Trešdiena, 19. februāris Zane, Zuzanna

Mammas raksti un brunči mazajām dāmām

Mammas raksti un brunči mazajām dāmām
Foto: Egons Zīverts
10.04.2019 07:03

"Kurzemes Vārds"

Tautas daiļamata meistare Regīna Kalniņa nedēļas nogalē akcijā “Satiec savu meistaru!” rādīja un mācīja, kā izadīt košos un sarežģītos Nīcas cimdu un zeķu rakstus. To viņa iemācījusies no savas māmiņas, kura mazo meiteni sēdinājusi blakus un likusi pie darba. Par Nīcas tautastērpa darināšanas prasmju daudzināšanu viņa saņēmusi kultūras zīmi “Latviskais mantojums”. Ciemiņu viņas mājās esot daudz. “Ja jūs zinātu, kā jaunie grib!” meistare atklāj, ka īstās, ar rokām darinātās mantas esot lielā cieņā.

Gaidot ciemos “Kurzemes Vārdu”, adītāja, audēja un šuvēja lielajā istabā, kur stāv divas stelles ar aizsāktiem darbiem, izlikusi krāšņo bagātību. Segas, lakati, cimdi, zeķes, dvieļi, palagi un Nīcas tautastērpi ar izrakstītiem krekliem un sarkanajiem brunčiem, kam katrā rakstu rindā cits ornaments. R. Kalniņa var palepoties arī ar savu tautastērpu. Šie ir mani mazbērni, meistare rāda manekeniem uzvilktus vīrieša un sievietes tērpus. Meitas dēlam un viņa sievai gatavotie tautastērpi glabājas pie vecmāmuļas. “Viņi dzīvo Rīgā, bet brauc pie manis. Jā, protams, viņi nēsā tērpus!” ar lepnumu izsaucas R. Kalniņa. “Sevišķi Jāņos. Tad mēs te esam kopā visa ģimene. Viņi katrs grib, lai es ko darinu. Meitas tērps arī skapī gaida, kad viņa atbrauks.”

“Šie visi ir Nīcas raksti,” R. Kalniņa saka un rāda izklātās zeķes un cimdus. Starp tiem vēl ir mammas adījumi ar viņas pašas izgudrotiem rakstiem. Meistare pārmantojusi mammas rakstu grāmatu. Viņa darina arī ļoti siltos dubultos cimdus ar oderi. “Jūs zināt, kādi Nīcas vīriem raksti ir? Divdesmit trīs uz vienu adatu!” meistare stāsta, cik laikietilpīgi ir šie rokdarbi. Vienu tādu cimdu pāri uzreiz pievācis mazdēls. R. Kalniņa esot pārsteigta par to, cik ļoti cilvēki grib viņas darinājumus – gan savējie, gan sveši. “Man mūzikas skolotāja zeķes pasūtīja. Saka, manējās esot tik siltas kā nevienas citas! Tad viņai cimdus vajadzēja, jo rokas salstot. Lauku vilna ir tā siltā,” meistare stāsta. Kā ārzemnieki ieraugot Regīnas adījumus, tā “viņi visu man savāc”. “Ļoti daudz nīcenieku brauc uz Vāciju. Un tad viņi brauc atpakaļ, aizrunā kreklus un villaines.”

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 10. aprīļa numurā.

#kvards-20190410-04#

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli