Ceturtdiena, 29. oktobris Laimis, Laimonis, Elva, Elvijs, Elvis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kāpu izbraukātāji par likumiem neko nezinot

Kāpu izbraukātāji par likumiem neko nezinot
10.06.2007 18:16

0

Pieci sodīti autovadītāji, kuri iebraukuši trīssimt metru platajā kāpu aizsargjoslā – tāda ir aizvakar notikušā Liepājas Reģionālās vides pārvaldes reida statistika. Taču statistika neparāda ne to, ka mazliet iesilušiem galvaspilsētas kundziņiem pret vides inspektoriem nav nekāda respekta, ne to, kādi apvainojumi viņiem jāuzklausa.

Rīta agrumā darba maz

Redakcijas ceļš kopā ar LRVP Dabas aizsardzības daļas inspektorēm Ingrīdu Klani, Marutu Kaminsku un šoferīti Augustu sākas pēcpusdienā – ap pulksten pusdiviem, kad saule cepina kā uz pannas, automašīnu izdalītās gāzes sastājušās pilsētas gaisā un liekas, vairs nav ko elpot. Inspektoriem smaga diena – Vides ministrija devusi rīkojumu veikt reidu visā pārraudzībā esošajā piekrastes teritorijā – aptuveni 150 kilometru garumā. Darba diena sākusies jau pulksten deviņos, un līdz pusdienlaikam jau izlūkota piekraste no Papes līdz Bernātiem.

Pārkāpēji notverti tikai Bernātos. “Laikam rīts vēl bija par agru,” M.Kaminska. Nīcas pagastā kāpu zonā bija iebraukušas divas mašīnas. Abu īpašnieki bez lielas runāšanas sodu – 20 latu – samaksājuši. Inspektores skaidro, ka tas ir mazākais iespējamais sods par pirmreizēju pārkāpumu. Brīdinājums kā soda veids vairs nepastāv. Par pirmreizēju pārkāpumu sods sniedzas robežās no 20 līdz 40 latiem, par atkārtotu gada laikā – no 50 līdz 100. “Mēs atceramies tos, kurus vienreiz esam sodījuši,” apgalvo I.Klane. Taču nav vienotas datu bāzes, kur pārliecināties, vai šāds pārkāpums izdarīts arī kādā citā Latvijas piekrastes daļā. “Parasti visi arī apgalvo, ka neko nezina par tādu Aizsargjoslu likumu,” novērojusi I.Klane, taču uzskata, ka tā ir tikai atruna.

Sēž laivā un nenāk krastā

Braucam pa piekrasti Medzes pagastā. Tikmēr tiek saņemta ziņa no Sakas novada pašvaldības policista Aivara Aļņa, ka Sakas novadā, netālu no Akmensraga bākas, kārtējo reizi uzturas vējdēlisti, kas ar saviem jaudīgajiem automobiļiem bojā trauslo pelēkās kāpas zemsedzi. Vides inspektori var sastādīt administratīvā pārkāpuma protokolu arī bez likumpārkāpēja klātbūtnes un dokumentu atstāt piespraustu pie loga, turpretī pašvaldības policistam šādu funkciju nav. “Bet vajadzētu,” viņš vēlāk atzīs. Piemēram, bijis gadījums, kad kāpās par tālu iebraukušas mašīnas īpašnieks vizinājies laivā. No jūras redzot, ka pie mašīnas rosās policists, viņš malā vienkārši nav nācis. Un tā arī izvairījies no soda.

Taču arī protokolu noformēšanai bez autovadītāja klātbūtnes ir savi nosacījumi. Lai vides inspektors to varētu darīt, pašvaldībai jābūt nokārtojušai žiro numuru. Liepājas rajonā to pagaidām izdarījusi Liepājas, Vērgales un Sakas novada pašvaldība. “Tādēļ, piemēram, Rucavas un Nīcas pagastā mums sodīt pārkāpējus ir problemātiskāk,” norāda I.Klane.

Vides pārvaldes spēkrats piestāj pie peldvietas “Beltes”. Te mašīnas sastājušās ceļa malā, viena pa pusei uzbraukusi kāpā, viena spīd stāvajā krastā, aiz krūmiem. “Te ir ļoti grūti saprast, vai pārkāpums ir vai nav. It kā skaitās labiekārtota stāvvieta, bet nekas labiekārtots te nav. Strīdīgs gadījums. Ja soda vienu, jāsoda arī pilnīgi visi pārējie,” paskaidro I.Klane, jau kāpjot atpakaļ automašīnā.

Nākamais pieturas punkts ir netālu no Žožu mājām, arī Vērgales pagastā. Vietējais vides uzraugs te pārkāpējus pāris reižu esot notvēris, tomēr sestdien ir tukšs un kluss. “Mums nekad nav gadījies te kādu notvert,” piebilst M.Kaminska.

Negrib maksāt principa pēc

Pavisam cita atmosfēra valda netālu no Akmeņraga bākas. Divas jaudīgas mašīnas novietotas kāpu aizsargjoslā, aiz priedītēm. Pļaviņā uzbūvēta neliela telšu pilsētiņa un pie galdiņa atpūšas tumši iededzis vīrietis ar zelta ķēdi kaklā un bālāks jaunietis ap gadiem 18. Inspektores uzrāda apliecības, pastāsta, ka mašīnas iebrauktas par tālu, arī teltis būvēt 300 metru aizsargjoslā ārpus speciāli ierīkotām vietām neesot atļauts. Vīrietis jautā, vai nevar iztikt ar brīdinājumu, vai vismaz uzlikt mazāku sodu par 20 latiem. “Nē, jums ir jāmaksā divdesmit latu par katru mašīnu, tas jau tā ir mazākais iespējamais sods,” skaidro M.Kaminska un lūdz aiziet līdz automašīnām, kas tiek nofotografētas.

Nepieciešami īpašnieka dokumenti. Puika tiek aizsūtīts pēc sievietes – viņa esot īpašniece. Tikmēr vīrietis turpina kaulēties: “Nevar iedomāties, ka tās otras mašīnas te nav?” Inspektores paskaidro, ka te nav nekāds tirgus un likums ir likums. Nu jā, bet varot taču pievērt acis. Tikmēr klāt ir sieviete, kurai jāstāsta viss no jauna. Viņa žēlojas, ka esot no Rīgas, pirms tam zvanījusi galvaspilsētas municipāļiem un jautājusi, ko drīkst, ko nedrīkst. Viņi atbildējuši, ka to nosaka katras pašvaldības noteikumi. Ar pašvaldību gan neesot sazinājušies. “Bet te nebija zīmes, ka nedrīkst iebraukt,” rīcību pamato sieviete, taču ir gatava maksāt sodu.

Tad no jūras sāk nāk arī pārējie atpūtnieki, cits par citu agresīvāk noskaņoti, līdz pēdējam jau “neviens nav parādījis apliecību, neviens neko nav paskaidrojis, nekas viņam nav jāmaksā un vispār – lai paskatās uz to, kas pludmalē ar mašīnu nobraucis”. Pa vidu viņa runas plūdiem atskan necenzēti vārdi un apvainojumi par inspektoru godīgumu: “Mums jau tagad pat prezidents ņem kukuļus, gan jau jūs arī.” Viņam izdodas uzvilkt arī visu pārējo lapseņu pūzni. Nu vairs neviens nav ar mieru maksāt sodu, pieraksta inspektoru vārdu, uzvārdu un apliecības numuru, gatavojas sūdzēt tiesā un grib mērīt, vai tiešām no pirmā zaļā apauguma līdz mašīnām nav 300 metru. “Un vispār – jūs varētu uzlikt zīmes, nevis tikai sodīt,” auro agresīvais vīrietis. I.Klane paskaidro: “Zīmju uzlikšana ir pašvaldības funkcija, mēs pārbaudām, vai tiek ievērots likums.”

Izskaidrošanās notiek vēl vismaz pusstundu, līdz sieviete tomēr samaksā sodu par savu automašīnu. Otras mašīnas īpašnieks sodu nemaksāšot un sākumā atsakās parakstīt arī protokolu, kurā apsola ierasties pārvaldē un tad samaksāt sodu. Vēlāk viņš protokolu paraksta, bet kopiju demonstratīvi saņurca. “Ja sods netiks samaksāts, lietu nodos tiesu izpildītājiem,” “Kurzemes Vārdam” paskaidro I.Klane un piebilst, ka policijai ar agresīvajiem atpūtniekiem vieglāk strādāt, jo pret viņiem ir lielāks respekts.

Turpat, pašā pludmalē, jau divas dienas uzturas “Toyota Land Cruiser”. Pēc iepriekšējā jandāliņa šī spēkrata īpašnieks šķiet neticami laipns. Sodu samaksā bez ierunām. Viņš sāk kārtot mašīnu, lai izbrauktu no pludmales, tikmēr viņa pavadone nojauc telti. Bet kā var zināt, ka mašīnu tiesām izbrauks no pludmales? “Paļaujamies uz cilvēku godīgumu. Ja ņemtu pavisam stingri, atpakaļbraucot varētu iegriezties te atkal un pārliecināties par situāciju,” saka I.Klane.

Situācija kopumā uzlabojas

Pāvilostā reidam pievienojas pašvaldības policists A.Alnis. Līdz pat Ulmalei neviens likumpārkāpējs vairs netiek manīts. “Nu jau arī ir vēls,” spriež Alnis. Pulkstenis rāda pieci.

M.Kaminska vērtē, ka situācija kopumā uzlabojas: “Kopš mēs biežāk te parādāmies.” Reidos pa piekrasti braucot divas, trīs reizes nedēļā. Degvielai vadība naudu nežēlojot, šoferītis vien bilst, ka derētu jaunāks džips. M.Kaminska piebilst, ka mašīnu kāpās, pārāk tuvu jūrai, ir mazāk arī tādēļ, ka dabas aizsardzībā iesaistījušies pašvaldības policisti un vides uzraugi.

A.Alnis piekrīt, ka situācija uzlabojas. “Vecajās vietās pārkāpēju paliek arvien mazāk. Jaunas klāt nerodas,” viņš saka. “Un mums jau galvenais nav sodīt, bet informēt. Atbrauc cilvēks no Latgales, viņš jau neko par tādu aizsargjoslu likumu nav dzirdējis.”

Ilze Lanka,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz