Piektdiena, 30. septembris Menarda, Elma, Elna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Paplakas ciema “Virzu” podniecības darbnīca: sirdsdarbs ar akmeni kaklā

Paplakas ciema “Virzu” podniecības darbnīcā saimnieko Kristīne un Mārtiņš Cukuri. Viņu īpašumā var ne tikai iegādāties keramikas izstrādājumus, vērot virpošanas paraugdemonstrējumus, iepazīties ar trauku izgatavošanas procesu, pašiem izmēģināt spēkus radīšanā un savus darbiņus iegūt savā īpašumā, bet arī doties pastaigā pa bijušā padomju garnizona teritoriju.

Paplakas ciema “Virzu” podniecības darbnīca: sirdsdarbs ar akmeni kaklā
"Virzu" saimniece, keramiķe Kristīne Cukura rāda sevis darinātos šķīvjus, kuri jau gaida brīdi, lai dotos uz Hoijeres kundzes viesu nama krogu. (Foto: Ģirts Gertsons)
"Virzu" saimniece, keramiķe Kristīne Cukura rāda sevis darinātos šķīvjus, kuri jau gaida brīdi, lai dotos uz Hoijeres kundzes viesu nama krogu. (Foto: Ģirts Gertsons)
27.07.2022 00:02

liepajniekiem.lv

Piedāvājums ir interesants, taču par to daudzi nemaz nezina – vietējiem amata meistariem ar tūrisma popularizēšanu nesokas, turklāt arī apskates vērtais garnizons saimniekiem ir kā akmens kaklā.

Gan labas dienas, gan švakāk

Uz “Virzām” cilvēki galvenokārt brauc, lai praktiski darbotos. “Vairāk jau grib tieši sēsties pie virpas un paši darboties. Brauc ģimenes ar bērniem un tādi cilvēki, kuri grib atpūsties un kādu stundiņu te pavadīt,” stāsta “Virzu” saimniece, keramiķe Kristīne Cukura.

“Katrs var strādāt, cik vien ilgi vēlas, un veidot, ko vien sirds kāro. Mēs esam tādi demokrātiski, sevišķi pret bērniem. Kā tad tu viņiem noteiksi ierobežojumus?! Viens varbūt uztaisa tikai vienu darbu, kamēr cits paspēj piecus.

Mēs neesam tādi naudas rēķinātāji. Ja mums iet labi, tad priecājamies. Ja iet švakāk, tad iet švakāk. Nav tādas knauzerēšanās,” smej Kristīne.

Pabeigtos veidojumus Kristīne pati apdedzina, sagatavo un nosūta to autoriem. Ik pa laikam ekskursijās atbrauc arī skolēni un sataisa veselu lērumu. “Mums te stāv daudz tādu darbiņu, kuriem neviens nav atbraucis pakaļ. Varbūt kādreiz autori parādīsies,” nosaka keramiķe.

Reizēm keramikas darbnīcā ierodas arī pensionāru grupiņas. Tad viņi strādā, izmantojot smilšu strūklu – ar to var izgrebt dažādus rotājumus kā mālā, tā arī stiklā. Tā tiek rotātas dažādas burciņas, krūzītes, pat balzama pudeles.

Saimnieki piedāvā aktivitātes arī kāziniekiem. Jaunlaulātajiem šeit ir īpaša iespēja. “Jaunais pāris atbrauc, piesēžas pie virpas, un mēs viņiem uzsienam lielos priekšautus. Tad viņi taisa katrs savu trauciņu, kas pēc tam jāsavieno kopā. Un tad tās idejas ir interesantas, jo, kā savienot abus trauciņus, mēs priekšā nesakām. Gatavos trauciņus es izdedzinu, un tad viņi to dabū kā piemiņu,” stāsta Kristīne.

Saimnieki organizē arī goda vārtus un kāziniekiem piedāvā podu dauzīšanu.

Vietējais biznesiņš

Šogad darbnīcai iegādāts jauns ceplis, tas atvests no Dānijas. Kristīne stāsta, ka tas ir lielāks par līdzšinējiem un tagad varēšot taisīt lielās vāzes.

Keramikas darbnīcā tiek gatavoti visdažādākie izstrādājumi – gan krūzītes un māla podiņi, vāzes, gan dažādas interesantas figūriņas.

Keramikas izstrādājumi tiek gatavoti arī uz pasūtījumu, visbiežāk sadarbojoties ar vietējiem uzņēmējiem. Darinājumi ceļojot arī uz Liepāju.

Dažās māla krūzītēs slēpjas pārsteigumi. No ārpuses tās savukārt rotātas ar Mārtiņa Cukura izdomātajiem un darinātajiem uzrakstiem. Uz šīs krūzītes lasāms: “Mēs ar sivēnu tik iedzeram tēju un smaidām.” Foto: Ģirts Gertsons

Pavisam nesen tapuši šķīvji Hoijeres kundzes viesu nama krogam, kā arī suvenīri. “Tāds neliels biznesiņš ir. Nevar saprast, cik tas ir izdevīgi vai neizdevīgi, bet bezdarbībā nesēžam – darbu un izklaides sev sagādājam,” saka Kristīne.

Visejošākā prece ir tieši krūzītes. “Krūzītes mums ienes visvairāk peļņas, tās ir visvieglāk pārdot. Mums ir savas firmas krūzītes – tādas ar pārsteigumiem, kur vienmēr ir kaut kas iekšā,” norāda keramiķe.

Magnēts un galvassāpes

Pašām “Virzu” mājām ir interesanta vēsture. Kādreiz šai teritorijā atradies padomju garnizons. Līdz šai dienai par to saglabājušās redzamas liecības – pusnopostītas ēkas un drupas.

Interesentiem tiek piedāvāta ekskursija pa garnizonu “Virzu” saimnieka, Kristīnes vīra Mārtiņa Cukura, pavadībā. “Virzās” viņš bērnībā pieredzējis, kā zaldāti šeit soļojuši cauri, tāpēc zina labi pastāstīt.

Interesantākais objekts šeit ir mazs cietoksnītis, kuru Priekules tūrisma organizatori dēvē par Disnejlendu, stāsta Kristīne. Tā bijusi maza pilsētiņa, kas būvēta bērniem.

Kristīne stāsta, ka pēdējā laikā šo objektu atklājis Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs un tagad tas tiek reklamēts, bet, būdams pa pusei nopostīts, tas esot bīstams.

Daļa no padomju garnizona paliekām – bērnu pilsētiņa, kura iesaukta par Disnejlendu. Laika gaitā tās tornīšus “aiznesuši” vietējie, kuriem savajadzējies kurināmo. Foto: Ģirts Gertsons

Garnizona apsaimniekošana esot sarežģīta. “Zeme ir mūsu, bet grausti palikuši mantojumā, un tagad iznāk, ka mums ar to visu jātiek galā pašiem. Tās ir pamestās būves, vraki, un neviens nezina, ko ar tām iesākt. Ķieģeļu ēkas jau ir nojauktas, ar tām bija vienkāršāk, bet betonētās ir saglabājušās. Mēs paši uz nojaukšanu neesam spējīgi, jo tur vajag tūkstošus,” stāsta saimniece.

“Pašvaldībai nav redzējuma”

Keramikas darbnīca “Virzas” vērsta uz lauku tūrisma aktivizēšanu, taču saimniece stāsta, ka apmeklētāju nav daudz, sevišķi pēdējā laikā. Kovida laikā ģimenes esot meklējušas vietu, kur var atbraukt, lai pavadītu brīvo laiku darbojoties, taču tagad esot klusums.

Arī ekskursiju pa garnizonu gribot vien retais. Ir bijušas vien pāris reizes, kad kāds nejauši ieklīdis tāpat vien vai garāmbraucot. “Tūristu un apmeklētāju mums nav daudz. Kāds ik pa laikam piesakās un atbrauc, bet labi ja reizi nedēļā.

Cik mēs paši darām un reklamējamies, tik arī ir. Vislabāk strādā reklāma, kas iet no mutes mutē. Tie, kas šeit ir bijuši, pastāsta tālāk, un tad jau brauc,” saka K. Cukura.

Grūti esot lauku tūrismu popularizēt, ja sadarbību nepiedāvā arī Dienvidkurzemes novada pašvaldība. “Pašvaldībai nav redzējuma par vietējiem amatniekiem un māksliniekiem. Mums kopā ar pašvaldību īsti nav izstrādāta nekāda tūrisma stratēģija. Pēc Dienvidkurzemes apvienošanas tūrismā pa priekšu iet tās vietas, kuras atrodas pie jūras. Par amatniekiem pašvaldība nerunā. Bet mūs, amatniekus, ir jāpievieno kaut kur klāt, bet pagaidām pašvaldība neko nav organizējusi,” nopūšas Kristīne, bet piebilst, ka “Virzu” saimnieki gaidīs katru, kuram gribēsies pamēģināt māla mīcīšanu, veidošanu un citas radošas nodarbes.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz