Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Leģendām apvīta vieta

Leģendām apvīta vieta
Foto: Egons Zīverts
03.01.2019 07:01

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Veca ābele, baltais dzidrais, vēl ražo, esot ļoti garšīgi āboli. Ozolam bija caurs vidus, tas nogāzās pirms sešiem gadiem, tā arī nepiereģistrēts par dižkoku. Ošu aleja ar varenajiem kokiem labi izceļas vēlā rudenī, bet vasarā droši vien saplūst kopā ar pārējo zaļumu, kas pamazām apklājis māju vietas. Tie ir “Balkaiši”. Pareizāk sakot, bija. Kapu kalniņā tepat netālu atdusas saimnieks – Liepājas ārsts, sabiedriskais darbinieks, kultūras iestāžu un avīžu dibinātājs Ernests Ekšteins.

“Tagad šī īpašuma nosaukums ir “Pumpuri”,” stāsta Ivans Pumpurs, izrādot “Kurzemes Vārdam” laikraksta dibinātāja un redaktora māju vietu. Saimnieks savā zemē sastādījis eglītes, priecājas par skaisto vietu un dīķi lejā. Līdz tuvākajai apdzīvotajai vietai ir apmēram desmit kilometri, ceļa vairs nav. “Akmeni veda iekšā ar traktoru, gandrīz nogremdējām,” atceras Ivans. Viņš ļoti daudz paveicis, palīdzot Liepājas Kultūras pārvaldei sakopt E. Ekšteina atdusas vietu un novietot šeit ievērojamā cilvēka piemiņas akmeni. Ekšteina kapavietu agrāk apzīmēja no koka darināta piemiņas zīme. “Mežacūkas to visu laiku izgāž. Apliku ar akmeņiem, bet vienalga izraka. Tad noliku pie koka,” rāda I. Pumpurs.

Tikko zemes īpašnieks sācis interesēties par E. Ekšteinu, tā uzzinājis, ka šeit apglabāti daudzi cilvēki. “Kad sākām kārtot šo vietu, atradām bedri. Pabakstīju ar puļķi, tur bija sarkanie ķieģeļi. Otrā dienā paņēmām lāpstas, domāju, varbūt te kāda vāciešu blindāža. Atrakām gabalu, bedre cilvēka garumā, un arka izmūrēta. Sapratu, ka tur kāds cilvēks paglabāts. Ķieģeļus uzlikām caurumam virsū un aizrakām ciet. Esmu dzirdējis, ka baronus tā glabāja – nevis zārkā, bet mūrī no ķieģeļiem,” atminas Ivans.

E. Ekšteina piemiņas vieta ir Vaiņodes novada teritorijā. Pašvaldības vadītājs Visvaldis Jansons atzīst, ka nav tik vienkārši sakārtot ceļu un padarīt šo vietu pieejamu: “Tur ir privātīpašumi, ir jāprasa īpašniekiem, vai viņi piekrīt kādus celiņus taisīt. Es uz to uzreiz nevaru atbildēt. Zemes īpašnieks nav pie manis vērsies, iepriekš šādu jautājumu nebija. Iekļaut apskates objektu sarakstā varētu. Arī nekādas norādes tur nav uzliktas, varētu uzlikt zīmi, ka ir tāda atdusas vieta. Tūrisma meitenei pateikšu, lai viņa paskatās un painteresējas, un vajag arī parunāt ar zemes īpašniekiem par piekļūšanu.”

Bet L. Sproģe teic, ka E. Ekšteins būtu pelnījis vismaz piemiņas plāksni pie savas mājas Liepājā, Kroņu ielā. “Būtu jābūt Ekšteina ielai, jo, tikai pateicoties šim cilvēkam, Liepāja ir kultūras pilsēta,” viņa uzskata.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 3. janvāra numurā.

#kvards-20190103-06#

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz