Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Grobiņas saimniecībā atrod savu nišu – avenes

Grobiņas saimniecībā atrod savu nišu – avenes
Bernes ganu suns Haris esot saimnieces Endijas Kupšes labā roka. Arī Harim ļoti garšo avenes, un viņš nekautrējoties tās ēd tieši no zara. (Foto: Ģirts Gertsons)
12.05.2020 06:00

Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Endija Kupše nomaļā Grobiņas saimniecībā pavadījusi visu savu bērnību. Kad opis saimniekošanu “Kupšos” uzticējis mazmeitai, viņa ilgi domājusi – ko lai iesāk ar lielo zemes platību. Gribējies audzēt ko tādu, kas neprasa ārkārtīgi lielas pūles un būtu garšīgs. Ātri vien sieviete sapratusi, ka avenes ir īstā lieta.

Padoma nekautrējas

Nu “Kupšos” avenes tiek audzētas jau ceturto gadu. Iesākuši ar pāris stādiem, lai saprastu, kas ir kas, un pamazām aveņu lauks pleties plašumā. “Kad sapratām, ka avenes ir mūsējās, prātojām, kādas šķirnes izvēlēties. Nonācām pie rudens šķirnēm. To šajā pusē vispār ir ļoti maz,” zina stāstīt Endija. Stādiem pakaļ braukuši uz Pūri, kur jaunie lauksaimnieki saņēmuši arī daudzus padomus no vietējās pieredzējušās stādu audzētājas. Pašai Endijai nekādas pieredzes šajā jomā neesot bijis. “Visu apgūstu pati. Daudz lasu par to, ja ko nezinu, nebaidos prasīt padomu. Mamma arī visu dzīvi ar lauksaimniecību nodarbojusies, tad viņa daudz konsultē, iesaka.” Izrādot saimniecību, Endija ne vienu reizi vien ieminas: “Šie ir mammas ogulāji, mammas vagas. Te krūmmellenes, cidonijas.” Starp ģimenes sievietēm valda teju veselīga sacensība, abas iemēģina roku gan aveņu, gan cidoniju, gan augļu koku audzēšanā.

Eiropas atbalstu nesaņēma

Kad jaunie saimnieki sākuši audzēt avenes, lielas cerības likuši uz Eiropas projektiem, sākuma finansiālo atbalstu. “Pieteicos kursos, mācījos par projektiem un tad, kad pienāca laiks gaidīt jaunā finansējuma aprēķinu, sapratām, ka mums tas nepienāksies. Bija šausmīgas prasības, tādi parastie iesācēji kā mēs nevarēja ne uz ko cerēt. Nekas, īstenojām to par saviem līdzekļiem,” stāsta Endija. Aveņu stādi paši par sevi nemaz tik dārgi nemaksājot, viens mazais stumbenītis ap 80 centiem. Tagad jau stādiņus ņemot paši no saviem krūmājiem, līdz ar to šie izdevumi arī ietaupās.

Mazais lauks, kurā sākuši ogu audzēšanu, pirmajā gadā bijis aptuveni 0,2 hektārus liels. Nu kopā pa abiem laukiem sanākot aptuveni 0,4 hektāri. Atpelnīt ieguldīto varot pilnībā, bet par to, vai var nopelnīt, Endija smaida: “Kaut ko jau var, lai gan vairāk tas ir dzīvesveids un hobijs.” Par labu aveņu audzētājiem nāk arī tas, ka konkurentu šajā pusē tikpat kā neesot. “Viens paziņa audzē gan vasaras, gan rudens avenes, bet ne daudz. Vēl kāds Medzes pusē. Vairāk īsti nevienu nezinu,” saka audzētāja.

Tāpat “Kupšos” iemēģinājuši roku rabarberu audzēšanā. Paši sējuši,  audzējuši, viss izdevies godam. Gribējuši kooperēties ar vēl kādu tuvumā esošu rabarberu audzētāju un eksportēt preci uz Poliju, bet kā par spīti labo ražu gardu muti apēdušas stirnas un biznesa plāns izgāzies, tad nu vairs neceļas rokas to sākt no jauna. “Var jau žogus likt, bet tad liels kvantums jāsarūpē. Zāģē mežus ārā citu pēc cita, tiem dzīvniekiem jau nav, kur palikt vairs,” skumji noteic Endija.

Jaunas idejas ik gadu

Šī iemesla dēļ lielākais uzsvars joprojām tiek likts uz avenēm un kaldināti tālāki nākotnes plāni. “Jā, tuvākajos gados gribam paplašināties ogu audzēšanas jomā. Šobrīd audzējam septiņu dažādu šķirņu avenes, atšķiras ne tikai to garša, bet arī ogas lielums un struktūra. Piemēram ‘Polana’ ir pateicīga pārvadāšanai, ogas izturīgas, cietākas. Pārējās mīkstas, tās var ēst vai nu uzreiz, vai vārīt ievārījumos, želejās. Kad kādu jaunu šķirni ieraugu, uzreiz ir interese iestādīt, izmēģināt. Azarts,” atklāj lauksaimniece.

Par realizāciju arī vēl esot krietni jādomā. Kad tikko sākusi audzēt avenes, Endija neesot gaidījusi, ka paziņas izrādīs tik lielu interesi par ogām, – te viens gribēja, te otrs. Tā nu ziņas par to, ka “Kupšos” audzē avenes, gājušas no mutes mutē. Rezultātā ogas aptrūkušās visiem gribētājiem, tad Endija sapratusi, ka iet pareizo ceļu. “Šogad, kad plosās vīruss, ļoti izteikts ir pieprasījums pēc stādiem. Esam pārdevuši vairāk nekā 200 stādus. Turklāt avenes ražo ātri, ja laba vasara, ogas var gaidīt  jau tajā pašā gadā. Tas cilvēkiem patīk.” Tāpat saimniece iedomājusies arī par aveņu vīnu. Līdz šim gan vārījusi tikai aveņu zaptes un želejas. Pēdējā sanākusi īpaši garšīga.

“Tagad ir doma ļaut cilvēkiem braukt un pašiem lasīt ogas par kādu konkrētu samaksu. To domājam īstenot, kad aveņu lauks būs lielāks, redzēsim, kā šoruden mums viss sakārtosies. Gribētos nokārtot bioloģiskās  saimniecības statusu, jo nekādas ķīmijas nelietojam, tikai kārtīgi jāķeras visām papīru lietām klāt un jāizpilda visi noteikumi, kas tiek prasīti,” piebilst Endija.

UZZIŅAI

Kāpēc audzēt avenes?

Avenes satur daudzus organismam svarīgus vitamīnus un minerālvielas. Ogās esošie dzelzs, varš un folijskābe ir labs profilaktisks līdzeklis pret mazasinību. Citas ogā esošās vielas organismā uzlabo vielmaiņu un neitralizē dzīvnieku izcelsmes organiskās skābes. Salicilskābe, ko satur aveņu dzinumi, padara tās par vērtīgu līdzekli saaukstēšanās slimību ārstēšanai, tās ir kā viegls sviedrēšanas un temperatūras pazemināšanas līdzeklis, kakla iekaisuma ārstēšanai, ziede no svaigām lapām – pret pinnēm un izsitumiem, ziedu uzlējums – pret hemoroīdiem, bet ziedu novārījums – pret konjunktivītu un pinnēm.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz