Ceturtdiena, 22. oktobris Irīda, Īrisa, Airisa
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Nevar ēst tikai vitamīnus, aizmirstot par maizi”

“Nevar ēst tikai vitamīnus, aizmirstot par maizi”
04.07.2007 16:48

0

Šās nedēļas sākumā pazīstamāko un vērienīgāk strādājošo augkopēju ceļi no visas Kurzemes veda uz Vērgales pagasta zemnieku saimniecību “Sproģi”, kur notika Lauku diena. Zemkopji vēroja un sprieda, kā ārpussakņu mēslojums ietekmē vasaras kviešu attīstību un ražību. Bija ieradušies arī augkopības speciālisti no Ozolniekiem Jelgavas rajonā un zinātniskā vadītāja Solveiga Maļecka no Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta. Lai veiktu pētījumus šajā Latvijas lauksaimniecībā vēl nepietiekami apgūtajā jomā, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs kopā ar Liepājas Lauku konsultāciju biroja augkopības grupu un speciālisti Vitu Cielavu ar zemnieku Ainaru Viguli pavasarī vienojās par hektāru liela parauglauka ierīkošanu. Rajonā šādi izmēģinājumi agrāk nav veikti.

Vasaras kvieši – piecos lauciņos

Kopējo platību sadalīja piecos lauciņos un 18.aprīlī apsēja ar vasaras kviešu “Opatka” šķirnes graudiem. Priekšaugs pirmajā un otrajā lauciņā bija kartupeļi, bet trešajā, ceturtajā un piektajā – zalājs. Izsējas norma viscaur vienāda – 250 kilogramu graudu uz hektāru. Arī augu aizsardzības līdzekļu pielietojums un pamatmēslojuma deva neatšķīrās. Vasaras kviešu hektārs saņēma 300 kilogramu “NPK 5–20–20”, bet papildmēslojumā uz hektāru iestrādāja 300 kilogramu amonija nitrāta.

Vēlāk katrs lauciņš saņēma atšķirīgu mēslojuma devu. Pirmajā pielietoja “Combitop” graudiem plus karbamīdu, otrajā – “Folicare 18–18–18”, ceturtajā – “Suplo” graudiem plus karbamīdu, piektajā – “HydroPlus” graudiem, bet trešo atstāja kontrolei.

Tagad ir redzams, kā tas ietekmējis vasaras kviešu attīstību. Ar aci gan nekādu būtisku atšķirību starp lauciņiem nesaskatījām. Speciālisti teica, ka tā arī ir, taču būtība atklāšoties vēlāk, jo dažos lauciņos stiebri esot tievāki, bet citos – druknāki. Tas atsauksies uz ražu.

Pamatu pamats ir pamatmēslojums

Labības sējumu piebarošana caur lapām nav jaunatklājums, tomēr nevar arī sacīt, ka tās ietekme uz augiem ir pilnīgi apzināta. Jau agrākajos gados kolēģiem to pielietot ieteicis agronoms Jānis Cielava, tomēr brīdinot, ka nedrīkst aizrauties un aizmirst par papildmēsloju.

Arī šonedēļ, vērtējot pētījumu lauku sējumus “Sproģos”, pazīstamais sēklaudzētājs uzsvēra, ka līdzsvars starp pamatmēslojumu un piebarošanu caur lapām strikti jāievēro. “Nevar ēst tikai vitamīnus, pavisam aizmirstot par maizi,” viņš tēlaini teica. Kaimiņš A.Vigulis viņam piebalsoja, sakot, ka īpaši jāraugās, kādi ir laika apstākļi. Ja mitruma ir diezgan, augi barības vielu deficītu neizjūt. Taču, iestājoties ilgstošam sausumam, piebarošana var kļūt ļoti nepieciešama.

Priekules zemnieku saimniecības “Ruģi” īpašnieka Pētera Indriekus sieva Irēna “Kurzemes Vārdam” pastāstīja, ka arī viņi pamēģinājuši pielietot J.Cielavas ieteikto mēslojumu “Folicare 18–18–18” un rezultāts bijis iepriecinošs. Sējumi, kas izskatījušies blāvi, tūlīt pieņēmušies zaļumā. Jo īpaši svarīgi papildmēslojumu dot šovasar, kad daudz straujāk nekā citās vasarās izplatās dažādas lapu slimības, kas pāris nedēļās spēj nomākt sējumus.

Apgrūtinājums jūtams

“Sproģu” saimnieks atzinās, ka pierunāt viņu piedalīties eksperimentā kaimiņienei nav bijis viegli. “Katram dzīvē izstrādājies savs darbošanās ritms, bet pētījums to visu izjauc. Tas prasa laiku un precizitāti. Mēslošana un augu aizsardzības līdzekļu pielietošana jāveic bezvēja dienās, bet pie mums jūrmalā tādas sagaidīt nav viegli. Arī mazo parauglauciņu aprūpe prasa uzņēmību, jo nemitīgi tukšgaitā jābrauc atpakaļ. Man miežos no tādas braukāšanas īsts lielceļš radies. Turklāt vēl jau nekas nav beidzies. Rudens pusē sagaidāms pats grūtākais – kulšana un graudu svēršana. Katrs lauciņš jāizkuļ un jānosver atsevišķi. Tas prasīs veselu dienu darba,” viņš prognozēja. Un piebilda, ka ar zinātniekiem piekritis sadarboties tikai tādēļ, ka “Gausēnu” saimnieks to kategoriski atteicies darīt, un tad Vitai vairs nav spējis atteikt. Taču nākamgad nopietni padomāšot, vai slogu uzņemties atkārtoti, jo vairāk tāpēc, ka pētījumiem jāmeklē jauns lauks.

Ja darbu grib darīt, jāzina – kā

Raksturojot savu saimniecību, “Sproģu” īpašnieks pastāstīja, ka kopējā zemes platība ir 46 hektāri. Lai strādātu vērienīgāk, tiekot likta lietā arī nomas zeme. “Augsne mums ir smilšaina un ļoti akmeņaina. Tikai gar grāvmalām ir mālaināks. Akmeņus nākas lasīt gan pirms, gan pēc sējas. Tāpēc platības palielināt ir grūti. Nodarbojamies galvenokārt ar augkopību, nepilna hektāra platībā audzējam zemenes un turam dažus nobarojamos lopus,” teica Ainars.

Taču kolēģi “Sproģu” saimnieku paslavēja par uzņēmību. P.Indriekus un viņa kundze Irēna pauda gandarījumu par iespēju vērot pētījuma rezultātus un piedalīties to apspriešanā. “Pats vērtīgākais ir tas, ka man nav jāmeklē svešvārdu vārdnīca, lai saprastu sacīto, jo visi šeit runā skaidrā latviešu valodā,” teica Pēteris. Un piebilda, ka arī apstākļi viņa saimniecībā un “Sproģos” esot ļoti līdzīgi. “Šeit ir smilšu augsne, bet pie manis – grantaina,” viņš gan norādīja.

Arī durbenieks Ēriks Putra pauda gandarījumu par iespēju papildināt zināšanas, nebraucot lielus gaisa gabalus. “Pīlādžu 1” saimnieks uz Vērgales pagastu bija paņēmis līdzi savu traktoristu Ilmāru Garkalnu, lai pavēro, kā pareizi augkopībā jāstrādā. “Lai mācās! Ja darbu grib darīt, tad ir jāzina, kāpēc to dara,” Ē.Putra atzina.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Zemkopji iepazīstas ar pētījumu gaitu “Sproģos”.

Rajona darbīgākie augkopēji Pēteris Indriekus (no kreisās), Ēriks Putra un viņa traktorists Ilmārs Garkalns tūdaļ apsprieda redzēto.

Saimnieks Ainars Vigulis šaubās, vai vēlreiz uzņemsies pētniecības nastu, kas jūtami izjaucot saimniekošanas ritmu.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz