Svētdiena, 12. maijs Valija, Ina, Ināra, Inārs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Maijvaboļu desants pludmalē

Maijvaboļu desants pludmalē
16.06.2009 07:03

Atslēgvārdi

Vakarrīt Nīcas pagasta Jūrmalciema liedags un Liepājas pludmale bija kā nosēts ar tumšbrūnām vabolēm. Jūrmalā izgājis, pirmais tās pamanījis Austris Ronis, kurš tūdaļ nekavējies par to informēt kaimiņu Jāni Jūrmali.

“Aizgāju apskatīties, patiešām – viss liedags ņudzēt ņudz. Pārliecinājos, ka kukaiņu ir izskalots tūkstošiem. Domāju, tās ir maijvaboles, bet par simt procentiem pārliecināts nebiju. Tad zvanīju redakcijai, jo domāju, ka šādā reizē stāvēt klusu nekādi nedrīkst. Kas zina – ja kukaiņi nodarīs lielu postu, skaitīšos vēl līdzvainīgs,” sacīja jūrmalciemnieks, kad bijām kopā ar viņu vēlreiz izgājuši liedagā.

Valsts augu aizsardzības pārvaldes Dienvdkurzemes Reģionālās daļas vecākā inspektore Gaļina Kļejenkova apstiprināja, ka liedagā patiešām izskalotas maijvaboles. Viņa domā, ka no Zviedrijas tās atskalotas nav. Visticamāk, vaboles pacēlušās gaisā no kāda koka tepat mūsu jūrmalā un tad vēja brāzmas tās iesviedušas ūdenī, no kurienes viļņi atkal izskalojuši krastā.

Taču šis gads esot uzskatāms par maijvaboļu invāzijas psomu.  To sekmējuši labvēlīgi laika apstākļi. Lielu postu tās jau nodarījušas kokiem Latgalē, arī Kuldīgas rajonā vaboles ozolus nograuzušas pavisam kailus. Liepājas rajonā Jūrmalciema iedzīvotāji esot pirmie, kas ziņojuši par maijvaboļu parādīšanos. G. Kļejenkova teica, ka nezinot, kā ar tām cīnīties, jo salasīt vaboles nav iespējams. Padomju gados, kad liedagā bija izskalotas Kolorado vabolītes, tās apsmidzinātas ar insekticīdu, tomēr viņa nevarot pasacīt, vai tas devis pozitīvus rezultātus.

Parunājoties ar vecākiem cilvēkiem, kam ir pieredze, “Kurzemes Vārds” noskaidroja, ka pirms Otrā pasaules kara plaši izplatīta metode bijusi maijvaboļu gūstīšana, tās nokratot no kokiem uz apakšā paklātām segām. Tādējādi valstī savāktas 12 tonnas vaboļu, kas pēc tam izbarotas cūkām.

Lauku maijvaboļu paaudze attīstās četros gados. Augsnē pārziemo gan kāpuri, gan vaboles, kas izlido maijā un jūnija sākumā, bet jūnija vidū dēj oliņas. Vaboles barojas ar augu lapām, bet kāpuri grauž saknes. Dabiskie ienaidnieki maijvabolēm ir vārnas, krauķi, kovārņi, kaijas un kurmji.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Jānis Jūrmalis satraucies par maijvabolēm nokaisīto liedagu.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz