Sestdiena, 31. oktobris Valts, Rinalds, Rinalda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kūpinātu zivju tirgošana iet no rokas

Kūpinātu zivju tirgošana iet no rokas
10.07.2007 17:27

0

Atslēgvārdi

Straujiem soļiem tuvojas diena, kad arī Pāvilostā svinēs Zvejnieku svētkus, taču jaunā zivju veikaliņa saimniece Iveta Pētermane nedaudz nobažījusies. Laikā, kad bizness varētu labi iet no rokas, zivis tīklos nav iespējams iemānīt. Veikaliņu pie zivju kūpinātavas Pāvilostā atklāja pilsētas svētku laikā. Ēkas būvniecība prasījusi aptuveni septiņus mēnešus darba, bet dokumentācijas kārtošanai vajadzējis trīs vai četrus gadus.

Eiropas naudu vēl gaida

Klapatas sanākušas tādēļ, ka jaunie uzņēmēji vēlējušies piesaistīt Eiropas Savienības līdzekļus. Projektu vairākas reizes vajadzējis labot. Tomēr I.Pētermane nezūdījās par birokrātijas bezjēdzīgumu. Katrai iestādei ir savs darbs, un savu darbu tā arī dara, viņa saprot.

Programma, kurā projekts atbalstīts, paredzēja piešķirt naudu nevis pirms būvniecības, bet segt pilnīgi visus izdevumus pēc tās īstenošanas. Veikala un kūpinātavas ēkas būvniecība un ierīkošana izmaksājusi 200 tūkstošus latu. Vajadzējis ņemt bankā kredītu, kas jāatmaksā ar procentiem, taču Eiropas nauda vēl aizvien neesot ieskaitīta. “Viss ir iekavējies mēnešiem,” neslēpa I.Pētermane.

Ideja izveidot savu uzņēmumu radusies 90.gadu beigās, lai vairs nebūtu pakļauti uzpircējiem, paši varētu realizēt produkciju un gūt lielāku peļņu. Pirms tam zivis pārdevuši Rīgas ēdināšanas uzņēmumam “Lido”, Jelgavas rajona firmai “Loms un Ko”, kam ir sava kūpinātava. Vēl veduši uz tirgu Liepājā un Ventspilī.

Lai izveidotu veikaliņu un kūpinātavu, apvienojušās trīs zvejnieku saimniecības. Tomēr pa šo laiku viens no uzņēmuma līdzdalībniekiem jau nomainījies. Tagad kopā ar Jāni un Ivetu Pētermaņiem uzņēmumā savas daļas ir Ventspils rajona Užavas zvejniekam Nikolajam Lodem un Jānim Ziemelim no Nīcas pagasta Jūrmalciema. Ar viņiem noslēgts līgums par zivju piegādi. “Bet tagad laika apstākļi ir tādi, kādi ir, jūrā netiekam,” nopūtās I.Pētermane. Viņa novērojusi dīvainu tendenci – tuvojoties Zvejnieku svētkiem, gadu gadiem zivju pēkšņi nav.

Veikaliņa un kūpinātavas ēka uzbūvēta pie Sakas upes. Pirms tam šeit bijis mazdārziņš kādam Pāvilostas iedzīvotājam. Zeme no viņa atpirkta, nekādu pretenziju neesot bijis.

Tomēr nezinātājam uzņēmumu atrast būtu grūti. I.Pētermane sacīja, ka norādes zīme ir uzstādīta, tikai galvenās ielas otrā pusē. Tā nav viegli pamanāma, jo ir vienkārša, kā to prasa noteikumi – melni burti uz balta fona, nepieciešamajā lielumā un augstumā. “Bet kā izskatīsies, ja valstī katrs darīs, kā gribēs? Nekā,” ir saprotoša I.Pētermane.

Iepērk skumbrijas un lašus

Runājot par piedāvāto sortimentu, I.Pētermane stāsta, ka akcents likts uz to, ko paši izzvejo, iepērkot tikai skumbrijas un lašus. “Savus lašus jau mēs nedrīkstam ēst,” uz prasībām norādīja uzņēmēja. Bet skumbriju Baltijas jūrā nav. Tirgojot kūpinātas butes, vēja zivis, kā arī karsti un auksti kūpinātas skumbrijas un mencas, svaigus lašus.

Domājot ar laiku iepirkt arī ezeru zivis. Kūpināšot, piemēram, karpas. “Tagad breksi arī noķērām jūrā, kūpinājām. Nu, tā nekas. Man pašai zivis vispār ne visai, bet tie, kuri ēd, teica, ka garšīgi. Asaku ir vairāk, lēni jāēd,” novērojusi I.Pētermane. Mēģinājuši arī kādu lucīti, zuti noķert, bet divas nedēļas vējš pieturējies tāds, ka nevar tikt jūrā, lai izliktu murdus. Sortimentu paredzēts papildināt, piedāvājot arī krāsnī žāvētas mencas, panākot tādu garšu, it kā tās būtu kaltētas saulē. Šāda zivs jau esot delikatese.

Produkcijas cenu aprēķinot tā, lai paši neciestu zaudējumus. “Bankā kredīti, jāmaksā algas, par elektrību, ūdeni, kanalizāciju,” izmaksas uzskaitīja pāvilostniece. Viņa atzina, ka zivis ir dārgas, daži klienti pat brīnoties par lielo cenu. Tomēr ar visu to reizēm kūpinājumu pietrūkstot. “Labāk lai pietrūkst, nekā paliek pāri un ir jāmet ārā,” uzskata I.Pētermane. Pircēju starpā esot gan tūristi, gan vietējie iedzīvotāji.

Visvairāk pieprasīta esot kūpinātas mencas un butes, kā arī karsti kūpināta skumbrija. Dienā veikaliņā vidēji pārdod 50–60 kilogramu produkcijas, svētku laikā – vismaz 200. “Nemaz nebiju domājusi, ka cilvēki ēd tik daudz zivju,” atzinās I.Pētermane. Pircēju skaits palielinoties arī nedēļas nogalē. Tagad veikaliņš svētdienās atvērts, taču, beidzoties tūrisma sezonai, tā vairs nebūšot. Tad iecerēts sākt sadarbību ar kādu lielveikalu.

Tiešu konkurentu tuvumā nav

Zivis kūpina no Vācijas vestā krāsnī. Tā kurināma ar elektrību un dižskābarža skaidām, kas arī pirktas Vācijā. Kūpināšanai izstrādāta īpaša metodika jeb HACCP programma, ko izstrādā kvalificēts speciālists. “Bez tās jau tagad nevar,” uzsvēra saimniece.

Ar Pārtikas un veterinārā dienesta prasību izpildi problēmu neesot. “Nav grūti, jo sākām strādāt jaunā ēkā, nevis atjaunojām kādu bijušo ražotni,” norādīja uzņēmuma līdzīpašniece.

Kūpinātava strādā vienā maiņā – pa dienu. Uzņēmums sākumā nodarbinājis četrus cilvēkus. Tagad darbinieku skaits par vienu palielināts. I.Pētermane domā, ka ar laiku vajadzēs vairāk cilvēku, jo slodze jau tagad sanākot liela, sevišķi svētku laikā.

Vairums darbinieku ir vietējie, tikai viens braucot no Ventspils rajona Jūrkalnes. I.Pētermane pievienojas plaši izplatītajam viedoklim, ka atrast labus strādniekus ir grūti. Tie, kuri grib, jau strādā, kuri negrib – nestrādā, lieto alkoholu.

Tuvākajā apkārtnē tiešu konkurentu pāvilostniekiem nav. Nīcas pagasta Jūrmalciemā esošais veikals “Smaragda” agrāk gan nodarbojies ar kūpinātu zivju tirdzniecību, taču šogad vairs ne. Veikala vadītāja Daira Bērtiņa izteicās īsi: “Tā ir sanācis, ka tā padarīšana pajukusi.” Par iespēju kūpinātas zivis tirgot atkal nākamajā sezonā arī viņa izsakās piesardzīgi – tad jau redzēšot. Neoficiāli avoti vēstī, ka Nīcas pusē kūpinātām zivīm neesot bijis tik liela pieprasījuma, lai to atmaksātos darīt, un arī kūpinātava pārstājusi darboties.

Ilze Lanka,
“Kurzemes Vārds”

Pāvilostas zivju veikalā pircēju netrūkst, sevišķi tūrisma sezonā. Saimniece Iveta Pētermane uzskata: “Iet labi, viss ir kārtībā.”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz