Sestdiena, 24. oktobris Renāte, Modrīte, Mudrīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Katram sava dzīve un mīlestība sava

Katram sava dzīve un mīlestība sava
03.06.2007 18:01

0

Atslēgvārdi

Veci mūzikas kolekcijas ieraksti, senas bildes, ķilavmaizīšu smarža, rakstnieka personīgās lietas, rokraksti, nedaudzie sanākušie cilvēki un vēl kāda vārdos nenoskauta sajūtu ķīmija palīdzēja radīt to īpašo intīmo gaisotni, kas tik ļoti atbilda situācijai nupat iznākušās Tāļa Vaidara stāstu grāmatas “Katram sava” atvēršanas svētkos Nīcas Kultūras namā.

Liepājas nomales puika

Grāmatas pirmais autobiogrāfiska rakstura stāsts “Katram sava” ir publicēts autora rokrakstā, jo tā sākums datēts ar 1969.gadu, vēlāk teksts labots un atstāts uz rakstāmgalda pirms došanās uz slimnīcu, no kurienes T.Vaidars vairs neatgriezās. “Krājumā ievietotie stāsti ir par dzīvi un mīlestību, kas katram sava,” saka grāmatas lasītāji. “Tālim traģiski pietrūka laika dzīvot, tāpēc viņš ļoti pilnasinīgi un daudzveidīgi dzīvoja savos darbos,” apliecina arī autora līdzgaitnieki.

“Skaidrības labā, zināšanai – vēl aizvien esmu ģimenes cilvēks, audzinu meitu, kolekcionēju džeza un estrādes mūzikas ierakstus, ārkārtīgi mīlu augļu dārzus, motociklus un vasaras pie jūras, pie zvejniekiem – vispār labāk patīk dzīvot laukos nekā pilsētā,” savā dienasgrāmatā īsi pirms nāves rakstījis talantīgais rakstnieks T.Vaidars, Liepājā dzimis Kurzemes piejūras rīdzinieks, kas pēc Valda Vikmaņa pamudinājuma 1951.gadā beidzis Liepājas Mūzikas vidusskolu, strādājis Liepājas Drāšu fabrikā, bijis čellists Liepājas un Rīgas operā, bet no 1953.gada ar savu apbrīnojami elastīgo basu priecējis Latvijas radio klausītājus. Viņa balss ierakstu atskaņojumi un fragmenti no dienasgrāmatas ļāva noticēt iespējai ceļot laikā un patiesi sajūtās atgriezties pagātnē, kad T.Vaidars vēl bija dzīvs.

Rugāti radījis Vaidars

1927.gadā dzimušais Tālivaldis Sīlis, kurš par savu radošo pseidonīmu izvēlējās Tāļa Vaidara vārdu, Nīcas skolā savulaik strādāja par fizikas un matemātikas skolotāju. Ļoti īsu brīdi, tomēr tieši šeit viņš sācis savu literāro darbību un ķēries pie pirmā romāna rakstīšanas. Tieši tāpēc arī rakstnieka atraitne Anta Rugāte talantīgā un pāragri mirušā kurzemnieka stāstu krājumu, tāpat kā Tāļa meitu Magdu un mazmeitu Martu, atveda uz Nīcu. “Es pati esmu viņa bērns. Rugāte nav mans dzimtais uzvārds, tas ir Tāļa radīts vārds, ko es pieņēmu kā savu, un nu jau mēs esam četras Rugātes – es, Magda, Marta un vēl viena mana meita Lāsma,” stāsta žurnāliste un Saeimas deputāte A.Rugāte, kas ķērusies pie Tāļa Vaidara darbu apkopošanas un izdošanas, autora 80.dzimšanas dienu sagaidot. A.Rugāte izteica cerību, ka kaut kad satiksies un sapratīsies abi Tāļa bērni – arī dēls Imants.

Anta Rugāte ar Tālivaldi Sīli, kurš tolaik bija jau pārcēlies uz Rīgu un strādāja radio, iepazinās 1966.gadā, kad septiņpadsmit gadu vecumā kļuva par jaunāko diktori Latvijas radio vēsturē, viņa bija blakus šim izcilajam cilvēkam līdz pat viņa nāves dienai 1972.gadā, kad rakstnieks beidza savas slimības izraisītās fiziskās ciešanas. Bet nezūd pārliecība, ka viņi abi ar Tāli ir kopā joprojām, tāpēc T.Vaidara literārajā mantojumā atstātos divus romānus, divus garos stāstus, ap 50 stāstu, 24 aprakstus par saimnieciskiem un kultūras darbiniekiem, astoņas lugas ar sociāli psiholoģisku problemātiku, operetes libretu, kā arī ap 200 humoresku A.Rugāte apņēmusies apkopot un izdot lasītājiem. “Tāļa Vaidara stāstniecības raksturīgākā daļa ir pārdzīvojusi laika pārbaudi – par spīti kādreizējiem ierobežojumiem un aizliegumiem. Laba literatūra nenoveco,” grāmatas pēcvārdā raksta literatūrzinātnieks Jānis Čākurs.

Ar mīlestību un bamzlaku

Grāmatas atvēršanas svētkos Nīcas Mūzikas skolas pedagogu trio izpildīja rakstnieka mīļākos skaņdarbus, fragmentus no grāmatas lasīja Nīcas vidusskolas skolotāja Vineta Baltaiskalna un aktieris Jānis Dreiblats, kurš savulaik bijis arī radio diktors, kā arī pati Anta Rugāte. Tika garšots bamzlaks – šņabja uzlējums apelsīnu miziņām, un, šķirstot no A.Rugātes dāvanā saņemto grāmatu, mīlestības, cieņas un apbrīnas caurstrāvotā gaisotnē sanākušie atcerējās un pieminēja Tāli Vaidaru.

Nīceniece, skolotāja Anna Cērpa stāsta, ka Nīcas skolā sākusi strādāt 1950.gadā, pēc gada par skolotāju atnācis arī Tālivaldis Sīlis, taču neviena konkrēta atmiņu stāsta par toreizējo kolēģi viņai nav. “Atceros, ka viņš bija jauns, garš vīrietis viļņainiem matiem,” stāsta A.Cērpa. Viņa palasījusi dažus stāstus no jaunizdotās grāmatas un secinājusi, ka nīcenieki nav pat nojautuši, kāds talantīgs cilvēks šeit vadījis savas dienas, un, ja nebūtu šo grāmatas atvēršanas svētku, tas te joprojām būtu palicis nezināms. A.Rugāte piebilda, ka tikusies ar Liepājas Pedagoģijas akadēmijas pasniedzēju, profesoru Edgaru Lāmu, kas gatavojas veikt dziļāku T.Vaidara daiļrades pētījumu.

“Un vēl es, grāmatu lasot, sajutu ļoti daudz mīlestības. Ne tikai stāstos, bet arī pašā grāmatā, tas jūtams, gan to rokās paņemot, gan pašķirstot,” saka A.Cērpa.

Grāmatu “Katram sava” izdevis grāmatu apgāds “Madris” ar Liepājas domes, valsts pētījumu programmas “Letonika”, Rakstniecības, mākslas un mūzikas muzeja, firmas “Koka varde”, Gruzijas Nacionālās parlamentārās bibliotēkas un SEB Unibankas atbalstu. Krājumu sastādījusi Anta Rugāte, piedalījušies literatūrzinātnieki Jānis Čākurs un Ilgonis Bērsons.

Anda Pūce,
“Kurzemes Vārds”

Gunitas Šimes foto

Tāļa Vaidara stāstu krājuma “Katram sava” noformējumu veidojis mākslinieks Andris Lamsters, bet neparastās grāmatzīmes dizainere ir Kristiāna Dimitere.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz