Pirmdiena, 27. marta Tālrīts, Gustavs, Gusts
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Grīnvaltu sabiedriskajā centrā rokdarbnieces katru nieku pārvērš praktiskā vai skaistumlietā

Nīcas pagasta Grīnvaltu sabiedriskajā centrā katru darbdienu sanāk vietējie un atbrauc rokdarbu entuziasti no apkārtnes un arī tālākām vietām, kuri vai nu kopā, vai katrs individuāli radoši darbojas. Top interjera priekšmeti, praktiskas skaistumlietas vai rotājumi svētkiem katram savās mājās vai sabiedriskā centra un ciema noformējumam.

Grīnvaltu sabiedriskajā centrā rokdarbnieces katru nieku pārvērš praktiskā vai skaistumlietā
Gunta Šlosberga izgatavo mājas gariņus jeb, uzzinot to nozīmi un lomu, teju vai vudū lelles latviskā izpildījumā vai vienkārši svētības talismanus. Taisot gariņus, tiek ieliktas vislabākās domas tieši tam cilvēkam, kuram tas tiek darināts vai tiks dāvināts. (Foto: Egons Zīverts)
Gunta Šlosberga izgatavo mājas gariņus jeb, uzzinot to nozīmi un lomu, teju vai vudū lelles latviskā izpildījumā vai vienkārši svētības talismanus. Taisot gariņus, tiek ieliktas vislabākās domas tieši tam cilvēkam, kuram tas tiek darināts vai tiks dāvināts. (Foto: Egons Zīverts)
05.02.2023 06:00

Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

Mājās nevienas pašas gleznas

Grīnvaltu sabiedriskā centra administratore Gunta Šlosberga, par kuras aizraušanos ar smalko stikla pērlīšu mozaīku gleznu darināšanu un izstādi, ko veidoja vairāki desmiti gleznu, ”Kurzemes Vārds” jau rakstīja pirms diviem gadiem.

”Tagad visas gleznas ir nomainījušās – visas jaunas! Bet šobrīd šī darbošanās ir pierimusi. Kādreiz taisījām visi kopā, tagad katrs pa mājām,” viņa palepojas.

Lielākā daļa aizgājušas dāvanās, bet hobijs turpinās. ”Kad jāiet kaut kur ciemos, tad dāvana vai daļa no tās jau ir gatava,” viņa smejoties saka, atzīstot, ka nodarbošanās ar jebkādiem rokdarbiem sniedz priekšrocību, ka nekad nav jālauza galva, kā pārsteigt otru.

Vairākas gleznas ir ar jūras tēmu, gribējusi jau iepriekš uztaisīt tematisku galeriju tikai ar tūkstošu pērlīšu jūrām. ”Taču man visas vai nu nopirka, vai pati uzdāvināju!” teic rokdarbu entuziaste.

Pēdējo divu gadu laikā tapušās jūras gan plāno nest mājās.

”Mājās man nav nevienas pašas veidotās gleznas pie sienas!” smejoties teic Gunta.

Pērlītes, kas paliek pāri, rokdarbnieces liek lietā – uz akmentiņiem taisa ornamentus. ”Kad tos ar rokām pabrucina, tas nomierina nervus,” skaidro aktīvā sieviete.

Plūdinot krāsas, kas uzpilinātas uz audekla, tad žāvētas ar fēnu, iznāks pārsteigums – gleznas nekad nebūs vienādas. Foto: Egons Zīverts

”Mīļa nodarbošanās ir gleznas, bildes, kas top, laistoties ar krāsām. Uz audekla uzlej šķidru krāsu, un ar matu fēnu krāsas izplūdina. Citas vienkārši izplūdina tāpat. Ja neklausa, ko es saku un mācu, tad gleznas var arī tapt, ja krāsu izvelk pa laukumu ar pirkstiem. Katra bilde sanāk citāda – nekad nevari zināt, kas iznāks, bet būs pārsteigums!”

Dod materiāliem otru dzīvi

Rokdarbi ir Grīnvaltu sabiedriskā centra raksturīgākā aktivitāte.

”Kad ienācām centra telpās, sienas bija tukšas. Pirmās, kas te radās, bija šīs trīs dziju gleznas,” rāda centra administratore. Gribējies ko priecīgu, vienkāršu, bet tai pašā laikā smalku.

”Puķītes ir tapušas, dziju tinot uz zīmuļa,” viņa piemetina.

Daudz jaunu ideju un rokdarbu tehniku G. Šlosberga iemācās pati no jauna, izmēģina, ietrenē roku un tad ierāda sabiedriskā centra apmeklētājām. ”Tas viss no interneta. Video kanālos ko tik var atrast! Kam tad tie ir domāti? Spēj tik apgūt un darīt! Radošā darbošanās te neapsīkst!” viņa saka.

Pats pirmais tapušais rokdarbs – tītas dzijas glezna – Grīnvaltu sabiedriskajā centrā kalpo pelēko un tukšo sienu neitralizēšanai. Foto: Egons Zīverts

”Ir tādi cilvēki, kas nedraudzējas ar datoru, es draudzējos, iemācos un mācu citiem,” saka Gunta. Lielākoties centrā glabājas pašas Guntas darbi, jo pārējie savus darinājumus nes uz mājām.

Centra apmeklētāji arī taisa vāzes un noformētas pudeles. ”Šo sauc ”Pilna burka kafijas”. Uz šķīstošās kafijas burciņas ir uzlīmētas kafijas pupiņas, tad tā aptīta ar audumu, kas izmērcēts līmē, un tad krāsots,” viņa skaidro.

Kādai citai vāzei akcenti ir rievotie gliemežvāki, kuri šeit nav tik bieži sastopami, bet Gunta atrod pareizo laiku un iet tos lasīt pludmalē.

Savukārt hurmas kātiņi ir kā zvaigznītes, kā puķītes. Interesantas kompozīcijas var sataisīt no pogām.

”Visu vācam un liekam kopā, un no tā kaut kas var tapt. Izmantojam visu, ko var izmantot. Dodam materiāliem otru dzīvi!” uzsver rokdarbniece.

”Kā tādas vecas tantes visu ko krājam!” smejoties teic seniore A. Čuhnova. ”Vai tad mēs tādas neesam?” ar humoru atbild Gunta.

Hurmas kātiņi, pogas, kafijas pupiņas, gliemežvāki un pat nauda var tikt izmantota vāžu noformējumos. Vāžu pamatā ir burkas vai pudeles, kurām uztīts līmē samērcēts audums, kas pēc tam nokrāsots. Pārējais – radoša vaļa! Foto: Egons Zīverts

Viņai ļoti patīk gatavot arī mājas gariņus. Katrs top īpašs un neatkārtojams. ”Kad gatavs, tad pietinu klāt aprakstu, kāda nozīme un loma ir šim gariņam,” norāda rokdarbniece.

Lai arī Ziemassvētki beigušies, vēl joprojām aktuālas ir svētku rotājumu tēmas. Piemēram, seniore A. Čuhnova gatavo no dzijas uztītus rūķīšus. ”Nākamgad eglītē varēs iekarināt,” piebilst G. Šlosberga.

A. Čuhnova vēl piebilst, ka ļoti daudz reižu, gatavojot rokdarbus, nācies apdedzināt pirkstus ar karsto līmi.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz