visu gadu būs mundrums un nenāks miegs,” viņa pamāca.

Pēc nomazgāšanās jāapēd arī kāda dzērvene veselībai, skaistumam un sārtiem vaigiem.

Viena no galvenajām Lielās dienas sagaidīšanas tradīcijām ir sejas mazgāšana tekošā ūdenī. Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa pārstāvji pamācīja, ka rokas un seju pēc mazgāšanas nedrīkst noslaucīt. Jāļauj, lai viss pats nožūst. Foto: Ģirts Gertsons

Iztikt nevarot arī bez šūpošanās. Taču sēsties jau senāk iekārtās šūpolēs nemaz neesot pareizi. Katru gadu tās kokā jākar no jauna.

Pirms tam gan kociņam jānoliek kāda krāsota ola, kas ir kā samaksa par tā zaru izmantošanu.

Šūpoļu iekāršanu uztic līdzi paņemtajiem kungiem, bet sievas, meitenes un bērni parūpējas par līgaču izpušķošanu ar lentēm un sniegpulkstenītēm.

Un, kad šūpoles gatavas, katram kārtīgi jāizšūpojas, lai vasarā nekostu odi.

S. Kūlaine gan klusu piekrīt citu teiktajam, ka kož jau tāpat.

“Bet viena no galvenajām tradīcijām ir olas dalīšana. Ir pieņemts, ka pirmo olu nevis apēd pats, bet gan to dala ar sev tuviem cilvēkiem, lai cauru gadu būtu saticība. Olas jāēd ar sāli, lai nemelotu, – tas arī ir svarīgi.”

Kā arī, gribēdams vai ne, katrs klātesošais tika nopērts ar pūpolzariem.

Rīts uzausa miglains

Pašu sauli gan šogad neizdevās ieraudzīt, bet ansambļa dalībnieki, kas uz svinībām bijuši arī iepriekš, atzīst, ka tā esot bieži.

Viena no tradīcijām, kas ir raksturīga tieši Nīcas pusei, ir skatīšanās uz uzlecošo sauli caur zīda lakatiņu.

“Nākotne visai tumša un miglaina, jo saulītes nav,”

smejot dramatizē S. Kūlaine.

“Bet, paskatoties uz uguns sauli, var redzēt, ka spīd spoži un deg ņipri, – tāds arī būs mūsu nākošais gads,” viņa turpina, lakatu pagriežot pret turpat iekurto ugunskuru.

Viņa norāda, ka, darot to saulē, varot saredzēt nākotni, kaut ko citu sev tīkamu vai vienkārši paskatīties, kā saulīte danco.

“Parasti etnogrāfiskajā ansamblī dzied, stāsta, kopj un saglabā tikai to, kas attiecas uz konkrēto vietu.

Bet šodien mēs realizējām arī citas tradīcijas, ja ne, tad darāmo lietu saraksts būtu par mazu.

Paliktu tikai skatīšanās caur zīda lakatu, šūpošanās un olas apēšana,” izdalot sarkanas dzijas gabalus, teic ansambļa vadītāja.

Dzija paredzēta raganu rīklīšu aizsiešanai.

“Šī tradīcija nāk no Užavas puses. Kokā jāatrod zaru žāklis un tas ar sarkanu dzīpariņu jāaizsien ciet, un jāpiedomā, lai kaut kas beidzas, lai kāds vairs nerunā kaut ko sliktu, lai kaut kāda negatīva lieta beidzas,” paskaidro ansambļa vadītāja.

Laura, kura uz Lielās dienas saullēktu ieradās pirmo reizi, cienastā atveda savu spēka un veselības gardumu – medu, kurš sajaukts ar dzērvenēm un nātrēm. “Konkrētas receptes man nebija, man vienkārši patīk eksperimentēt,” izdalot pašas cepto maizi un medu, viņa pastāsta. Foto: Ģirts Gertsons

Viņa apstiprina, ka tie, kas pavasara saulgriežus nesagaidīja šonedēļ, to var darīt kristīgajās Lieldienās, ko svinēs nākamnedēļ.

“Mēs jau 800 gadus dzīvojam kopā ar kristīgo ticību, un tur nav vairs ko dalīt šajā jomā.

Ar to vienkārši vajag jauki sadzīvot un cienīt vienam otra kultūru,” viņa atzīst.

Vairo kopības sajūtu

Šādi Lielo dienu ansambļa dalībnieki kopā sagaida ceturto reizi.

“Pirms tam es kopā ar ģimeni saullēktu braucu vērot savā nodabā. Tad nolēmām to darīt ansamblī. Nākamajā gadā pievienojās arī citi cilvēki.

Es visus vienmēr brīdinu, ka šis nav nekāds koncerts, ka te nākas padarboties pašam.

Vienkārši nākam visu darīt kopīgi, lai tas nav jādara vienam. Kāds atnes dzērvenes, vēl kāds uzkarina šūpoles, atnes tēju, iekur ugunskuru,” pastāsta S. Kūlaine.

Vairāki no līdznācējiem ar Otaņķu etnogrāfisko ansambli saullēktu sagaidīja pirmo reizi. Piemēram, Rūta Pirtniece ansamblī dzied vien no šī gada, tāpēc iepriekš šāda iespēja nav bijusi.

“Tradīcijas gan ir zināmas, un šis nav nekas jauns, bet tāda kopābūšana vēl nebija piedzīvota,” teic sieviete.

Līdzi vecākiem un vecvecākiem saullēktu sagaidīt ieradās arī daži bērni, kuru galvenais uzdevums agrajā rītā bija piemeklēt ugunskuram atbilstošus zarus un kārtīgi izšūpoties.

Samanta Grāvīte ieradās kopā ar vecmāmiņu Indru Mokorenko.

“Mana krustmāte piedalās, tāpēc zināju, ka šāds pasākums jau vairākus gadus notiek. Šoreiz nolēmu atvest mazmeitiņu, jo viņa kopā ar vecākiem drīz pārvāksies uz Īriju.

Bija jāizmanto iespēja kaut ko padarīt tikai divatā. Vienīgi žēl, ka nav saulītes.”

Samanta uz svinībām gribējusi nākt pati un pēc vecmāmiņas samusināšanas no gultas uzrāvusies visai raiti.

Anda Grickus iepriekš Lieldienu saullēktu devusies skatīties ar ģimeni, tāpēc šāda sagaidīšana lielākā kompānijā viņai šķiet kas jauns.

“Šis ir mans trešais gads, dzīvojot šai novadā, jo es 20 gadus nodzīvoju Salaspils apkaimē. Tagad labprāt un pēc iespējas biežāk cenšos apmeklēt dažādus vietējos svētkus un pasākumus. Pati arī sāku dziedāt Nīcas etnogrāfiskajā ansamblī. Man ļoti patīk!” viņa stāsta.

A. Grickus labprāt pieņem izaicinājumus iepazīties ar jauniem cilvēkiem un vietām.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz