Pirmdiena, 11. decembris Valdis, Voldemārs, Valdemārs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Nevajag raudāt! Jābūt lepniem. Goda liepājnieku Jēkabu Ozoliņu sumina arī Dienvidkurzeme

Dienvidkurzemes novada pašvaldība šonedēļ valsts svētkos pirmo reizi pasniegs īpašus apbalvojumus izciliem novadniekiem. Diriģents, Goda liepājnieks Jēkabs Ozoliņš saņems Goda zīmi “Kurzemnieks” par augstiem sasniegumiem Latvijas koru un orķestra jomā, par 40 gadu ieguldījumu Nīcas vīru kora izaugsmē, ar atzīstamiem rezultātiem piedaloties Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkos.

Nevajag raudāt! Jābūt lepniem. Goda liepājnieku Jēkabu Ozoliņu sumina arī Dienvidkurzeme
Foto: Viļņa Bulava zīmējums
Foto: Viļņa Bulava zīmējums
17.11.2023 00:15

liepajniekiem.lv

Šerps jau ir, bet vīri pieraduši

Par pazīstamo diriģentu vaicājām viņa līdzgaitniekiem, kas Jēkabu Ozoliņu pazīst, ar viņu sastrādājušies.

Vai tiesa, ka Nīcas kora vīri Dziesmu svētku Goda virsdiriģentu uzrunā vārdā? “Protams! Rīgas diriģenti ir “maestro”, bet mums – Jēkabs, un viss ir kārtībā!” mundri paskaidroja ilggadējs korists Imants Kaire.

Bet Nīcas pagasta kultūras darba organizatore Sandra Skadiņa saka tā: “Jēkabs ir labs un atsaucīgs.

Reizēm patiesi skarbs par dziedājumu, bet, ja to neņem vērā, viņš ļoti jauks.

Tēvišķi iejūtīgs, ar viņu var parunāties. Man patiess gods un lepnums ar Jēkabu būt šajā laikā un vietā. Īsts latvietis. Dziesma “Mūžam zili ir Latvijas kalni”, ko viņš diriģē… Es to nevaru izstāstīt, kā tad jūtos. Ir silti un patriotiski.”

Jā, mēģinājumos no J. Ozoliņa var dzirdēt dzēlīgus vārdus, tāpēc ne visiem ar viņu ir saskaņa.

“Nekāda paijāšanās nav, un šerps jau ir, bet tāds cilvēks viņš ir, un pie tāda esam pieraduši. Tas ļoti pareizi, ka diriģents no mums prasa. Grib, lai būtu labs rezultāts, un tas jau iznāk ar’. Varu lielīties, ka mēs vienam otram korim sitam pāri,” vērtēja Imants.

Kam jāmāca kurzemnieku himna?

Nīcenieku stāstītā ietekmēta, biju uz patriotisma viļņa, kad gāju tikties ar Jēkabu Ozoliņu, bet sastapos… ar norūpējušos skolotāju.

Diriģents atnāca no Liepājas Valsts ģimnāzijas, kur bija vadījis skolas kora mēģinājumu. Tagad skolās kora nodarbības neliek stundu sarakstos, jāmeklē laiks, kad iespraukties ar mēģinājumiem.

Taču skolēnu koriem vajadzētu veltīt uzmanību visā Latvijā. Ja viņi pārtrauks dziedāt, tad – vēl divi Dziesmu svētki, un nebūs, kas kāpj uz Mežaparka skatuves.

Diriģentu nodarbināja vienkāršāks jautājums. Krāšņais 11. novembra koncerts “Lielajā dzintarā” noslēdzās ar tautas dziesmu “Pūt, vējiņi!”. Tradicionāli tajā vienojas visi. Pēc koncerta skolniece diriģentam jautāja, kāpēc viņš nav pabrīdinājis, ka būs jādzied šī dziesma. Viņa nezināja vārdus, bet telefonā tos skatīties nedrīkstēja.

Kopš tās sarunas nedod mieru doma – kam ir uzdevums iemācīt bērniem savas tautas dziesmas? Skolotājiem, vecākiem? Bet viņi jau nemācās, kaut uzdod. Arguments ir: “Man nekad tas nebūs vajadzīgs.”

“Kad kori aizbrauc uz ārzemēm un satiekas ar citu valstu koriem, tad mēs dziedam savas tautas dziesmas, viņi – savas.

Un ir, ko parādīt, par ko runāt. Ja neviens nezinās nekā, tad būs žēlīgi,” prātoja Jēkabs Ozoliņš.

Viss sākas no maza bērniņa, kas bērnudārzā dzied, pēc tam pasākumos. Tautas dziesma ir audzelīga, tā aizmetas arī tad, ja vecāki bērniem stāsta par Latviju, par to, kas mums pieder. Ka ir sava teritorija un latviešu valoda, kurā katrs vārds spēcīgs. Svarīga intonācija, iekšējā izjūta.

Jēkabs Ozoliņš teica: tikai tā var dziesmu izdziedāt, izstāstīt. Un nevajag to noraudāt! Kas tas par ieradumu – dziedāt žēlabaini! Tad visi asarās. Jābūt lepnumam par tautu, par tās pagātni, bet nevajag raudāt.

Kad dziedam, esam ievēroti

“Grūti saprast, kāds ir Eiropas vērtību modelis un uz ko mēs ejam. Ar savu valsti esam savienībā, bet nemainīgi ir jābalstās cilvēciskās vērtībās. Jādomā – kas tu esi, kā vari sevi parādīt?” diriģents uzsvēra.

“Naktī Porziņģis spēlēja basketbolu Bostonā pret Ņujorkas klubu. Spēles pārtraukumā dziedāja koris “Kamēr…”. Tātad – latvieši rullē!” Mūsu koris viņpus okeānam dziedāja tautas dziesmu “Rīga dimd”.

Diriģents lepojas par to, ka latviešiem, mazai tautai, ir šādi stariņi, kas uzmirdz pasaulē tāpat kā dižām nācijām. Mēs esam ievēroti. Taču arī Latvijā katrs noderīgs, ja strādā labi un atbilstoši savām izjūtām.

“Mūsu zeme ir tik skaista! Es esmu un daru te, esmu kurzemnieks!”

teica sarunbiedrs.

Kas viņam ir 18. novembris, kā uztver faktu, ka pirms 105 gadiem nodibināja Latvijas Republiku? “Par to mēs varam būt ārkārtīgi pateicīgi cilvēkiem, kuriem bija izpratne par valsti un vēlēšanās to veidot. Tiem vīriem, kuri jau 19. gadsimtā sāka domāt par šīm lietām,” Jēkabs Ozoliņš minēja Baumaņu Kārli, Emili Melngaili, Jāzepu Vītolu, Ausekli.

Viņi dzīvoja Pēterburgā, bet tur bija apstākļi, ka varēja samērā brīvi darboties, būt latviski un domāt par tēvzemi, par Latviju.

“Vispār – baigie cipari!”

Pēc diriģenta ieskatiem, svētki, ko atzīmējam novembrī, ir liela pateicība un novērtējums dižgariem: “Viņiem bija dūša, viņi varēja celt gaismā gan materiālas, gan garīgas vērtības, no kā sastāv valsts, – brīvību, valodu, mākslu, dziesmu. Ideju aiznesa līdz tādai pakāpei, ka izdevās valsti nodibināt.

Un tagad ir jautājums – kā mums pareizi noturēties, lai pastāvētu? Jābūt gudriem un domājošiem par nākotni.”

Ja katrs parūpēsimies par savu dzīvošanas enerģiju, tas nebūs maz. “Es eju mūzikas ceļu un daru tādā līmenī, kādā to varu. Ja izdodas un cilvēkiem tas šķiet labs, viņi iesaka mani apbalvojumiem, par to ir gandarījums,” atzina “Kurzemnieka” balvas ieguvējs.

“Tad tiksimies rīt sarīkojumā Kazdangā!” atvadoties teicu. “Vispār – baigie cipari…” viņš atbildēja ar smieklu velniņiem acīs. Ko ar to domāja? Varbūt atbilde ir Imanta Kaires teiktajā: “Apsveikšanas ļembastus viņš īsti negrib, bet nopelni viņam lieli.”

Foto: nica.lv

Vizītkarte

Jēkabs Ozoliņš

 • Dzimis 1945. gada 4. decembrī Grobiņā.
 • Goda liepājnieks, tagad arī Goda kurzemnieks.
 • Latviešu Vispārējo dziesmu un deju svētku Goda virsdiriģents.
 • Ļeņingradas Valsts konservatorijā beidzis Nikolaja Romanovska diriģēšanas klasi, turpat saticis arī nākamo sievu Ludmilu.
 • Pazīstams aranžētājs, mūzikas pedagogs.
 • Ilggadējs Liepājas 1. vidusskolas, tagad Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas jauktā kora, vīru kora “Nīca”, jauktā kora “Laiks” un jauktā kora “Līva” diriģents.
 • Sirdslieta ir sēņošana, meklē, kur baraviciņas un bekas vairāk aug. Un, kad Nīcas koris sezonu iesāka ar atpūtas vakaru, diriģents galdā lika marinētu sēņu burciņu, bet viņa sieva – pašceptus eklērus.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz