Ceturtdiena, 20. februāris Smuidra, Vitauts, Smuidris

Nīcas baznīcā atkal skanēs ērģeles

Nīcas baznīcā atkal skanēs ērģeles
Foto: Publicitātes
10.10.2019 07:01

"Kurzemes Vārds"

Nīcas luterāņu baznīcā 27.oktobrī notiks ērģeļu iesvētīšanas dievkalpojums. Dievnamā uzstādīts un turpmāk kalpos 1934. gadā Rīgas ērģeļu meistara Herberta Kobes izgatavotais instruments.

Elektriskās ērģeles, kas Nīcas baznīcā tika izmantotas agrāk, ir savu laiku nokalpojušas, bet digitālās ērģeles nespēj pietiekami apskaņot lielo baznīcas telpu. Jaunatvestās ērģeles Nīcā uzstādīja Ugāles mācītājs un ērģeļu būvētājs Jānis Kalniņš. 

“Tās ir makten vecas ērģeles,” instrumentu raksturo J. Kalniņš, “iedomājieties cilvēku, kas dzimis 1934. gadā.” Ērģeles būvētas Latvijas Valsts konservatorijas ērģeļu klasei kā mācību instruments, spēles galds un metāla stabules iegādātas Vācijā, jo tolaik bijusi tāda tradīcija. 

Tagadējā Mūzikas akadēmija pirms pieciem gadiem šīs ērģeles demontēja, jo uzbūvēja jaunu mācību instrumentu. Vairākus gadus vecās ērģeles nevarēja atrast sev saimnieku.

J. Kalniņš skaidro, ka trīsdesmitajos gados konservatorijā skoloja galvenokārt baznīcas ērģelniekus, bet šodien viņus sagatavo koncertēšanai: “Vecās ērģeles vairs neder kā mūsdienīgs mācību instruments. Kā baznīcas ērģeles tās ir ideālas.”

Nīcas draudze bijusi ļoti priecīga par piedāvājumu. “No vizuālā un arhitektoniskā viedokļa par iederēšanos nerunājam, toties tās lieliski der Nīcas baznīcā skaņas ziņā, tur ir lieliska akustika,” atzīst ērģeļu meistars.

Cik ilgi vēl vecais instruments varētu kalpot, J. Kalniņš nezina pateikt. Viss esot atkarīgs no klimata, kopšanas un attieksmes. “Ja ērģelnieks mīl savu instrumentu un spēlē ar prieku, tad tas ilgi kalpo,” viņš secinājis.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli