Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Gaida pašvaldības rūpes

Gaida pašvaldības rūpes
28.08.2007 18:27

0

Atslēgvārdi

Kad viena no Nīcas pagasta daudzdzīvokļu mājas “Uzvaras” iedzīvotājām gājusi izžaut veļu bēniņos, grīda nav izturējusi, un viņa izkritusi tai cauri. Pa jumta šķirbām spīd gaisma, logi birst, no skursteņa krīt ķieģeļi. Piedevām visam tur dzīvo ģimene, kas nopludina kaimiņus, apgāžot spaini ar urīnu. Toties par īri šeit jāmaksā 26 santīmi no dzīvokļa. Pašvaldība skaidro, ka remontam pašlaik naudas nav.”Uzvaras” atrodas aptuveni simt metru aiz Nīcas centra robežas uz Rucavas pusi. Tā ir balta divstāvu ēka no ķieģeļiem. Šķūnīši sagāzušies, sētā mētājas veca vanna. Pie ieejas durvīm sēž pieklājīgi ģērbts vīrietis un ir gatavs tūlīt izrādīt māju un tās apkārtni.

Dzeramais ūdens kā dīķī

Vispirms Ēriks Šteindāls ved uz akas pusi. “Varu iedot nogaršot, bet labāk varbūt ne,” smeldams ūdeni, saka vīrietis. “Tāds pats kā dīķī,” viņš rāda uz zaļganbrūno šķidrumu spainī. Kaimiņš dzērājs ieradis 30 metru attālumā izliet piečurātos spaiņus. “Pa zemes dzīlēm taču viss nāk akā,” ir sašutis vīrietis. Uzturā lietojamo ūdeni piecu litru plastmasas traukos viņš braucot pirkt uz centru. Veļu gan mazgājot ar to pašu, kas akā.

Nākamais apskates objekts ir skurstenis, kam ķieģeļi vienkārši sakrāmēti cits uz cita. Skursteņslauķis atbraucis, pateicis, ka tādu dūmeni netīrīs, un aizbraucis. Reiz, pļaujot zāli, vienu ķieģeli Šteindāls atradis mētājamies zālē. “Bet apkārt skraida bērni!” viņš stāsta.

Logi laiž cauri aukstumu. “Padrupiniet jebkurā vietā! Tas ir logs? Pat malkai vairs neder,” uzskata Ē.Šteindāls. Elektroinstalācija atgādina zirnekļa tīklus. Otrajā stāvā vadi vēl palikuši karājamies, kaut gan nesen te esot bijis meistars. Māja ir celta pagājušā gadsimta 50.gados un sākotnēji bijusi no koka, dažus gadus vēlāk apmūrēta ar ķieģeļiem.

Caurums griestos nosegts ar melno plēvi. Tā esot vieta, kur kaimiņiene izkritusi cauri, bēniņos žaujot veļu. Lietus laikā ūdens šajā vietā tekot Šteindāla dzīvoklī, jo arī jumts ir caurs. “Kas ir vieglāk – astoņām ģimenēm ierādīt jaunu dzīvokli vai salabot māju, glābt, kas vēl glābjams? Līga Roga man saka – ja tu strādā pagastā, domā, vari izvirzīt visādas prasības?” sarunu atstāsta “Uzvaru” iedzīvotāja Katrīna Zāle, kura Nīcā strādā par sētnieci.

Neesot arī pagraba. Cik zem gultas burciņu var salikt, tik ir, saka K.Zāle. “It kā esi laukos, bet dzīvo kā pilsētā. Paņem tīkliņu un ej uz veikalu pēc kartupeļiem, burkāniem.”

Ieliek plastmasas logu

“Pašvaldībā velti muti virināt. Līga Roga te atbrauc, apskatās, pasaka: tagad nav naudas, – un aizbrauc,” Ē.Šteindāls apgalvo. Viņš aizrāda, ka pagasta centrā ierīkoti daudzi jauni soliņi vairāk nekā 150 latu vērtībā, pagastnamam ielikti plastmasas logi un durvis, bet “Uzvarās” jādzīvo tā, kā ir. Solot no mēneša uz mēnesi, ka kaut ko darīs, bet nekas nemainās.

Nīcas pagasta komunālās saimniecības vadītāja L.Roga dienu pirms tam, kad Šteindāls sazinājās ar redakciju, aizgājusi atvaļinājumā. Saimniecības daļas vadītājs Andris Malkevičs atzina, ka viņam uz jautājumiem par ēkas iespējamo salabošanu ir grūti atbildēt, jo ar problēmu neesot iepazinies. Tomēr viņš norādīja, ka mājas remonts atkarīgs ne vien no pašvaldības, bet arī no pašu iedzīvotāju ieinteresētības.

Jau rakstījām, ka visas vasaras garumā pagastā notiek konkurss “Nīcas sakoptākā daudzdzīvokļu māja”. Vērtēšanas komisija pēc pirmās kārtas priecājusies par sakoptajām centra mājām. Šosezon izveidotas vairākas puķu dobes, iesēts zāliens, pie Saules ielas 6.mājas no akmeņiem izveidoti interesanti vides elementi. Aktīvi tiekot veikts profilaktiskais remonts kāpņu telpās, mainīti logi un ārdurvis, daudz līdzekļu ieguldīts, pilnīgi vai daļēji mainot jumta segumu.

Pagasta pieaugušo izglītības koordinatore Gunita Šime informēja, ka lielākā daļa dzīvokļu Nīcas centrā ir privātīpašums. Līdz ar to remonts galvenokārt tiek veikts par personīgajiem līdzekļiem. Pašvaldība līdzfinansējumam piešķīrusi 3229 latus.

Savukārt “Uzvarās” nav privatizēts neviens dzīvoklis, pastāstīja Nīcas Pagasta padomes priekšsēdētājs Agris Petermanis. Remonts šādās mājās tiekot veikts saskaņā ar plānu un budžeta līdzekļiem. Pavisam gadā no īres maksas Nīcas pagasts saņem aptuveni 3200 latu. “Šā gada pavasarī “Uzvarās” veicām steidzamākos darbus – gaiteņa ieejas remontu un nostiprināšanu un ārdurvju remontu,” viņš teica.

Ē.Šteindāls rāda, ka durvis piebriedušas un neturas ciet, kaut jau pāris reižu mēģinājis noēvelēt. Lietus laikā gaitenī vienalga ieplūstot ūdens. Toties ķieģeļi pie ārdurvīm nostiprināti. “Te viss bija pavēries. Bērni tepat spēlējās, labi, ka neuzkrita kāds bluķis virsū,” nosaka vīrietis. Savukārt otrā stāva gaitenim ielikts plastmasas logs. “Laikam gribēja acis aizmālēt, ka viņi kaut ko izdarījuši, lai mēs nebļaustāmies,” uzskata Šteindāls. Petermanis skaidroja, ka logs nomainīts pie vienām sāpēm.

Kaimiņus alkoholiķus izlikt nevar

Ja būtu savs īpašums, arī būtu citādāka attieksme, apstiprina Ē.Šteindāls. Arī A.Petermanis bilda, ka pašvaldības īpašumā esošo dzīvokļu iemītnieku dzīves apstākļu kvalitāte ir atkarīga no tā, vai cilvēkam ir saimnieka apziņa. “Tas, kuram saimnieka apziņa ir lielāka, redz, ko citi dara vai nedara,” viņš sacīja.

Sava dzīvokļa remontu nopludināto griestu un izpuvušo grīdu dēļ Šteindāls gatavojas veikt jau ilgāku laiku. Tomēr tas netiek darīts, gaidot, kad pašvaldība veiks ārdarbus. “Es visu izdarīšu, pēc tam nāks onkuļi ar lomikiem, ņems vecos logus ārā, un kas tad būs? Apkārt logiem remonts jātaisa otrreiz.”

Pašvaldības vadītājs atgādināja, ka Pagasta padome pieņēmusi lēmumu – īrētajos dzīvokļos ir iespējams nomainīt logus, saņemot īres maksas atlaidi.

Ē.Šteindāls uzsver, ka dzīvokļa remontu kavē veikt arī tas, ka otrajā stāvā dzīvojošie kaimiņi jau četras reizes nopludinājuši griestus. Pēdējā reize bijusi pagājušās nedēļas sākumā, tad izgāzts spainis, kurā bijis urīns. Smakojis pamatīgi. Šteindāla dzīvesbiedre Iveta Sproģe secinājusi, ka pieprasīt kaimiņiem kompensāciju par sagandētajiem griestiem nav vērts. Kad aizrādot par šādu rīcību, viņi jūtoties apvainojušies – kāpēc sakot tādas lietas? Nekādu spaini neesot gāzuši, brūnganie pleķi uz griestiem esot no lietus ūdens. Kaimiņi mēdzot naktīs arī skaļi lamāties un citādi huligāniski uzvesties. Vairākas reizes rakstīts iesniegums Pašvaldības policijai un Bāriņtiesai, bet tas neko nelīdzot. “Ja cilvēki savas saistības nokārto, viņus izlikt no dzīvokļa nevar,” atgādināja Petermanis.

Moru-Moricu ģimenei “Uzvarās” ierādīts dzīvoklis pēc tam, kad nodegusi pašu mājas. Pārējie iedzīvotāji stāsta, ka jaunpienācēji dzer katru dienu, vīrs nekur nestrādā, pa dienām guļ. Sieva ejot darbā pie saimniekiem, bet mājās nākot jau streipuļodama. Ar ģimeni mums neizdevās sazināties. Tās dzīvokļa durvīm priekšā aizliktas vēl vienas durvis, bet uz klauvējieniem neviens nereaģē.

Gatavi maksāt vairāk

Mājas iedzīvotāji, ko sastapām, visi kā viens teica, ka 26 santīmu vietā par dzīvokli būtu gatavi maksāt kaut 10 latu. “Viņi saka – kurš tad maksās? Ko tad saliek tādus dzērājus, kas nav spējīgi samaksāt? Lai liek viņus citur!” ierosina Ē.Šteindāls. Paši savākt līdzekļus remontam nevarot. Tik bagāts arī šajā mājā neviens neesot.

Pašvaldības vadītājs skaidroja, ka normatīvajos aktos noteikts – īres maksas palielināšanai jābūt pamatotai. “Mēs esam domājuši par to, ka īres maksa jāpalielina, izvērtējot maksātspēju,” apstiprināja A.Petermanis. Viņš uzsvēra, ka konkrēta lēmuma vēl neesot.

Ilze Lanka,
“Kurzemes Vārds”

“Uzvarās” pavisam dzīvo astoņas ģimenes. Nīcas iedzīvotāji stāsta, ka namam pagastā nav labākā slava. Tur mītot tie, kuri citur dzīvot nevar atļauties.

Nesen labotā elektroinstalācija.

“Varu iedot nodaršot, bet labāk varbūt ne,” smeldams ūdeni, saka Ēriks Šteindāls. 

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz